Minut čtení: 5

Recepty na imunitu

Pro svou imunitu toho můžeme udělat spoustu v kuchyni. Ale někdy je těžké zařadit do jídelníčku ještě víc zeleniny, víc ovoce a obzvlášť ve stresovém období sáhnout po něčem zdravějším. Dala jsem pro vás dohromady kompletní menu, u kterého neremcá nikdo z členů rodiny. A tak si pojďte se mnou uvařit vylepšenou bramboračku, zeleninové lasagne a ovocný crumble!

 

Super bramboračka

Klasická bramboračka je receptem, který zvládne hravě i začátečník. Do hrnce nakrájíte na kostičky brambory, mix kořenové zeleniny (mrkev, petržel, kousek celeru), nasekáte cibuli a přidáte koření jako bobkový list, majoránku, nové koření, sůl a celý pepř.

 

Super zdravou bramboračku si připravíte tak, že k základnímu receptu přidáte ještě několik prolisovaných stroužků česneku, kroupy (ty raději uvařte samostatně v jiném hrnci, aby nestáhly chuť polévky) a lžičku kurkumy.

 

Kurkuma je prášek, který znáte díky jeho super žluté barvě ze směsi koření na kari. Sama o sobě ale nemá nijak výraznou chuť.

 

Kurkuma se řadí mezi protizánětlivé superpotraviny. V chladnějším období jí tak přidávám všude, kam to jen jde! Do vylisované šťávy z pomerančů, zeleninových polévek (skvělá je v dýňové polévce, bramboračce i zeleninových krémech z mixu zeleniny) a jsou i tací, kteří milují latté s kurkumou nebo tzv. zlaté mléko.

 

Můj tip: Pokud ve vaší domácnosti bramboračka tolik nejede, zkuste její chuť vylepšit na začátku ještě trochou opečeného špeku nebo slaniny a hrstkou sušených hub. Taková polévka vás zasytí i samostatně třeba na večeři.

 

Zeleninové lasagne

Zeleninové lasagne jsou u nás hitem a překvapivě si nikdo nestěžuje, že v nich není žádné maso! A překvapivě nikdo ani moc nepozná, že v nich je schovaných tolik druhů zeleniny. 😉

 

Nejsnáze se vám budou zeleninové lasagne vařit s pomocí elektrického sekáčku nebo struhadla v kuchyňském robotu. Postup přípravy hravě zvládnou také začátečníci:

 

1) Nachystám si mix zeleniny, který obsahuje větší cibuli, několik stroužků česneku, 2-3 mrkve podle velikosti, větší kořen petržele, 2 stonky řapíkatého celeru a cuketu (viz úvodní fotka).

 

2) Očištěnou zeleninu proženu elektrickým struhadlem a celou směs pak orestuju v hluboké pánvi na olivovém oleji.

 

3) Když se odpaří nadbytečná voda ze zeleniny a ta začíná lehce zlátnout, zalijte vše rajčatovou omáčkou. Použít můžete rajčatovou omáčku ve sklenici nebo plechovku rajčat a k ní ještě velkou krabičku rajského protlaku. Přidejte sůl, pepř, sušené oregáno nebo bazalku a nechte 20 minut mírně probublávat.

 

4) Mezitím si připravte bešamelovou omáčku. Na 50g másla orestujte 2 vrchovaté lžíce mouky, vzniklou jíšku postupně řeďte 0,5l mléka, až je v něm krásně rozmíchaná. Pak přidejte 2 bobkové listy, sůl, mletý pepř, kůru z půlky citronu a nechte také 20 minut probublávat. I tady by šla přidat trocha kurkumy.

 

5) Nakonec vše smíchejte v pekáčku v tomto pořadí: trocha bešamelu na dno pekáčku, suché lasagne, půl omáčky, lasagne, trocha bešamelu po povrchu lasagní, zbytek omáčky, lasagne a zbytek bešamelu. Dejte péct do trouby na 180 stupňů a 40 minut, aby se vše krásně spojilo a lasagně změkly.

 

 

Alternativně může uvařit půl sáčku větších těstovin, v pekáčku je promíchat s omáčkou a bešamelem a zasypat navrch sýrem. Oba recepty obměňuju podle toho, co máme doma k dispozici…

 

Výsledné jídlo má krémovou konzistenci, je lehké, přitom vydatné a po masu si pro jednou nikdo ani neposteskne. Obzvlášť když ke konci pečení povrch lasagní ještě zasypete nastrouhaným sýrem.

 

Pokud nemáte elektrický sekáček, zkuste maximum zeleniny nastrouhat na struhadle. A zbytek pokrájet na menší kousky. Příště můžete směs zeleniny rozšířit o další oblíbené druhy ve vaší domácnosti, jako třeba papriky, zelené fazolky, žampiony nebo kukuřici.

 

Tenhle základ s cuketou a kořenovou zeleninou chutná skoro jako boloňská omáčka a má úspěch u všech.

 

Ovocný crumble

I ve chvílích. kdy chceme jíst zdravěji, není potřeba si úplně odpírat sladké. Jen namísto sušenek a cukrovinek z obchodu radši sáhněte po cukru z ovoce. Ovocný crumble je skvělým příkladem. Zdravější „koláč“ bez těsta, který chutná teplý z trouby jako moučník, stejně jako snídaně doplněný o vrchovatou lžíci bílého jogurtu.

 

A stejně jako předchozí dva recepty, i tento hravě zvládne i kulinářský začátečník. 🙂

 

1) Libovolné sezónní ovoce pokrájejte na menší kousky. Skvělá jsou jablka, hrušky, blumy, broskve, ostružiny… Ovoce dejte do zapékací misky, podlijte trochou vody a smíchejte se lžičkou škrobu, případně i lžičkou medu.

 

2) Ve větší misce smíchejte hrnek ovesných vloček, 1/3 hrnku hnědého cukru, 1/2 hrnku nasekaných ořechů (skvělé jsou vlašské, mandle nebo lískové ořechy) a 1/3 hrnku rozpuštěného másla. Přidejte špetku soli, lžičku skořice a pokud máte, tak i trochu mletého zázvoru. S kořením si klidně můžete vyhrát podle vlastní chuti…

 

3) Směs ovoce zasypejte drobenkou z druhého kroku a dejte péct do trouby na 180 stupňů a 30-40 minut (klidně společně s lasagnemi). Ovoce by mělo začít pouštět svou šťávu a v ní se lehce vydusit, zatímco vrchní drobenka se pečením zpevní a bude křupat jako dobré müsli.

 

 

Crumble můžete podávat samostatně, přelitý trochou smetany, s kopečkem vanilkové zmrzliny nebo s bílým jogurtem.

 

Tak dobrou chuť a pevné zdraví!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *