Minut čtení: 5

Příběh mé šatní skříně: podzim

Když jsem začala vydělávat své první vlastní peníze, plnila jsem si všechna svá módní přání. Kupy tíleček, triček, šatů a doplňků z řetězců s rychlou módou plnily rychle moje skříně a stejně tak rychle plenily moje konto. To mi tehdy ale nevadilo a s každou novou výplatou už jsem měla minimálně seznam v hlavě všech těch krásných kousků, které si hned půjdu pořídit.

 

Když jsem pak po několika letech šla na mateřskou, můj vztah k módě se úplně změnil. Najednou jsem neměla ráno čas kombinovat různé kousky a přemýšlet, v čem jsem tento týden ještě nikam nešla. Potřebovala jsem rychlý outfit, který bude fungovat! A to nejen po estetické stránce, ale i po té praktické. A byla jsem často ztracená.

 

Nikdy jsem nebyla zrovna teplákový typ, ale čím déle jsem byla doma s dcerkou, tím víc jsem měla pocit, že bych měla nosit obyčejnější kousky svého šatníku a ty lepší si nechávat na nějaké „lepší“ příležitosti. A tak mi můj do té doby převážně kancelářský šatník najednou přišel téměř nepoužitelný.

 

Až jednoho dne, moje nejmilejší koženková sukně z Promod, kterou jsem si přesně takhle schovávala, udělala to, co dělá spousta koženkových kousků – z ničeho nic se celá sloupala. A mně došlo, že šetřit si jí na lepší chvilky bylo vlastně k ničemu, protože lepší chvilky s touhle „koženou“ sukní už nikdy nebudou.

 

 

Tehdy se nade mnou asi smiloval bůh módy a elegance a poslal mi do cesty knihu Jennifer L. Scott S Madame Chic doma. Lepší načasování si ani nemohl vybrat a já úplně změnila pohled na oblečení a vlastní šatník.

 

Jennifer po své stáži v Paříži přešla postupně z amerického způsobu nakupování a vedení šatníku na ten francouzský. Namísto haldy oblečení, které bylo sice často levné, ale také ho často pořádně neunosila, přešla na malý kompaktní šatník plný kvalitních kousků, které jsou tak krásné, že jí baví nosit je pořád dokola, aniž by se jí okoukaly. A to je vlastně hrozně hezká myšlenka! Proč vlastnit skříň plnou průměrného oblečení, které se těžko pro svou rozmanitost kombinuje, když můžete mít pár nejmilejších kousků, ve kterých se vždy cítíte super a nebude vám vadit nosit je klidně každý týden dokola?

 

Jennifer je pro mě v této oblasti opravdu velkou inspirací, ať už se jedná o její prezentaci na TEDx, praktická videa s koncepcí jejího šatníku na jejím blogu Daily Connoisseur nebo dokonce její mini e-kurz The 10-item wardrobe.

 

 

​​Postupně jsem tedy začala přetvářet svůj šatník, až jsem se dostala do současné „sezónní“ podoby, která mě moc baví. V praxi to znamená, že mám stálé oblíbené barvy, které tvoří celoroční základ mého šatníku – těmi jsou bílá, černá, světle šedá a tmavě modrá. Ty pak doplňuji sezóně o kousky v takových barvách, ke kterým zrovna pocitově tíhnu nejvíc a v takových materiálech, které také nejlépe odpovídají dané sezóně.

 

Na rozdíl od léta, kdy jsem přirozeně tíhla k bleděmodré, korálové a mátové a lehoučkým střihům, pro podzim jsou mi jako akcentní barvy sympatické tmavě zelená, hořčicově žlutá a vínová. Prostě zemité odstíny, které se pořád krásně kombinují jak s mými základními barvami, tak i spolu navzájem!

 

Když nastává nová sezóna, projdu celý svůj šatník, vytřídím z něj takové věci, které vím, že už během dalšího období nosit nebudu a uložím je do látkové krabice na příští rok. Celkem mám takové látkové krabice čtyři – tři na mimosezónní oblečení a jednu na doplňky typu kabelky, šátky, pásky a podobně (na obrázku krabice s letním šatníkem a druhá s doplňky).

 

 

O té doby, co jsem přešla na menší a kompaktnější šatník, jsou také mé nákupy mnohem promyšlenější a kvalitnější. Už nenakupuji tolik ve slevách věci, které se mi prostě líbí a „musím“ je mít, ale před novou sezónou projdu příslušný box a doplním jen to, co mi chybí.

 

Ke svému šatníku teď přistupuji podle těchto pár jednoduchých pravidel:

 

  • šatník už nerozšiřuji, ale až obnošené kousky nahrazuji novými (ty pak věnuji na charitu)
  • základní kousky šatníku obměňuji ve vyšší kvalitě, než doposud; už totiž vím, co mi sedí a baví mě nosit to opakovaně a tak také chci, aby to bylo co nejkvalitnější a vydrželo mi to dlouhou dobu
  • doplňuji barvy, které odpovídají mé sezónní náladě a někdy i novým trendům
  • sezónní barvy volím převážně na dílčí kousky oblečení (třeba topy nebo sukně) a doplňky jako kabelky, bižuterii a laky na nehty
  • přidávám sezónní nezbytnosti jako punčocháče, lehčí nebo naopak hutnější šátky a šály a různé boty

 

A také si v průběhu roku vedu svůj „wish-list“. Ono je totiž hezké po něčem chvíli toužit a mezitím si promyslet, jestli to opravdu potřebuji, nebo jen chci. 😉 Třeba jako můj nový online objev francouzský obchod Sézane, kde bych dokázala nechat celou výplatu během pěti minut, ale místo toho si „brousím zuby“ na jeden ikonický kousek.

 

Sezónní kompaktní šatník mi pomáhá každé ráno, kdy nad oblékáním strávím minimum času. Pomohl mi také pochopit lépe konstrukci oblečení a kvalitu materiálů tím, že jsem se začala zajímat o to, jak poznat kvalitnější kousky (podle cenovky nebo značky to totiž primárně není). A přiměl mě víc pečovat o sebe – někdy je totiž snazší schovat nedostatky pod novou sukni, než se skutečně zamyslet nad tím, proč ty nedostatky vznikají a co proti nim můžu dělat.

 

Baví vás Pruhované léto? Sledujte mě i na Instagramu! Nebo se přihlašte k odběru newsletteru a už vám neunikne žádný článek. 🙂

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *