Minut čtení: 3

Rodinné tradice a tříkrálová bábovka

Tradinář a tříkrálová bábovka

Čím jsou děti větší a časy náročnější, tím víc tíhnu k tradicím a jejich zachovávání u nás doma. Slavnostní dny, malé rituály a okamžiky, na které se můžeme těšit, plánovat je chvíli dopředu a vzpomínat ještě chvíli poté… Když si budujeme hezký malý svět doma, tolik nás netrápí, co se děje v tom velkém světě okolo. Máme se k čemu vracet. Co oslavovat. Tradice a rituály nám dávají záchytný bod.

 

Tradice nemusí být jen velké okamžiky jako oslava Vánoc, Velikonoc nebo třeba Halloweenu či Dušiček. Rodinné tradice a rituály jsou všechny ty malé okamžiky, kdy jsme na stejné vlně. Víme, že k jídlu z brambor pijeme mléko. Že k víkendovému obědu vyndávám sváteční servis. Nebo, že když upeču vanilkové rohlíčky, manžel si nejvíc užije, když je může svobodně ujídat do Vánoc!

 

Takových chvilek není za mně nikdy dost. Proto jsem si i pod stromeček přála všemi opěvovaný Tradinář, s podtitulem Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů.

 

Nádherně graficky zpracovaná kniha působí jako malá encyklopedie všech známých i neznámých svátků, tradic na jejich pozadí, receptů i tipů na tvoření. Přitom autorky hned v úvodu samy nabádají, abychom se nestresovali tím, co vše by se mělo zvládnout, ale vybrali si právě to, na co máme zrovna náladu a čas.

 

U nás to byla hned lednová Tříkrálová bábovka. Princip je jednoduchý – upečte si svou oblíbenou bábovku nebo koláč a schovejte do ní korunku pro štěstí. Kdo ji při krájení najde, bude mít štěstí po celý rok.

 

Dcerka při té myšlence vylovila navíc ze svých zásob čokoládovou korunku. Její nálezce prý bude mít dostatek čokolády po celý rok! A samozřejmě jsem ji našla já, nejmenší mslal z celé rodiny 🙂

 

 

Bábovka možná vypadá obyčejně, ale chuťově byla naprosto skvostná. Voněla po másle, oříškách a kakau a nejlepší byla samozřejmě ještě za tepla 🙂

 

Zkuste si ji také upéct jako novou rodinnou tradici anebo jen výbornou bábovku na neděli!

 

Na klasickou bábovkou formu budete potřebovat:

150g třtinového cukru

3 vejce

80g rozpuštěného másla

120g namletých vlašských ořechů

1 sáček prášku do pečiva

150g hladké špaldové mouky

200g ricotty

1 lžíce mléka

1 lžíce kakaa

 

Postup:

  1. Všechny suroviny si vyndejte z lednice nejméně půl hodiny před přípravou těsta. Troubu předehřejte na 160 stupňů s cirkulací vzduchu, bez horkovzdušné funkce na 180 stupňů Celsia.
  2. V robotu šlehejte vejce a cukr tak dlouho, dokud se všechen cukr nerozpustí. Trvá to cca 5 minut, můžete však šlehat i déle, aby měla vejce nadýchanější konzistenci.
  3. Pak postupně do směsi zašlehejte i ostatní suroviny, až vznikne hladké kompaktní těsto.
  4. Těsto přelijte do bábovkové formy (vymaštěné a vysypané moukou, pokud je to potřeba), schovejte do něj korunku a dejte péct do vyhřáté trouby.
  5. Bábovka by měla být cca po 1 hodině upečená. To poznáte klasicky pomocí špejle, která by měla po zapíchnutí do těsta vyjet opět suchá.

 

Bábovku můžete pocukrovat, přelít čokoládovou polevou a také nechat děti, aby jí dozdobily podle vlastní fantazie. Z naší formy vypadá sama o sobě jako koruna pro krále, proto jsme jí nechali přírodní.

 

Pak společně rozkrájejte tolik dílů, kolik je doma zrovna osob. Klidně tedy přizvěte babičky, dědečky nebo sousedy s dětmi. Kdo najde ve svém dílku korunku (tu jsme zabalili do pečícího papíru), bude mít po celý rok štěstí.

 

Pokud rádi tvoříte, můžete si pro nálezce korunky připravit papírovou korunu, kterou si nasadí na hlavu jako král. A určitě vyzkoušejte i naší „pirátskou“ verzi s čokoládovým penízkem 🙂

 

A pak mi napište do komentářů, jaké malé rodinné rituály držíte rádi u vás doma <3

 

 

*Tento příspěvek není sponzorovaný ani knihou Tradinář, ani Českou národní bankou. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *