Minut čtení: 7

Upcyklace a DIY hračky pro děti

Začalo to úplně nenápadně. Bylo pár týdnů do Vánoc, sousedé se chtěli zbavit starší kuchyňky a nám se přesně hodila. Nejdřív jsem si říkala, že jen zatřu pár škrábanců a přidám pár drobností pro radost jako dětskou zástěrku nebo malou utěrku a nakonec z toho byl téměř nonstop projekt na celý víkend. Ale ta radost z výsledku. 🙂 A tak začala naše série DIY hraček pro dcerku…

 

Renovace dětské kuchyňky

Kuchyňka od sousedů byla sice skoro 10 let stará, ale i tak mi přišla prima. Už jen tím, že je dřevěná a ne z plastu. Dcerka ji měla dostat na Vánoce, když jí byly 3 roky věku a tak mi bylo jasné, že musím zatřít a vyspravit alespoň pár škrábanců, aby věřila, že je kuchyňka nová od Ježíška. A jak jsem se tak do toho zatírání pustila, napadaly mě další a další místa, která by šla vylepšit, až ze staré kuchyňky po dvou dnech vznikla skoro věrná kopie mé vlastní kuchyně a to získalo u dcerky ještě bonusové body. 🙂

 

Pokud máte k dispozici starší kuchyňku anebo standardní kuchyňku z IKEA a rádi byste jí přetvořili v něco originálního, zabrouzdejte nejdřív na Pinterest. Tolik nádherných nápadů s minimem úsilí bych nikdy nevymyslela a s trochou barev, tapet a nápaditosti dokážete opravdu zázraky.

 

 

V našem případě jsem kuchyňku natřela postupně třemi barvami – všechny menší části a pohyblivá dvířka jsem natřela bílou barvou. Pracovní desku, šuplíčky a panel s ovládacími knoflíky jsem natřela šedou barvou (skvěle se mi osvědčil Eternal, který je vodou ředitelný a přesto krásně přilne a úplně stačí dva nátěry na to, aby vše zakryly a výsledek působil čistě a hladce).

 

Jako „bonusové prvky“ jsem pak přetřela dvířka trouby a zadní stěnu kuchyňky černou tabulovou barvou. Ta sice dlouho zasychá a při práci se docela táhne, ale to dětské nadšení, že si kuchyňku můžou ještě vyzdobit podle svého a pokaždé jinak, vám celé úsilí vykompenzuje. 🙂

 

Boky a sokly kuchyňky jsem pak potáhla bílou lesklou samolepicí tapetou. Tu jsem sehnala v místním papírnictví a nechala si ji ustřihnout zhruba 2 metry délky přesně podle potřeby.

 

Se samolepicí tapetou se skvěle pracuje. Snadno přilne na omytý povrch a vyhladit se dá třeba menším tvrdým pravítkem, stěrkou námrazy z okna auta nebo platební kartou. Přebytečné kraje jsem pak odřízla zalamovacím nožíkem.

 

 

​​Práce s tapetou byla narozdíl od natírání rychlá, ale nebyla jsem si jistá, co by tapeta udělala časem na pohyblivých dvířkách a proto jsem ji volila jen na statické větší plochy kuchyňky.

 

​​​​Když kuchyňka zasychala, vydala jsem se do města pro finální „vylepšováky“ – kovová madla, ozdobné úchytky, „sklo“ mikrovlnky a nerezový dřez.

 

​​Kovová madla seženete v každém hobby marketu, mají je i v železářství a já si nakonec vzpomněla, že nám doma historicky jedno zbylo od skříněk z IKEA.

 

​​Ozdobné úchytky se dnes dají už také poměrně snadno sehnat, umí se ale dost lišit cenou. Mě se nakonec nejlépe osvědčil KIK, kde jsem je vyhlédla díky letáku a kolem 25 Kč za kus.

 

Jako sklo do mikrovlnky jsem použila zrcadlovou čtvrtku z papírnictví, kterou jsem přistřihla na požadovaný rozměr a tvar a přilepila vrstvou Herkulesu přímo na dřevo.

 

A nerezový dřez je vlastně miska na psí žrádlo, kterou jsem sehnala v místním zverimexu za pár desítek korun.

 

Na bok kuchyňky jsem časem ještě přilepila dva malé háčky, na kterých má dcerka zavěšenou dětskou zástěrku a chňapky. Krásným doplňkem kuchyňky může být i bílá utěrka s monogramem dítěte.

 

A pokud máte obavu, že prach z kříd, kterými děti mohou na kuchyňku kreslit, bude doma všude, vězte, že v papírnictví seženete křídu jako fix!

 

Dřevěný obchůdek ke kuchyňce

 

 

Protože jsme kuchyňku podědili i se spoustou krásných produktů a ingrediencí na vaření a příbuzenstvo doneslo látkové potraviny z IKEA, bylo potřeba někam je všechny uložit také mimo kuchyňku.

 

Ideálně se tedy nabízel malý obchůdek, který slouží jako krásný doplněk ke kuchyňce, ale i samostatná hračka. V létě nám dokonce na terase sloužil jako skvělý limonádový stánek pro děti!

 

Tentokrát jsem cíleně dvakrát koupila celou bedýnku mandarinek, abychom ji pak mohli použít jako základ pro jednotlivá patra obchůdku. Na zbytek jsme pak využili zbytky z půdy, které ale koupíte v každém hobby marketu nebo truhlářství – dřevěné hranolky jako stojky a prkna jako pult a stupátko dole na zpevnění celé konstrukce.

 

Z oddělení železářství pak samořezné vruty do dřeva – odhadem do 20 kusů, kterými přivrtáte jak bedýnky do stojek, tak i stojky k deskám.

 

​​Oproti kuchyňce je výroba dřevěného DIY obchůdku složitější na plánování, měření a nářadí. Pokud ale koupíte měkké dřevo jako smrk nebo borovici, měli byste si vystačit s aku vrtačkou a přímočarou pilkou. Stojky a prkna si také můžete nechat nařezat přímo v obchodě, kde jste je zakoupili, jen to obvykle musí být současně s nákupem.

 

 

​​Výšku obchůdku bych volila úměrně k výšce dítěte – neexistuje tedy jedna univerzální míra. Náš je zhruba stejně vysoký jako pracovní deska kuchyňky, tedy okolo 45 centimetrů od země.

 

Podle výsledné výšky a typu zboží, které si budou děti do obchůdku ukládat, pak zvolte i rozmístění a sklon bedýnek. Toto jsou všechno opravdu variabilní prvky jen na vás a potřebách vašeho dítka.

 

Když si celý obchůdek dopředu rozvrhnete a naměříte, je ideální natřít všechny dřevěné části i bedýnky ještě předtím, než začnete vše montovat dohromady.

 

U nás byl proces výstavby poněkud „spontánní“ a tak jsem výsledný obchůdek nakonec venku nastříkala bílou barvou ve spreji. Jde to poměrně snadno a rychle, akorát barva ve spreji nemá takové krycí schopnosti jako klasická barva a také jsou pro stříkání potřeba dobré povětrnostní podmínky.

 

Čili jednou měř, dvakrát řež a ideálně ještě natírej dřív, než všechno smontuješ. 😉

 

Stánek jsme nakonec doplnili dřevěnou pokladničkou z LIDLu, která drží díky oboustranné adhezní samolepce. Tu seženete také v hobby marketu a je skvělá tím, že pokladničku udrží na místě a nehrozí tak, že na někoho spadne, ale současně umožňuje pokladničku přenášet na jiné místo anebo otáčet v jiném směru, což děti baví.

 

Dřevěný domeček pro panenky

 

 

Posledním z našich domácích výtvorů je zatím dřevěný domeček pro panenky. Ten bylo „potřeba“ vyrobit poté, co dcerka dostala krásnou sadu dřevného nábytku pro panenky a my jej nechtěli nechat jen v papírové krabici.

 

I v tomto případě manžel hodně využil zbytky z půdy, které ale dokážete koupit s nízkými náklady v hobby marketu nebo truhlářství a železářství.

 

Na jednoduchý dřevěný domek pro panenky budete potřebovat dřevěné stojky na boky, prkna na podlahu jednotlivých pater a desky na střechu a záda domečku.

 

Z železářství pak samořezné vruty na spojení stojek a prken podlahy (odhadem do 10 kusů), vingly na podporu podlah a spojení střechy (zhruba 12 kusů) a hřebíčky na přiklepnutí zad domečku ke střeše a stojkám.

 

Z nářadí si pak určitě nachystejte aku vrtačku a pokud si nenecháte stojky a prkna nařezat již rovnou v hobby marketu nebo truhlářství, tak i přímočarou pilku.

 

Při plánování domečku pro panenky je určitě potřeba vzít v potaz nábytek, který v něm bude umístěný a počet místností, který by tomu měl odpovídat. My „vyprojektovali“ kuchyň spojenou s obývákem, ložnici oddělenou příčkou od koupelny a obytné podkroví jako dětský pokoj. S celkovou konstrukcí si pak můžete vyhrát podle své nálady a nadání! Určitě by byly krásné i pevné stěny s vyříznutými okny a záclonkami, my ale zvolili jednoduché stojky, aby byl nábytek pro panenky ze všech stran hezky přístupný.

 

Domeček pro panenky máme už od jara, ale pořád je to ještě „work-in-progress“. I to nás ale s dcerkou baví, že když máme náladu, vymýšlíme společně různá vylepšení – nedávno jsem natřela vnější hrany bílou barvou a záda domku stejnou šedou, kterou jsem kdysi použila na kuchyňku. Teď se chystáme oblepit střechu a pak vybrat veselé kousky látek jako vnitřní tapety a materiál na drobné koberečky, polštářky a další dekorace. Také zrovna vymýšlím, kudy ideálně protáhnout šňůru drobných led světýlek, které fungují na baterky, takže je jejich provoz bezpečný i pro děti.

 

A pak jsem si říkala, že by možná i tady šly ty záda natřít tabulovou barvou a pak… třeba brzy vznikne zase něco nového. 🙂

 

Baví vás Pruhované léto? Sledujte mě i na Instagramu! Nebo se přihlašte k odběru newsletteru a už vám neunikne žádný článek. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *