Minut čtení: 6

Lehké letní večeře, které vyžadují minimum vaření

Vaření je pro mě určitý způsob relaxace i vyjádření kreativity. Vařím často, vařím ráda, ale se stoupajícími letními teplotami se přeci jen moje ochota trávit čas u plotny výrazně snižuje. Pokud to máte stejně a nechcete jako rodinnou večeři podávat 7 dní v týdnu pouze „chleba s něčím“, vyzkoušejte tyto snadné recepty plné sezónních surovin.

 

Kuskus s grilovanou i čerstvou zeleninou a bylinkami

Kuskus je snad nejsnazší a nejuniverzálnější jídlo na světe a přesto jsem mu dlouho nemohla přijít na chuť (u nás doma se pro něj po pár nevydařených pokusech vžil název hnus-hnus :)). Během mateřské dovolené jsem ho ale pro nedostatek času opět vyzkoušela a konečně přišla na to, jak z něj udělat dobré jídlo, na kterém si pochutná i manžel.

 

Můj trik na dobrý kuskus spočívá ve dvou věcech:

  • nekupuji obyčejný kuskus, ale celozrnný, který má mnohem výraznější, skoro až oříškovou chuť
  • naučila jsem se ho správně vařit 🙂 s pomocí hrnku a oleje

 

Na recept pro 3 porce budete potřebovat:

1 menší hrnek celozrnného kuskusu

1 lžíci rostlinného oleje (ideálně olivový nebo dýňový)

zelenina na tepelnou úpravu – cuketa, papriky, květák, mix mražené zeleniny apod.

syrová zelenina – rajčata, papriky, hrášek apod.

hrst bylin, které máte k dispozici, ale určitě nezapomeňte na mátu

sůl a pepř podle potřeby (osvědčilo se mi kořenit pouze tepelně upravovanou zeleninu, ve výsledku se všechny chutě prolnou)

 

Pro rodinnou večeři odměřím plný menší hrnek kuskusu (třeba hrnek na cappuccino), nasypu ho do větší mísy a promíchám s 1 polévkovou lžíci dobrého oleje. Nejčastěji používám olivový olej, ale výborný je i dýňový olej, který má podobně jako celozrnný kuskus lehce oříškovou chuť. Když se všechna zrníčka kuskusu obalí lehce v oleji, dostanete nakonec kyprou lehkou konzistenci, namísto kupy rozvařené hmoty a nemusíte vůbec používat bujon v kostce, abyste dosáhli výborné chuti (to je pro mě osobně velké plus, protože bujon v kostce ani jiné podobě v kuchyni už léta nepoužívám).

 

Zatímco připravujete sypkou směs, dejte si uvařit horkou vodu. Jakmile začne voda vřít, odměřte stejně velký hrnek vroucí vody a přilijte ho ke kuskusu. Zlehka promíchejte vidličkou, aby byla všechna zrníčka ponořena a zakryjte na 10 minut talířem nebo pokličkou, aby pára neunikla a kuskus se tak sám uvařil.

 

Zatímco se vaří kuskus, nachystejte si zeleninu, kterou do něj následně přimícháte. Osobně se mi osvědčila kombinace vařené či grilované zeleniny a k tomu čerstvé. Podle sezóny tedy uvařím buď chřest pokrájený na malé špalíčky, zelené fazolky (klidně i na česneku) nebo drobně pokrájený květák a aktuálně nejraději griluji na pánvi cukety – zelené i žluté, pro zajímavou barvu ve výsledném receptu.

 

Když se zelenina připravuje na pánvi, pokrájím si pár rajčat nebo paprik (ty jsou také výborné grilované na kousky), případně vyloupu čerstvý hrášek. Na závěr všechny ingredience smíchám ve velké míse a dochutím. A právě dochucení bylinkami je to, co pozvedne jinak ještě obyčejné jídlo na opravdovou lahůdku. Nejraději používám alespoň 4-5 různých bylinek dohromady a nikdy mezi nimi nesmí chybět máta! Ač se může přidání máty zdát hodně netradiční, je to přesně ta finální chuť, která dá jídlu úplně jiný rozměr a věřte, že se výborně kombinuje jak s rajčaty, tak cuketou nebo hráškem. Další bylinky, které mě nikdy ve směsi nezklamou, jsou určitě petrželka, oregano, bazalka a saturejka nebo tymián.

 

Poznámky k receptu:

  • pokud chcete udělat bezlepkový recept, poohlédněte se po kukuřičném kuskusu
  • recept se hodí jako plnohodnotná večeře, stejně tak i jako příloha k masu nebo grilování
  • kuskus je výborný jak teplý, tak i studený a využijete jej i druhý den na oběd nebo jej lze zamrazit

 

Letní minestrone polévka

Italskou polévku minestrone u nás miluje celá rodina a pro mě je to výborný způsob, jak do nich dostat haldu zeleniny 🙂 Minestrone se dá připravit na mnoho způsobů a její zimní verze je určitě jiná, než ta letní. Pokud zrovna nevíte, jak zužitkovat nadbytky cuket a rajčat, je tento recept pro vás úplně ideální!

 

Na hrnec polévky budete potřebovat:

4 lžíce olivového oleje

1 větší cibule, pokrájená najemno

2 středně velké mrkve pokrájené na kostičky

2 řapíkaté celery pokrájené na menší kousky

2 hrnky pokrájené sezónní zeleniny – cuketa, brambory, fazolky, hrášek, patizon apod.

4 stroužky česneku pokrájené najemno

plechovka krájených rajčat včetně šťávy anebo stejně velké množství pokrájených čerstvých rajčat

1/2 hrnku malých bílých fazolek, cizrny nebo drobných těstovin

sůl, pepř a 2 bobkové listy

strouhaný parmazán nebo cheddar navrch

 

Recept může působit složitě, ale zvládla jsem jej hravě uvařit i s malou dcerkou (já krájím, ona sype kousky zeleniny do hrnce a míchá) a aktivní příprava je odhadem na 10-15 minut, pak už se polévka vaří prakticky sama.

 

Začněte pomalým restováním cibulky na oleji a postupně přidávejte pokrájené kousky ostatní zeleniny tak, jak je uvedena v receptu výše. Když zeleninu na začátku zlehka orestujete, bude mít polévka nakonec mnohem výraznější chuť. Restovací fáze trvá přibližně 10 minut. Pak přidejte pokrájený česnek a velmi rychle jej opečte, aby se nespálil a nezhořkl. Poté přijdou na řadu rajčata. Celou směs v hrnci promíchejte a dolijte domácím vývarem anebo vodou tak, aby byla zelenina lehce ponořena. Výsledná konzistence má být spíš hustá, než vodová. Přidejte i bobkový list a sůl s pepřem.

 

Po 15 minutách varu přidejte nakonec již uvařené bílé fazolky, cizrnu anebo syrové/sušené drobné těstoviny a celou polévku ještě nechte zhruba 20 minut vřít. Pak rozdělte do misek nebo talířů a navrch nasypte strouhaný sýr, případně můžete doplnit bagetkou pro kompletní večeři.

 

Houbové rizoto bez rýže

Houbové rizoto je rychlovka, kterou ráda vařím prakticky po celý rok. Jen se střídá podoba hub, které mám zrovna k dispozici – přes zimu používám sušené houby, v létě ideálně čerstvé a v mezidobí žampiony.

 

U tohoto receptu mám pár svých ověřených tipů, jak jej vylepšit:

  • když používám syrové žampiony, dám je upéct cca na 200 stupňů a 20 minut do trouby, pokapané trochou olivového oleje nebo másla. Chuť žampionů se zvýrazní a nechutnají vůbec jako dušené houby z pánve. Do rizota pak použiji jak upečené houby, tak i všechnu šťávu, kterou pustily a celý recept má tak výraznější houbové aroma.
  • klasickou rýži zcela nahrazuji kroupami (čím menší, tím chutnější); quinoou, případně kombinací obojího

 

Na recept pro 3 porce budete potřebovat:

1 hrnek krup nebo bílé quinoy (výborná je kombinace obojího)

200 g malých žampionů (výborné jsou i hnědé žampiony)

alternativně větší hrst spařených sušených hub namočených alespoň 15 minut

trocha olivového oleje nebo másla na žampiony

bylinky – v létě ideálně tymián, saturejka nebo petrželka, v zimě majoránka

sůl a pepř podle chuti (v zimě je dobrý i kmín)

 

volitelně česnek – 1 velký nebo 2 menší prolisované stroužky

volitelně hrnek polníčku, rukoly nebo baby špenátu pro oživení celkové chuti

 

Tento recept patří do mé oblíbené kategorie „uvař, smíchej a podávej“. Navíc je hotový během půlhodinky, což je vždycky velké plus.

 

Pokud používáte syrové žampiony, zlehka je očistěte kuchyňským papírem, pokrájejte na půlky nebo čtvrtky (podle velikosti hlavičky). Houby vložte do pekáčku, pokapejte olivovým olejem, případně poklaďte pár plátky másla, zlehka osolte a opepřete a dejte péct na 200 stupnů Celsia do trouby na 15-20 minut.

 

Zatímco se houby pečou, uvařte kroupy nebo quinou podle návodu. Bylinky si pokrájejte nadrobno nebo otrhejte jejich lístky. Propláchněte a nechte okapat polníček, rukolu nebo baby špenát, pokud jste se rozhodli je do receptu přidat. Mně osobně v létě v rizotu listová zelenina moc chutná, protože mu dodá svěžest i hezkou barvu.

 

Když se houby upečou, vyndejte pekáček z trouby a přimíchejte do něj uvařené obiloviny. Nasají tak do sebe všechnu tu výbornou šťávu, kterou houby pustily během pečení. Přimíchejte bylinky a prolisovaný česnek a celé jídlo nechte chvilku odstát. Chuť bylinek i česneku se teplem trochu zatáhne.

 

Výslednou směs promíchejte a případně ještě dochuťte solí a pepřem. Teď je i ideální doba přimíchat polníček, rukolu nebo natrhaný baby špenát, protože jejich chuť už nižší teplo jídla naopak neovlivní.

 

Vyzkoušeli jste některý z receptů? Dejte mi vědět, jak dopadl 🙂

 

Baví vás Pruhované léto? Sledujte mě i na Instagramu! Nebo se přihlašte k odběru newsletteru a už vám neunikne žádný článek 🙂

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *