Minut čtení: 4

Příprava na podzimní sezónu

Přechod z léta na podzim bývá jedním z těch, které vnímáme nejvíc. Po letních prázdninách a dovolených nám všem opět začne přísnější pracovní nebo školní režim. Šatník musíme změnit někdy skoro ze dne na den. A se změnou počasí bývá spojená i změna nálady. Pojďme si udělat letošní podzim pohodový a krásný, navzdory všem zprávám a změnám ve společnosti a okolí…

 

Teplé barvy, hřejivé vůně, krémové konzistence… až zmizí slunko, přijdou všechny vhod.

 

Hřejivé pití v dlaních

Zčásti mě k napsání dnešního článku motivoval i návrat z naší wellness dovolené. Už takhle piju skoro každý den jeden ze svých oblíbených bylinkových čajů. Když ale někdo vezme ty stejné kombinace bylin a přikouzlí jim tak půvabné názvy jako Náruč země nebo Harmonie života, mám z jejich pití rázem hezčí požitek.

 

Chladnější podzim a následující zima úplně svádí k tomu vyměnit letní mojito a džbánky vody s mátou a citronem za čaje typu Kouzlo krbu (Sonnentor), Vnitřní harmonie (Leros) nebo třeba Pohádkový čaj s rakytníkem (Apotheke).

 

Pokud milujete kafe a obzvlášť jeho mléčné varianty typu cappuccino nebo latte, můžete si je po vzoru kaváren také převléct do podzimního kabátku. Stačí přidat kapku sirupu nebo sladkou posypku jako skořice nebo kakao navrch. Skvělé jsou sirupy Monin, můžete si ale vyrobit i domácí sirup svařením cukru s vodou a přidáním třeba perníčkového koření.

 

Hřejivé jídlo na talíři

Dalším způsobem, jak se na podzim hodit do pohody, je přejít na teplá tekutá nebo krémová jídla. Dýňová polévka, bramboračka, teplé snídaně a krémové houbové omáčky. Jsou věci, které si v chladném počasí prostě užijeme víc, než v parném létě. 🙂

 

Tohle jsou moje oblíbené recepty, kterým právě začíná sezóna:

Hřejivá atmosféra doma

Domov by měl být hlavním útočištěm a komfortním místem v našich životech. A přesto je kolikrát spojený se stresem z úklidu, vaření, péče o děti nebo rodinných vztahů obecně.

 

Když mám pocit, že jsem už ze všeho úplně utahaná a ubitá a dny utíkají jako o závod, vracím se ke svým článkům Hygge – nejlepší návod na domácí pohodu a Domácí karanténa – naučme se žít z vlastní podstaty.

 

Abych sama sobě připomněla, že je potřeba se taky na chvíli zastavit. Že stačí málo a v hektickém dni si můžu vytvořit aspoň maličké ostrůvky klidu. A že když se vrátíme ke své přirozené podstatě, najdeme vždycky kotvu, která nás spolehlivě uzemní i v těch nejdivočejších časech.

 

Potěšení pro tělo i duši

V posledních letech jsem zjistila, že když o sebe pravidelněji pečuju, není to jen beauty rituál pro krásu, ale mám pak sama k sobě díky té péči hezčí vztah.

 

S příchodem chladnějšího počasí se opět vracím k večerním koupelím, ideálně s rozpuštěnou solí a bylinkami. Skvělým pomocníkem na detoxikaci, odreagování a proti bolavým svalům je epsomská koupelová sůl. A to i pro děti!

 

Epsomská sůl je bohatá na hořčík, který je důležitý na svalové křeče a únavu. Pomáhá z těla dostávat toxiny, takže funguje i na mírné záněty nebo jejich počínající fáze. A dětem se po koupeli v epsomské soli lépe spí.

 

Epsomskou sůl seženete v lékárnách či on-line e-shopech a prodává se buď čistá anebo s příměsí bylinek jako máta nebo levandule. Z takové koupele je hned malý wellness rituál. 🙂

 

Pokud milujete saunové světy, ale nemáte dost příležitostí je navštěvovat, můžete si udělat spa den i sami doma. V mém článku Domácí wellness inspirované saunovými světy najdete podrobný návod, jak na to.

 

A pokud se vám špatně vstává do tmy a zimy, jako mě, můžete se inspirovat jednotlivými kroky mé ranní rutiny, kterou jsem si vytvořila proti podzimním depresím.

 

Skvělým pomocníkem proti podzimnímu splínu je také aromaterapie. V podobě kvalitních vonných svíček (nekupujte ty z parafínu s umělými vůněmi) nebo aroma olejíčků, které nakapete do difuzéru, případně nastříkáte přímo na polštář před spaním.

 

Mými nejoblíbenějšími éterickými oleji jsou bergamot a mandarinka od řecké značky přírodní kosmetiky BioAroma. A pak směsi olejíčků, které prodává Sonnentor.

 

Kupa radosti pro děti

Ať už na podzim s dětmi slavíte Halloween nebo ne, koukněte aspoň jedním očkem i na můj článek Program na dětský Halloween. Najdete v něm totiž tipy na podzimní venkovní hry a kreativní tvoření s dětmi.

 

 

Tak hezký hřejivý den. 🙂 A pokud se vám článek líbí, nezapomeňte mu dát srdíčko. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *