Minut čtení: 5

Srpnová výzva na téma radost

Srpen letos přiběhl jako velká voda a mě došlo, že jestli si chci z letošního léta něco odnést – jako hlavní pocit nebo vzpomínku, tak je to radost. Navzdory kolísavému počasí, navzdory různým problémům, které se tu a tam vynořují, navzdory všemu a všem. 🙂 Dala jsem si tedy dohromady svůj malý seznam toho, co mi dělá radost a chci se s vámi o něj podělit v rámci srpnové výzvy…

 

téma měsíce: radost a jen to nejlepší pro sebe

barva měsíce: vaše oblíbená 🙂

 

Ač by se to tak možná mohlo chvilkami zdát, nedávala jsem si žádná předsevzetí, ani neplánovala zásadnější změny svého života. V poslední době se prostě jen zaměřuju na všechno, co mi právě tady a teď dělá radost.

 

Když si každý den pro sebe vybírám jen to nejlepší a neodbývám se, postupně se ve mě všechny ty hezké pocity střádají. Dlouhodobě mi pak přijde, že jedu na takové hezké vlně, i přesto, že se někdy samozřejmě na chvilku potopím… Tak to zkuste pro sebe taky. 🙂

 

1. úkol: Kvalitní jídlo

Ráno dělá den. A protože miluju svou ranní misku ovesné kaše se sezónním ovocem, úplně nejlépe meruňkami, borůvkami nebo ostružinami, jsem teď skoro pořád ve svém živlu.

 

Ovesná kaše je levná, nenáročná na přípravu, má skvělé účinky na trávení a zasytí mě na dlouho. V kombinaci s hrnkem zeleného čaje si lepší ráno pro sebe ani neumím představit.

 

Můj oblíbený postup na vařenou i nevařenou ovesnou kaši najdete v mém dřívějším článku Ovesné vločky – malý ranní zázrak.

 

Když pak vyběhnu z domova, ať už do práce nebo vyřizovat pochůzky, zastavím se aspoň na chvilku pro kvalitní kafe. I když nemám vždycky čas si k němu sednout a v klidu si ho celé vypít, už jen ta představa dobrého kafe v ruce mě těší. A tak se jednou zastavím ve svém oblíbeném bistru, jindy v kavárně a když mám štěstí na farmářské trhy, podpořím některý z tamních kávových stánků.

 

Na oběd vyhledávám v létě nejčastěji lehčí jídla plná sezónních surovin. Rychlé těstoviny s haldou rajčat, restované cukety a bazalky. Vegetariánské lasagně nabité mixem zeleniny v rajčatové omáčce, zapečené s bešamelem a sýrem. Lehké rizoto s mořskými plody, grilovanou rybu apod. Taková jídla se snadno vaří a nezatíží tělo ani ve velkém vedru.

 

Večer pak nejraději končím hrnkem bylinkového čaje. Meduňkou na zklidnění hektického dne, nebo kombinací osvěžující máty, zklidňujícího heřmánku a levandule. Čaj si beru ráda ještě teplý do postele a když se mi podaří spojit ho s chvilkou večerní meditace, přijdu si po celém dni zase jako nový člověk. Čaj si můžete ale připravit i v menším množství a po zchladnutí přelít do sklenice plné ledu. Ledový mátový nebo ledový heřmánkový čaj, hmmm. 🙂

 

První úkol na srpen je tedy úplně jednoduchý. Vybírejte si pro sebe každý den ta nejlepší a nejchutnější jídla, která vám vždy udělají radost. Zkuste je pojmout spíš zdravěji, aby vašemu tělu i prospívaly. A zkonzumujte jich, co nejvíc to jde. 🙂

 

2. úkol: Péče o sebe

Kdo jiný má o nás hezky a láskyplně pečovat, než v první řadě my sami. Taková péče začíná u hezkých myšlenek bez zbytečné sebekritiky, u vyhledávání ryze pozitivních zážitků, i když jsou to jen zdánlivé maličkosti typu dobré kafe, a pokračuje přes skutečnou péči o sebe samé.

 

V poslední době si vyloženě užívám ranní i večerní péči o svou pleť, jako by to byl malý rituál. Jemné čištění pleti po celém dni, zklidnění, hydratace a kapka aktivních složek, které v mé pleti napravují nastřádané problémy a hýčkají jí.

 

Pro někoho je takovou péčí o sebe horká vana, masáž, služby manikérky nebo kadeřníka… Všechno, co nám dělá dobře jak na duši, tak i na těle.

 

Nedávno jsme si takhle užili malý rodinný výlet do prodejny přírodní kosmetiky Botanicus, kteří dělají snad přes 50 různých voňavých mýdel. A tak jsme je různě očuchávali, zkoumali a pak si každý, včetně 5leté dcerky, vybrali to, které nás zaujalo nejvíc. Možná je to banalita, ale do drogérie pro sprcháč bychom takhle nejeli. 🙂

 

Zaměřte se v srpnu na to, jak sami k sobě mluvíte. A také na fyzické věci, které vám dělají dobře. A držte se všeho pozitivního, co vám udělá radost už jen při té představě.

 

3. úkol: Oblíbené místo

Oblíbené místo má to kouzlo, že se na jeho návštěvu většinou hodně těšíme a máme ho spojené s ryze hezkými pocity a vzpomínkami. Může to být oblíbený podnik, kam často nechodíme, chalupa po babičce v jižních Čechách, město s nezaměnitelnou atmosférou, hory s výhledem do údolí, galerie…

 

Oblíbené místo může klidně být i doma. Na terase, v pohodlném křesle nebo posteli…

 

Naplánujte si v rámci letního výletění návštěvu svých oblíbených míst a věnujte jim dostatek času si je pořádně užít. Pro mě jsou to vždy Poděbrady se svým obrovským parkem a kolonádou posetou krásnými restauracemi a kavárničkami. Je to i Vídeň se svým historickým centrem, kam se letos chystám vzít poprvé i dcerku na naší malou holčičí dovolenou. Manžel zase nedá dopustit na krásy Českého ráje a trávil by nejraději každou volnou chvilku tam.

 

Když je vaším oblíbeným místem domov, přineste do svého koutku něco nového, co vám ho ještě víc zpříjemní. Novou zelenou kytku, vonnou svíčku, pohodlnější polštář s příjemným potahem, venkovní osvětlení pro večerní posezení… Obklopte se tím, co máte rádi nebo lidmi, s nimiž je vám vyloženě příjemné trávit svůj čas.

 

4. úkol: Hezké oblečení a boty

Hezké oblečení rozhodně není od toho, aby viselo většinu času ve skříni a čekalo na ten vzácný okamžik, kdy se ho rozhodneme vytáhnout. Hezké oblečení je tu od toho, abychom ho nosili co nejčastěji, protože se v něm vždycky cítíme skvěle!

 

A tak v srpnu co nejčastěji provětrejte svoje nejlepší šaty na běžné nošení. Pořiďte si k nim třeba hezký letní doplněk jako slamák, šátek do vlasů nebo lehčí kabelku. Obujte si elegantní sandálky a užijte si ten celkový pocit všech srpnových „úkolů“.

 

Cítím se hezky, protože se hezky upravím, hezky se o sebe starám, dobře jím, obklopuji se vším, co mi dělá radost a trávím svůj čas tam, kde to mám rád/a nebo s těmi, jež mě těší.

 

Asi tak nějak se dá zformulovat moje srpnová mantra. 🙂 Tak hezký zbytek léta!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *