Minut čtení: 5

Moje tipy pro těhotné maminky

Je mi jasné, že tipů pro těhotné a nastávající maminky je plný internet. Proto bych se ráda podělila o pár svých ryze osobních objevů, ze kterých jsem během svého druhého těhotenství upřímně nadšená. Všechny bych bez obav doporučila své nejlepší kamarádce a dva z nich nejsou moc profláknuté. 🙂

Kniha V bříšku

Pokud už máte doma starší dítko, které se nemůže svého nového sourozence dočkat a zajímá ho, co se celé ty dlouhé měsíce ve vašem bříšku vlastně děje, můžu jen doporučit knížku s příhodným názvem V bříšku.

 

Ilustrovala ji námi oblíbená Aneta Žabková, která má na svém kontě celou řadu povedených dětských knih a také třeba Mylišáky v časopise Puntík! Texty pak tvořila Michaela Fišarová, oceněná autorka knih pro děti a mládež. Pro začátek tedy velmi slibné kombo. 🙂

 

Knihu jsem v knihkupectví nejdřív letmo prolistovala, abych věděla, do čeho vlastně jdeme. 🙂 A nemusíte mít obavy z žádných „nepříjemných témat“. Děti se s knihou sice naučí pojmy jako vaječník, vejcovod, děloha a placenta, ale celý příběh je ryze milý a hlavně neuvěřitelně vtipný. I porod je řešený citlivě.

 

Celá kniha V bříšku je rozdělena do 42 kapitol po jednotlivých týdnech těhotenství a provází jí samo miminko. Vždycky, když se tedy přehoupnu do nového týdne těhotenství, přečteme si s dcerkou před spaním, co se s miminkem děje nového. A sama se na každé čtení těším víc, než na čtení oficiálních informací z různých těhotenských kalkulaček a webů. 🙂

 

Těhotenské vitamíny

Těhotenské vitamíny jsou lehce kontroverzní téma, protože kromě kyseliny listové, ne všichni věří na jejich účinek a nezbytnost. Já zastávám názor, že i když jíme zdravě, nemusí to z pohledu živin vždy úplně stačit. A je důležité pečovat nejen o rostoucí miminko, ale i nastávající maminku. Aby byla zdravá, netrápily jí problémy s trávením, pletí, vlasy a byla celkově v pohodě. K tomu všemu patří i silná imunita, která v těhotenství vůbec není samozřejmostí a každá rýma a kašel těhotnou ženu zbytečně vysilují.

 

 

V prvním těhotenství (před 6 lety) jsem celou dobu užívala Femibion a byla jsem spokojená. Doporučila mi ho tehdy moje gynekoložka a přišlo mi, že mi vyhovuje.

 

Tentokrát jsem si ale vyloženě sedla a porovnávala složení různých, i méně známých, multivitaminů pro těhotné. A vzpomněla si i na značku Pravá Já, od které jsem dřív užívala komplex Krása a byla jsem s ním nadmíru spokojená.

 

Těhotenské trio vitamínů a doplňků stravy Pravá Já u mě nakonec vyhrálo pro svoje skoro bezkonkurenční složení. Jsou to sice tři velké kapsle na den, ale nemusíte polykat všechny tři naráz. Ideální je prý ráno užít multivitamin s rybím olejem a večer si pak zobnout antioxidanty.

 

Narozdíl od jiných těhotenských komplexů, tento obsahuje i složky jako měď (ta je dobrá pro imunitu, nervy i přenos železa v těle, kterého bývá v těhotenství leckdy také málo), molybden (prevence zubního kazu), mangan (proti únavě, na nervy), chrom (lepší vstřebávání cukru v krvi), zinek, selen (oba na imunitu) a mnohé další. Rybí oleje pak mají nejbohatší složení, které jsem na trhu dohledala (330mg EPA, 220mg DHA). Ty jsou důležité pro vývoj mozku i nervové soustavy a měly bychom je přijímat i během kojení.

 

Aktuálně už beru čtvrté balení celého tria vitamínů pro těhotné a kojící a proto si také dovolím ho konečně hodnotit. S únavou mám problémy celé těhotenství, v tom žádný zásadní pokrok nevidím. Taky je mi skoro 35, že. 🙂 Nadmíru jsem ale spokojená se svou pletí, vlasy a celkovým fungováním organismu. Výsledky glukózového testu mám nyní dokonce lepší, než na začátku těhotenství (4,4 mmol/l nalačno) a nijak extrémně nepřibírám, ani mě netrápí chutě na nezdravé věci.

 

Obrovské plus vidím určitě ve stabilní imunitě – máme sychravý podzim, období koronaviru v rozpuku, dcerku ve školce, odkud vždy po krátké době donese nějakou virózu a ještě nedávno jsem dojížděla vlakem a metrem do Prahy do práce. To je dost zatěžkávací zkouška pro imunitu obecně, natož v těhotenství. A musím opravdu „zaťukat na dřevo“, že doteď proplouvám úplně fit bez problémů. Jo a tohle je čerstvá fotka z 26tt. 🙂

 

pasty na zrcadle se nevšímejte, to je prostě rodinný život 🙂

On-line kurz těhotenské jógy a intuitivní porod

Někdy fungují reklamy na internetu překvapivě dobře, a tak na mě jednoho rána vyskočila na Instagramu reklama na kurz laskavého těhotenství, intuitivního porodu a těhotenské jógy od Veroniky Johánkové. Načasování bylo perfektní, a tak jsem se šla na její web podívat, co si mám pod kurzem konkrétně představit a kolik ta sranda vůbec stojí. Rozhodnutá a zaregistrovaná jsem byla nakonec během chvilky. 🙂

 

Sympatická maminka dvou malých chlapečků má nadmíru milý projev a opravdu citlivě a zajímavě poskládaný kurz k intuitivnímu porodu. Jsou to tři hodnotné dny plné on-line lekcí a doplňkových materiálů, každý zaměřený na jiné téma (Vnímej své tělo a miminko, Porodní tanec, Uvolnění těla i mysli).

 

Lekce se postupně odemykají a já se každé ráno dost těšila, co bude ten den nového. Jako kdybych si věnovala celý prodloužený víkend těhotenského hýčkání mimo domov.

 

Veronika nabízí aktivní podporu ještě po celý následující týden, kdy je možné se jí ptát na cokoliv, přát si jednu lekci vytvořenou na míru a dokonce se i účastnit živého skupinového video hovoru s ní a ostatními účastnicemi kurzu.

 

Všechny materiály včetně doplňkového kurzu Laskavé těhotenství vám zůstanou navždy přístupné a pokud se neúčastníte přímo živé on-line lekce, pošle vám Veronika její záznam.

 

Těšila jsem se od zaregistrování, ale kurz ještě předčil moje očekávání tím, jak je opravdu citlivě vedený a promyšlený. Naučila jsem se hezky protáhnout a zbavila se konečně bederních bolestí, které mě v druhém trimestru docela dost trápily. Naladila jsem se na miminko i svoje tělo opravdu hlubokým způsobem a opět si připomněla, že tohle je období, kdy je potřeba věnovat sobě maximum péče a lásky a relaxace.

 

Doufám, že vám mé tipy přišly vhod buď ve vlastním životě anebo jako tipy na dárek pro vaše těhotné partnerky, dcery nebo kamarádky. ❤️

 

Ačkoliv se to tak díky míře mého nadšení může chvílemi zdát, tento příspěvek není nikým vůbec sponzorovaný!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *