Minut čtení: 4

Plány a cíle v roce 2022

Plány a cíle pro rok 2022

Klasická novoroční předsevzetí si obvykle nedávám. Ale zimu určitě beru jako období, kdy je ideální stáhnout se opět trochu víc k sobě. Zhodnotit si, co mi za minulý rok nebo období funguje a co tolik ne. Promyslet, jakou cestou bych se chtěla dál ubírat, na čem zapracovat a v čem se víc rozvíjet. Tohle jsou tedy mé osobní plány a cíle pro rok 2022. Třeba vám pomohou při hledání vlastních cest a odpovědí 🙂

 

Návrat k eko domácnosti

Za časů korony dostala ekologie bohužel dost za uši. A to i u nás doma. Eko mýdla a úklidové prostředky jsem z větší míry nahradila těmi desinfekčními. Většinu nákupů jsme začali objednávat on-line. A i když to u potravin nemusí být taková tragédie, u donášky jídla v jednorázových obalech domácí odpad naskakuje rapidně.

 

V letošním roce se chci opět vrátit k tomu, co pro nás před dvěma lety bylo již skoro automatické.

 

Pro suroviny jako rýže, luštěniny, müsli, sušené ovoce a přísady na pečení chodit do bezobalového obchodu. Na běžný úklid používat ekologické přípravky a desinfekci nechávat jen na „horší časy“. A pro věci, které nám doma došly, zajít do normálního obchodu.

 

On-line nákupy mám ráda, ale za poslední dva roky jsem se jich už přesytila. Paradoxně mi teď chybí „staré dobré nakupování“ stylem přijdu – vezmu – zaplatím a jdu. Když totiž objednávám nákupy přes internet, přidám často ještě další věci, abych měla dopravu zdarma. Sice budou jednou potřeba, ale zbytečně tak navyšujeme objemy nákupů a držíme zásoby.

 

 

K eko domácnosti pro mě neodmyslitelně patří i udržitelnost a soběstačnost. A tak se těším, jak si na jaře opět v truhlíku vypěstujeme první řeřichu, ředkvičky, saláty. Přes léto budeme průběžně sklízet a zužitkovávat bylinky. A ke konci sezóny doplníme mrazák zralým ovocem a zeleninou a náš špajz domácími marmeládami a kompoty.

 

Rozpočtování a investice

 

Čeká nás rok s nebývale vysokou mírou inflace. A tak i když je můj osobní rozpočet na mateřské pravidelně napjatý, určitě chci pořád hledat oblasti, kde můžeme být šetrnější. A k nim možnosti, jak své peníze ochránit před znehodnocením inflací.

 

Není bohatý ten, kdo vydělává hodně, ale ten, kdo zbytečně neutrácí za blbosti 🙂

 

Když se na peníze přestaneme dívat jako na poukázku na nakupování, zjistíme teprve, kolik vlastně máme možností!

 

V lońském roce jsem začala s tzv. rozpočtováním a byla jsem sama překvapená, kolik peněz utratíme v některých oblastech. Třeba přes léto za jídlo a pití mimo domov. Ač se to tak mnohdy nemusí zdát, právě časté malé nákupy dělají v součtu nejvyšší útraty. Zmrzlinka tady, kafíčko tam, párkrát zajít posedět na zahrádku nebo si dát oběd na výletě.

 

 

Rozpočtování pomáhá nejen udržet výdaje na uzdě, ale také se zamyslet nad tím, když jednu kategorii přečerpám, z které jiné můžu ubrat, abych extra výdaje pokryla. Pokud utratíme víc za jídlo mimo domov, měli bychom třeba ušetřit na nákupu potravin domů.

 

Pro někoho mohou být rozpočty omezující. Pro mě je to naopak svoboda volby, do čeho své peníze vložím tak, abych neměla stres z jejich nedostatku. A také možnost, jak se podívat na to, kde můžeme nejsnáz ušetřit.

 

Zajímavým tréninkem pevné vůle je stav, kdy mi na konci období zbývá budget. Přirozeně mám tendenci koupit si něco jen tak pro radost. Naším cílem by ale mělo být naopak tyhle peníze ušetřit – buď na další období, které bude vyžadovat vyšší výdaje (typicky zimní oblečení a boty) nebo obecně jako úspory.

 

A pokud máte úspory, dbejte na to, aby vám zbytečně neztrácely na hodnotě. Vlastní investiční portfolio už dnes není jen pro „horních deset tisíc“ nejbohatších, ale může si ho pořídit každý, kdo si zvládne odkládat třeba extra pětistovku.

 

Mezi mé letošní plány tedy patří začít investovat přes moderní nízkonákladové správce investic Fondee nebo Portu.

 

Zážitky místo věcí

 

Když chci rozumně utrácet a limitovat své výdaje, logicky se musím něčeho vzdát. V tu chvíli vždy volím raději zážitky namísto věcí.

 

Cestování, vzdělání, dobré jídlo a kafe u mě mají vždy prioritu před novým oblečením, botami nebo kabelkou.

 

Spousta zážitků přitom nemusí stát balík, stačí se jen nedržet konvenční nákupní kultury.

 

Krásnou inspirací nám je letos kniha Tradinář, o které jsem psala už ve svém předchozím příspěvku o rodinných tradicích. Tradinář je plný nápadů na domácí i venkovní aktivity s dětmi, tipů na přírodní tvoření, které nic nestojí a podnětů k zamyšlení.

 

V letošním roce chci také opět víc číst. Takže se možná můžete těšit na recenze inspirativních knih 🙂

 

A zkoušet nové zajímavé vegetariánské recepty, protože se u nich vždy přiučím něco víc o zelenině. Její správné úpravě, možnostech, které v kuchyni nabízí a vlivu, které má na naše zdraví. Jíst méně masa se snažíme už několik let a všem nám to vyhovuje. Pro mě je osobní výzvou hledat zajímavé recepty, díky kterým nám maso opravdu chybět nebude.

 

A co vy, jste spíš tým „dávám si předsevzetí“ nebo tým „tohle vůbec neřeším“? 🙂

 

Pro více článků na téma ekologický život nebo zdravé recepty koukněte přímo do sekcí Ekologická domácnost a Sezónní recepty.

 

*Tento příspěvek není nikým sponzorovaný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *