Minut čtení: 3

Zpátky ke kořenům – zamilujte si svůj domov

zpatky ke korenum

Po letech se mi dostala opět do ruky moje milovaná knížka od Jennifer L. Scott „S Madame Chic doma“ a hned první kapitola mi připomněla, proč mám tule knížku tak ráda… je plná moudra, které působí tak jednoduše a přitom by se mělo tesat do kamene! Třeba jako úvodní myšlenka „zamilujte si opět svůj domov“.

 

Domov není jen byt nebo dům, který obýváme sami nebo sdílíme s někým dalším. Je to spousta maličkostí, které nás mohou každý den permanentně vytáčet anebo také permanentně těšit. A někdy je to celé jen o našem vnitřním nastavení…

 

Po událostech posledních 3 let jsem víc než vděčná, že máme zázemí, kde jsme mohli v klidu přečkat všechny covidové krize. Že máme střechu nad hlavou, kterou jsme nemuseli kvůli něčí agresi opustit. Máme prostor, kde vychovávat naše děti, pracovat, vařit rodinné večeře a žít. Už jen tohle je pro mě ultimátní štěstí.

 

A přesto jsou dny, kdy mě doma všechno vytáčí. Už zase vařit? Už zase mýt nádobí a uklízet stokrát uklizené? Už zase došel papír, vybily se baterky a porouchal větrák? A to ani nekoukám na permanentně opatlaná okna od dětí nebo cákance na zrcadle. Koho to má pořád bavit řešit?

 

Přesně do jedné z těhlech „existenciálních krizí“ se mi trefila Jennifer L. Scott, když napsala:

 

Možná si myslíte, že být chic nemá s těmi nejbezvýznamnějšími a nejvšednějšími odkamžiky dne co dělat. Že se netýká takových činností, jako je příprava jídel, umývání nádobí a placení účtů. Tajemství je prosté: tyto okamžiky nejsou bezvýznamné. Právě naopak, au contraire. Jsou velmi významné. Pokud se vám podaří změnit postoj k přípravě omáčky na špagety, k výběru toho, co si obléknout, ke skládání prádla, prostírání stolu nebo vyřizování pošty, můžete svůj život zcela zásadně změnit.

 

A tak se vracím ke všemu, kvůli čemu jsem si náš domov kdysi zamilovala. Byla to velká okna, ze kterých se ráda dívám, když jím. Byla to zahrádka, byť maličká, díky které si můžu pěstovat čerstvé bylinky a pak si je sušit na zimu jako za starých časů. Byla to prostorná ložnice s částí velké skříně, která patří jen mně. Polička v kuchyni, na kterou si můžu vystavit všechny své oblíbené kuchařky…

 

polička s kuchařkami

 

Čím víc si tyhle věci uvědomuju a podporuju je v sobě, tím méně mi vadí všechna ta rutina okolo nich.

 

Do výhledu z okna jsem si postavila velkou rozmarýnu v terakotovém květináči, která mi obzvlášť přes léto připomíná středomořskou atmosféru oblíbených dovolených. Do kuchyně jsem si zavěsila bylinky na sušení a kuchařky na poličce měním podle sezóny a nálady.

 

Jsou to maličkosti, ale fungují… vyzkoušejte na vlastní kůži 🙂

 

*Tento příspěvek není nikým sponzorovaný, nekorigovalo ho žádné SVJ ani hypoteční banka 🙂 Kniha „S Madame Chic doma“ od Jennifer L. Scott vyšla v české verzi v roce 2015 v nakladatelství Mladá fronta a určitě stojí za nejedno přečtení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *