Minut čtení: 4

Jak být chic – 30 denní výzva

Protože jsem zrovna přelouskala skvělou knížku Fiony Ferris „30 chic days“, která mě inspirovala téměř každou kapitolou, rozhodla jsem se její nápady šířit dál. S přispěním vlastní trošky do mlýna. 🙂 Často totiž stačí změnit jen málo a hned nám každodenní rutina přijde zábavnější, péče o sebe užitečnější a třeba i zdánlivé maličkosti radostnější.

 

Po hektickém září, kdy se věnujeme hlavně rodině, práci a stíháním všech povinností po prázdninách, je pro mě říjen ideálním měsícem věnovat se zase víc sobě.

 

A také nikdy neodolám dobré inspiraci, jak žít víc chic, jak být sama víc chic a jak si zpříjemnit každodenní povinnosti tak, abych je vnímala víc jako užitečné radosti.

 

Kniha Fiony Ferris je přímo nabitá inspirací, proto jsem se rozhodla jí rozčlenit postupně po 5 tématech – na každý běžný den v týdnu. Její tipy jsem pak doplnila vlastními nápady.

 

1) Mějte pařížskou mentalitu

Pokud je Paříž městem, které vás uchvátilo, městem, kde jste se nemohla vynadívat na ostatní ženy a obdivovala, jak jsou hezky oblečené, upravené a hezky se chovají, pak si zkuste vybavit tuhle pařížskou mentalitu pokaždé, když se potýkáte s nudou nebo úkolem, který vás nebaví.

 

Představte si tu nejvíc chic verzi sama sebe a pak se zamyslete nad tím, jak by taková chic žena zvládla danou situaci.

 

Think of ways you can make your daily tasks more enjoyable as if you were your ideal, most chic self.

Change your mental backdrop to Paris and have fun.

 

Přemýšlejte o způsobech, jak si zpříjemnit každodenní úkoly, jako byste byli svým ideálním a nejelegantnějším já. Změňte svou mentalitu na pařížskou a bavte se.

 

Za sebe bych ještě dodala, že ne každého přitahuje zrovna Paříž. Mě osobně více okouzluje styl Italek, jiný může být nadšený z „čistoty“ Asiatek. Berte to tedy jako malou rozcvičku, jak si představujete své „ideální chic já“.

 

2) Jezte skutečné jídlo

Pokud chcete být šik, jezte skutečné jídlo. Minimum fast foodu a jídla, které se jí na stojáka. Minimum „dětského jídla“ jako jsou bonbónky, čokoládky a podobné sladkosti.

 

Nemusíte hned vařit doma, pokud vás to nebaví. Ale pokud si doneste hotové jídlo domů anebo si objednáte dovážku do domu, přendejte si jí z krabice na normální nádobí a snězte si vše v klidu v sedě.

 

Nepijte pivo přímo z lahve a colu přímo z PETky. Uvidíte, jak zdánlivé maličkosti jako talíř a sklenička dokážou pozvednout i fast food a sami si jídlo víc užijete.

 

3) Zahalte se tajemstvím

Tohle je pro mě osobně jeden z nejtěžších úkolů, ale zase jsou na něm vidět dobře pokroky. 🙂

 

Mnoho z nás má problém s tichem, pokud je ve společnosti dalších lidí. A tak se ticho snažíme vyplnit malou konverzací na různá nedůležitá témata, nuceně se chichtáme a kolikrát sdílíme detaily, které není potřeba sdílet. Já tedy určitě…

 

Zkuste pro změnu poslouchat druhého a jeho vyprávění. Sdělovat o sobě minimum podrobností, ale zajímat se a vnímat, co nám druhý člověk říká. Ani doma není potřeba partnerovi říkat vše, co se nám za celý den přihodilo nebo se nám zrovna honí hlavou…

 

Nestěžujte si a zbytečně nedrbejte. Zkuste být tichým pozorovatelem svého okolí a všechny soudy si pro jednou nechat jen pro sebe.

 

Kouzlo osobního tajemství ale spočívá i v tom, že se začnete hezky oblékat bez zjevného důvodu. Prostě jen tak sami pro sebe. Pro vlastní hezký pocit a bez ohlašování rodině „Dneska jsem se na to vyfikla!“. Já se vždy cítím lépe, když jsem aspoň trochu upravená, než když mám na sobě ještě pyžamo a hrozím se chvíle, kdy někdo zazvoní doma na zvonek a budu mu muset jít neupravená rychle otevřít…

 

A když vám někdo složí kompliment, naučme se říkat jednoduché „Děkuji!“ namísto obvyklého „Tohle?? To mám už 100 let!“ 😉

 

4) Oči jsou okno do duše

I když nemáte času nazbyt, i když vám to nepřijde třeba super důležité, naučte se alespoň jednoduše upravit si hezky oči.

 

Oči a oční okolí o nás nejvíc prozradí – včerejší maraton seriálů do noci, o skleničku víc, než jsme měli, těžkou druhou večeři v posteli… Hezky upravené oči (a za sebe dodávám, že i obočí) jsou oknem do duše.

 

Až budete mít příště chvilku jen pro sebe, zkuste si sednout k zrcadlu a pohrát si se svým očním make-upem. Třeba se konečně naučit pořádnou linku (k tomu je skvělý YouTube se svými návody), změnit barvu očních stínů se změnou sezóny anebo se jen kvalitně věnovat péči o oční okolí, abyste předešli hlubokým vráskám, kruhům pod očima a otokům.

5) Vytvořte a chraňte si svou tajnou zahradu

Tohle téma je bez jakýchkoliv pochyb moje nejoblíbenější. 🙂

 

Tajná zahrada je totiž kousek místa jen ve vaší hlavě, kde si můžete dělat absolutně cokoliv, co se vám líbí.

 

A secret garden is that sacred, private place where you are free to dream about your greatest desires safe from the judgement of others.

 

Snít a fantazírovat, vznášet se, představovat si svět tak ideální, jak jen to jde. Vizualizovat si svou budoucnost, své úspěchy, svou postavu a krásu. Vzpomínat, dojímat se… Nikdo do vaší tajné zahrady nevidí a nikdo jí nemůže ani soudit a kritizovat.

 

Tajná zahrada je součástí vašeho osobního tajemství a aury, která vás obklopuje. Někdy je hezké začít s novou aktivitou, aniž byste o ní hned všem vyprávěli.

 

Užijte si zkoumání vlastních myšlenek a pocitů, aniž byste je sdělovali lidem kolem sebe.

 

A za týden se těšte na další pokračování tipů, jak být víc chic. 😉

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *