Minut čtení: 4

Proč opalovací krém nepatří jen na dovolenou

Proč opalovací krém nepatří jen na dovolenou

Když přijde na opalovací krémy a ochranu pleti, držíme se často léty zažitých mýtů… Třeba, že opalovací krém potřebujeme jen na dovolenou. A to ještě jen k moři nebo koupališti. Nebo že čím vyšší faktor, tím menší je šance, že se hezky opálíme. Protože vysoký faktor také automaticky znamená, že krém zanechá bílou vrstvu na naší pokožce. Jak to tedy je? A znáte základní rozdíl mezi chemickou a minerální ochranou na opalování?

 

Snad jsem vám hned v úvodu nezamotala hlavu 🙂 A pokud trochu ano, pojďme se na jednotlivé mýty postupně podívat… Protože opalovací krém by měl mít v naší kosmetické výbavě skoro stejné místo jako zubní pasta!

 

Opalovací krém patří jen na dovolenou

Tuhle představu jsme získali nejspíš díky marketingu kosmetických firem, které opalovací krémy propagují zejména přes léto. A ještě nejraději s fotkou lidí na pláži nebo u bazénu.

 

Ano, v létě je slunce v našich zeměpisných šířkách nejsilnější a je opravdu tou hlavní sezónou pro opalovací krém. Ve skutečnosti bychom ale měli krém nejméně s SPF30 používat po celý rok.

 

Sluneční záření nezpůsobuje jen spálení pleti a její olupování. Je zodpovědné zejména za předčasné stárnutí pleti, pigmentové skvrny a celkové poškozování kožní bariéry.

 

Pokud si na své pleti zakládáte a používáte kvalitní kosmetiku, bez každodenní vrstvy SPF 30+ je to zbytečně vynaložená pleťová péče. Žádné pleťové sérum, sebelepší krém nebo pleťový olej nedají kůži tolik, jako kvalitní sluneční ochrana. Ta funguje jako nejlepší prevence proti prvním vráskám, skvrnám na obličeji i zánětům.

 

Jak to tedy je? Správně bychom měli na obličej, krk a dekolt používat celoročně krém s SPF30 až 50. Mimo letní sezónu může být tento faktor obsažen rovnou v pleťovém krému. V létě je lepší, když sáhnete po opalovacím krému, a to hlavně kvůli dostatečnému množství, které tak na pleť nanesete. Výhodou je, že se opalovací krémy prodávají i tónované, takže v horkých dnech nepotřebujete vrstvit tolik produktů. Při vyšší expozici na slunci nezapomeňte samozřejmě ani na tělový opalovací krém. A také si namazat místa jako oční víčka, uši, pěšinku a krk vzadu!

 

Čím vyšší opalovací faktor, tím menší šance na opálení

Opalovací faktor, tzv. SPF (Sun Protection Factor) vůbec nevypovídá o míře opálení.

 

Ve skutečnosti vyjadřuje, nakolik daný faktor blokuje pronikání UVB paprsků do pokožky. Tedy jak dlouho můžete být cca na slunci, než se spálíte. A spálená pokožka opravdu není cestou k opálení 🙂

 

UVB faktor však není jediným, na který bychom si měli dát pozor. Optimální krém na opalování je tzv. širokospektrální. Tedy krém, který chrání vaši pleť a pokožku nejen proti UVB, ale také proti UVA záření.

 

UVA sice neopaluje, ani nespaluje, ale proniká do hlubších vrstev pokožky, kde způsobuje její degeneraci a předčasné stárnutí.

 

Jak to tedy je? SPF udává, v jaké míře opalovací krém zamezuje pronikání UVB záření do pokožky. UVB je složkou slunečního záření, které způsobuje spálení pleti, její zarudnutí, podráždění, sluneční alergie a vysušování. Můžete používat krém s nízkým SPF, ale pak je potřeba jej často opakovaně nanášet. Optimální krém musí mít ochranu i proti UVA záření (zejména pleťová péče). Ta se nevyjadřuje žádným SPF. Informaci o ní naleznete na balení produktu a pokud je ochrana v dostatečné míře, je UVA faktor uveden v kolečku.

 

Vysoký opalovací faktor zanechává bílý film na pokožce

Bílý film vůbec nesouvisí s opalovacím faktorem. Typicky ho zanechávají tzv. minerální opalovací krémy.

 

Minerální ochrana proti opálení totiž působí jako fyzický štít proti sluníčku. Jako kdybychom si na pleť či kůži nanesli tisíce malých zrcátek, které odráží sluneční záření od pokožky pryč a nedovolí mu proniknout.

 

A protože se minerální ochrana proti slunci neabsorbuje do pokožky, je vhodná zejména pro malé děti a osoby s citlivou pletí. Tím, že malým dětem obvykle kupujeme vysoký ochranný faktor, aniž bychom třeba tušili, že se současně jedná o tzv. minerální faktor, vznikl nejspíš i tento mýtus 🙂

 

Protikladem minerální ochrany na opalování jsou chemické opalovací krémy. Ty pronikají do pokožky, kde vytváří ochranou bariéru tím, že sluneční záření přeměňují na teplo a tak ho rozkládají. Jejich výhodou je bezesporu lepší vstřebatelnost, obzvlášť, pokud následně přidáte ještě make-up. Nevýhodou může být složení, a to nejen pro naši pleť, ale i moře a životní prostředí.

 

Jak to tedy je? Bílý film na pokožce po nanesení opalovacího krému není daný vyšším opalovacím faktorem, ale složením krému. Pokud sáhnete po tzv. minerální ochraně (krém bude obsahovat zejména ingredience jako titanium dioxide nebo zinc oxide), nejspíš se mu nevyhnete. Volíte tak ale čistší složení pro sebe i přírodu. Chemický UV faktor se mnohem lépe vstřebává a bílý film obvykle na pleti nevytváří. Skvěle se tak vrství s dalšími pleťovými produkty a nezanechává nepříjemný pocit na kůži. Mnoho chemických opalovacích krémů ale obsahuje ingredience jako oxybenzone nebo octocrylene, které mají nechvalnou pověst jako karcinogeny a látky, které mohou zamávat vaším hormonálním systémem.

 

 

Tento článek není nikým sponzorovaný. Vznikl na základě mé vlastní zkušenosti a hodin samostudia informací od certifikovaných dermatologů. Dobrým zdrojem na stejné téma je i web Econea.cz, Riano.cz či Biooo.cz

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *