Minut čtení: 5

Listopadová výzva na téma připravenost

Když jsou časy ryze turbulentní, dny působí víc jako chaos, než hezký život a čas se vleče odnikud nikam, pomůže mi vždy jedna věc – rutina. A protože rutina není slovo, které by působilo vyloženě pozitivně na každého, pojďme jí říkat raději „připravenost“. Připravenost na každý nový den a všechny nástrahy a výzvy, které s sebou může přinést…

 

téma měsíce: rutina/připravenost jako pomocník ke zvládnutí každého dne

barva měsíce: oranžová

 

1. úkol: Plánování jídla

Ve chvíli, kdy jsme všichni dlouhodobě víc doma, se plánování jídla na každý den stává opravdovým oříškem. Ať už vaříte pro jednoho, nebo potřebujete vaření skloubit ještě s distanční výukou dětí či home-officem. Najít ve svém nabitém rozvrhu mentální kapacitu na vymýšlení receptů a jejich následné vaření začíná být povoláním samo o sobě.

 

Proto jsem si teď zavedla novou „rutinu“ na nedělní ráno. Udělám si vydatnou nedělní snídani a pak dobré kafe. Listuju svými oblíbenými recepty, kuchařkami, blogy nebo časopisy z marketů. Vezmu si k ruce seznam jídla, které máme v mrazáku a do bloku si sepíšu to, na co mi z toho všeho přijde chuť.

 

Díky tomu přesně vím, co potřebujeme dokoupit a jídlo objednám přes kurýra nebo aspoň v obchodě můžu strávit minimum času. A to teď potřebujeme všichni – vystavovat se co nejméně rizikovým situacím a stát fronty.

 

A hlavně zvládáme kvalitně jíst, i když teď zase pracujeme z domova, dcerka nemá školku a ve sledu všech úkolů a povinností nemám v týdnu vůbec hlavu jídlo vymýšlet.

 

Následující týden bude třeba k jídlu:

  • boloňská omáčka, ideálně zapečená s lasagnemi na dva dny
  • vydatná kukuřičná polévka s kurkumou a zázvorem nebo špetkou chilli
  • fish pie (treska v bešamelu zapečená s bramborovou kaší) a hráškový krém
  • lívanečky s jablky, povidly a vlašskými ořechy
  • tagliatelle s lesními houbami a parmazánem
  • domácí pizza (hotové těsto, rajčatová omáčka a zbytky z ledničky, které na ní naskládá dcerka, protože každá zábava se počítá :))
  • bramboráky, na které je u nás expert manžel

 

Kdo by se pak v neděli netěšil na nový týden. 🙂

 

Zkuste si v rámci svého týdne vyhradit jednu chvilku, kdy budete mít náladu zamýšlet se nad jídlem. Projděte své oblíbené kuchařky nebo weby jako apetitonline.cz, YouTube apod. Sepište si všechno, na co máte chuť a padne vám do oka. A pak si zkuste aspoň zhruba rozvrhnout, co z toho zvládnete kdy uvařit a co k daným receptům potřebujete dokoupit. V průběhu týdne vám tahle připravenost ušetří nejen čas, ale i nervy.

 

Inspirací vám mohou být i moje recepty z farmářského trhu, podzimní recepty na imunitu, ale i tipy, jak ušetřit na jídle a nakupovat ve vlastní spíži.

2. úkol: Příprava na klidný konec roku

Vánoce a advent miluju, ale rozhodně nepatřím mezi ty, kteří by s nadšením už od října vyhlíželi v marketech čokoládové figurky Mikuláše a první vánoční výzdobu. Letos je vše ale trochu jinak a aspoň konec roku bychom si možná mohli zkusit užít v poklidu.

 

Pojďme tedy listopad využít k plánování a on-line nákupům vánočních dárků, vymýšlení hezkých aktivit na advent a tvoření sezónních dekorací pro útulný domov. Abychom si vše pak v prosinci mohli už jen užívat.

 

Dekorace přitom vůbec nemusíte kupovat v obchodě! Využijte procházku do přírody, abyste si domů donesli hezké šišky různých velikostí, zajímavé větvičky do vázy nebo třeba šípky. Ty ani po usušení neztrácí svou krásnou barvu. Můžete s nimi nazdobit věnec, dát je do vázy nebo do skleněné misky kolem svíčky jako přírodní svícen.

 

I ze šišek se dá vytvořit spousta nápaditých dekorací. Koukněte na Pinterest a o nápady na tvoření s dětmi máte hned postaráno. 🙂

 

A pokud hledáte inspiraci na dárky nebo adventní aktivity, mrkněte na moje další články na téma:

 

Až si budete sepisovat nákupní seznamy, nezapomeňte ani na všechny ty „detaily“ jako balicí papír, izolepu a mašle, ať je nemusíte shánět na poslední chvíli ve frontách marketů.

 

3. úkol: Příprava na chladné období

Babí léto už je definitivně pryč a tak je potřeba sáhnout do archivů své skříně a opět vytáhnout plnou zimní výbavu. Huňaté čepice, rukavice, šály, kukly, péřové bundy, zimní kabáty, zateplené kalhoty, sněhule…

 

Projděte vše, co máte a sepište si, co vám letos chybí nebo už je malé. A až budete plánovat nákup dárků online, doplňte sobě a rodině i chybějící zimní výbavu. Ať k vám pak kurýr nejezdí obden. 😉

 

Chladné období se týká i péče o pleť a pokožku! Hydratační pleťový krém je lepší vyměnit za hutnější variantu, která pleť vyživí a vytvoří na ní bariéru proti chladu. Případně můžete do svého oblíbeného krému přimíchat 1 až 2 kapky kvalitního pleťového oleje. Pamatujte, že pleť strádá nejen v chladném a větrném počasí, ale i doma v přetopených suchých místnostech.

 

4. úkol: Příprava na snazší časy

Některé úkony jsou méně ubíjející, když se naučíme zautomatizovat si jejich přípravu.

 

Máte hektická rána, kdy nevíte, kam dřív skočit? Naučte se dělat si přípravu na ráno večer dopředu. Oblečení pro sebe a děti můžete chystat rovnou při večerním svlékání na koupání. Večer si můžete dát na stůl nádobí na snídani nebo dopředu uvařit celou konvici čaje. Dětem můžete předpřipravit snídani a uložit jí tam, kde na ní samy dosáhnou – do spodní části ledničky, do trouby nebo jim vyhrazené části v kuchyni. Ráno se děti zvládnou obsloužit i bez vaší přítomnosti a vy získáte čas na vlastní přípravu.

 

Také se nám osvědčilo vždycky večer zapnout myčku. Ráno se probudíme nejen do uklizené kuchyně, ale i s čerstvou várkou čistého nádobí na celý den. Když se členové vaší domácnosti naučí vytáhnout si svůj ranní hrnek a talířek na snídani čistý rovnou z myčky, zbyde vám po snídani minimum nádobí na uklízení a máte opět o starost méně.

 

U snídaně může dcerka klidně koukat na pohádky, ale po snídani už platí „nejdřív povinnosti a pak zábava“. I malé děti mohou doma pomáhat s řadou činností. Uklízet příbory z myčky, chystat je na stůl, skládat jednoduché vyprané prádlo jako utěrky a ručníky, stlát si vlastní postel, pomáhat třídit recyklaci, pomáhat s vařením nebo sklízením stolu, odnést své špinavé prádlo do koše apod.

 

Sama mám pak v hlavě aspoň hrubý rozvrh toho, co se kdy doma dělá v rámci běžného úklidu. V pondělí a úterý peru, ve středu si všichni uklízí své vyprané oblečení do skříně, v pátek uklízíme koupelny na víkend a mezitím operativně řešíme úkoly jako luxování, vytírání, recyklace apod.

 

Díky jednoduchému rozvrhu nemám pocit, že musím pořád v hlavě nosit kupu povinností. Prostě dva dny v týdnu nonstop peru a pak už prádlo pustím z hlavy. Nemusím členům rodiny říkat, že si mají uklidit vyprané oblečení, protože jakmile se jim objeví složená kupička na komodě, automaticky tuší, co to asi znamená. 🙂

 

U dětí má rutina běžných činností velké plus v tom, že se naučí spoustu věcí dělat automaticky, aniž bychom jim pořád museli stát za zády a jako rodiče je „prudit“.

 

Naučte se řešit problémy hned, jak vzniknou a ušetříte si tím práci i starosti do budoucna. 😉

 

A držme se. Protože žádný rok nemá 365 dnů zalitých sluncem a i ten nejtěžší den trvá „jen“ 24 hodin…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *