Minut čtení: 4

Květnová výzva na téma romantika

Byl pozdní večer, první máj, večerní máj, byl lásky čas… nebojte, květnová výzva nebude o tom naučit se recitovat Máchovu klasiku. 🙂 Něco na tom květnu ale je vyloženě romantického. Možná ty aleje kvetoucích stromů, prvomájové polibky, počínající venkovní svoboda teplých dnů… a tak je přirozeně tématem pro květnovou výzvu právě romantika, a to i v podobě sebelásky.

 

téma měsíce: májová romantika

barva měsíce: růžová ve všech svých odstínech

1. úkol: Láska prochází žaludkem

Ještě pořád trávíme většinu času doma, i když se vše již postupně zvolňuje. Současně byly obnoveny farmářské trhy a hlavně už je první čerstvá sezónní produkce jako ředkvičky, saláty, kedlubny, jarní cibulky…

 

Vezměte čerstvost české zeleniny jako čerstvou inspiraci uvařit si doma vyloženě jarní svěží jídlo!

 

U nás jsou oblíbené šťouchané brambory s bryndzou nebo tvarohem a jarní cibulkou. Slané palačinky s tvarohem zasypané pažitkou. Nebo rychlé těstoviny s pestem a čerstvým chřestem, ňam!

 

Nápady na vyloženě jarní recepty najdete tady na blogu mezi mými sezónními recepty:

Zelenina vás moc nebere? Pak si připravte něco hříšně dobrého. Věděli jste, že prvního května je v Čechách také svátek růžového vína? Ideální parťák na romantické májové večery…

 

Anebo si upečte jeden z mých oblíbených super snadných moučníků na víkend i všední dny, které zvládne i absolutní začátečník. Sladké totiž nikdy nezklame. 😉

 

Kdo řekl, že nemůžeme zkombinovat hned všechny tři věci naráz? Lehké jarní jídlo, malý moučník a sklenka růžového vína. Obyčejný večer v domácí izolaci se může hravě změnit v zážitek jako z dovolené nebo restaurace.

2. úkol: Živé květy doma

Karanténa nás naučila užívat si časté výlety do přírody. Využijte jeden z těchto výletů na maximum a doneste si domu vlastnoručně natrhanou kytičku! A nazdobte jí nejen jídelní stůl, ale i svůj domácí pracovní stůl během home-office, dětské pokojíčky, chodbu nebo koupelnu…

 

Jak krásně bude vypadat pár drobných kvítků křehkých fialek nebo sedmikrásek na nočním stolku v ložnici nebo dětském pokojíčku holčiček?

 

Kolik veselé energie vám dá pohled na kytičku žlutých pampelišek na pracovním stole?

 

Nebo vás bude po příchodu domů vítat vůně pivoněk nebo intenzivního šeříku?

 

Já ráda kombinuji barevné květy s něčím méně „okázalým“ jako jsou trávy, větvičky, luční kvítí nebo holé listy jiných rostlin. Pak ani pugét z marketu nebude vypadat tuctově.

 

 

3. úkol: Vůně

Láska prochází nejen žaludkem, ale i nosem. A nemusí to být jen láska mezi blízkými lidmi, ale i to, jak vnímáme sami sebe = sebeláska.

 

Když vás pobyt doma už nudí a přijde vám fádní, když chcete nějakou změnu, ale bez přehnané investice, když potřebujete povzbudit něčím svou psychiku – sáhněte po vůni!

 

Jak zpívají No Name „ty změň parfém a já vodu po holení…“.

 

Mojí nejmilejší formou vůní je aromaterapie. A nemusí se jednat jen o olejíčky, které kapeme do aroma lamp nebo difuzérů.

 

Aromaterapie jsou pro mě vůně schované v přírodní kosmetice, kterou ráda používám. Pivoňkové mýdlo od L´Occitane. Deodorant s citrónovou meduňkou od Biorythme. Tělové a pleťové olejíčky od BioAroma. Kávový peeling po náročném dni….

 

Když o sebe pečuji, není to jen povinnost, ale rovnou malý voňavý rituál, na který se ráno i večer těším. Stejně jako na šálek bylinkového čaje před spaním nebo bylinkovou napářku obličeje, ve které se můžu nakonec i vykoupat.

 

Najděte si vůni, která vás dostane, kdykoliv k ní přičichnete. A klidně ji měňte podle sezóny, nálady i příležitosti. Vůně jsou totiž opravdu mocné…

 

4. úkol: Svátek matek

Druhá květnová neděle připadá v Čechách na svátek matek. A já říkám Pokud jsme maminky, pojďme si ten udělat hezký samy pro sebe!

 

Třeba domácím wellness rituálem. Nebo dnem jak vystřiženým z dovolené v Paříži. Cokoliv, co nám samotným udělá radost.

 

Protože sebeláska se nerodí z toho, jak nás berou ostatní. Je to vnitřní pocit, který si musíme najít všichni sami. Nastavení, které ukazuje ostatním, jak se k nám mají chovat.

 

Sebeláska je „skrytá zahrada“ v naší hlavě, kam se můžeme kdykoliv schovat. Nikdo nás tam nesoudí, nekritizuje, nekárá. Leda to děláme my sami.

 

Tak berte květen jako ideální příležitost konečně se to sebe-kritizování odnaučit a změnit ho v sebe-podporu ❤️

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *