Minut čtení: 7

Jak být chic – 30 denní výzva / 5. část

A jsme téměř ve finále! Předposlední pětice tipů se zaměřuje na sama líbezná témata jako inspirace sama sebe a vlastní motivace, odpočinek, chic finance, život v luxusu a vděčnost. Kromě témat k hlubšímu zamyšlení vám přinese i praktické tipy, tak hurá do toho. 🙂

Pro připomenutí – knihu Fiony Ferris jsem se rozhodla rozčlenit postupně po 5 tématech, na každý běžný den v týdnu. Pokud sledujete mé články průběžně, zabaví vás místo 1 měsíce hned na 6 týdnů. Její tipy jsem pak doplnila vlastními nápady. Pokud vám unikl začátek 30 denní výzvy, najdete jej v článku Jak být chic – 30 denní výzva.

 

21) Inspirujte sami sebe

Všichni se v běžném životě potýkáme s rutinou. Činnostmi, které musíme dělat, ale nebaví nás. Nebo oblastmi, kde víme, že bychom mohli být lepší nebo žít lépe, ale udržet svou motivaci pro danou „dobrou věc“ je obtížné.

 

When you´re inspired to do something you can´t wait to take action.

 

Všechno je hned zábavnější, když pro to najdete dobrou motivaci. Je to rozdíl mezi tím, jestli cítíme, že jsme nuceni něco dělat (hubnout, uklízet, stihnout deadline) nebo jsme sami k dané věci/činnosti taženi, protože si na ní najdeme něco, co nás baví.

 

Jak Fiona sama píše, když se zeptám sama sebe, proč se mi nedaří zhubnout, napadne mě hned kupa ošklivých odpovědí. Protože jsem čuně, co se pořád cpe sladkým, protože jsem líná, protože… Když se naopak sama sebe zeptám, co můžu udělat, abych byla trvale štíhlá a bavilo mě to, získám na celé hubnutí hned radostnější pohled.

 

Já osobně mám takový problém s úklidem. A tak se snažím nepředstavovat si všechny úkony, které musím udělat, aby byl náš domov čistý. Snažím se představit si spíš ten výsledek – že si s klidem napustí horkou vanu, protože je čistá, že můžu doma chodit naboso, můžu si ráno vybrat, co si obleču, protože je vše vyprané atd.

 

Síla myšlenky

Fiona také hezky vysvětluje, jak důležitý je způsob, jakým mluvíme sami se sebou. Když se snažím zhubnout a nedaří se mi to, podívám se na dort a řeknu si No co, stejně nikdy nebudu hubená, stejně je to s věkem těžší atd., sami si podkopáváme vlastní nohy. Když změním svůj postoj na Mám to pod kontrolou, sama rozhoduju o tom, co sním a co ne, sama rozhoduju o myšlenkách, které si nechám honit hlavou, bude to jen snazší.

 

Buďte autentičtí

V dnešní době přesycené sociálními médii a jejich pokrouceným obrazem reality trpí mnohem více lidí depresemi z toho, jaký život by chtěli žít, jak by chtěli vypadat, jak by měl fungovat jejich vztah a rodina atp. Srovnávat se s ostatními nikdy není cestou ke štěstí.

 

Namísto srovnávání se si najděte vlastní cestu. Takovou, kterou vás bude bavit šlapat. Která skutečně odpovídá tomu, jak chcete svůj život vést, čeho chcete dosáhnout (třeba ničeho speciálního a to je také OK) a jak máte nastavené hodnoty.

 

Když vás pak bude trápit, že se má někdo lépe (vždycky někdo takový bude!), uvědomte si, že je to jeho cesta a vy jste spokojení s tou svou, kterou jste si nastavili přesně podle svých představ. Nebuďte tuctoví, buďte autentičtí, svou vlastní reálnou verzí.

 

22) Naučte se odpočívat

Někdy se ráno vzbudím a jediné co si přeju, je, aby už byl zase večer a všichni šli spát. Někdy jsou totiž mé dny tak nabité, že si přeju hlavně být sama, v tichu a už nic nemuset. A to je docela ubíjející „mindset“.

 

Naučili jsme se, že kdo není pořád busy, asi dělá něco špatně. Málo pracuje, málo se snaží, nic zajímavého se mu v životě neděje… A tak běháme nonstop s telefony v ruce, e-maily a zprávy nám vibrují celou noc a do svého dne se snažíme vmáčknout maximum aktivit. Jako by byl hřích (obzvlášť pro maminky) lehnout si v neděli po obědě s dortem na gauč.

 

A tak bychom se opět měli naučit odpočívat, nejlépe tím „starým dobrým“ způsobem – offline. Namísto scrollování Instagramem zkuste třeba:

  • vytáhnout některou z osvědčených kuchařek a vymyslet nová jídla, která můžete doma uvařit
  • srovnat si knihovnu a přitom listovat všemi knihami, které máte rádi
  • zorganizovat si doma nějaký kout, který vás stresuje – přecpaný šuplík, špajz, botník
  • jít na procházku bez cíle a užít si vše, na co po cestě narazíte – kočka na mazlení, hezky zbarvené stromy, nová kavárna s lákavou nabídkou
  • umýt si a perfektně vyfénovat vlasy jako od kadeřnice, takže si ušetříte ranní práci na pár dnů dopředu
  • prostě si jen dát dvacet a chvíli nic neřešit

S kvalitním odpočinkem souvisí i spánek. Netflix a HBO Go se vkradly do našich ložnic svými lákavými seriály, které nikdy nekončí. Takže i když jsme unavení, chceme se podívat ještě aspoň na kousek dalšího dílu… A pak následují krušná rána nebo pozdní příchody do práce vykoupené pozdními odchody, kdy se celé odpoledně těšíme, až si „odpočineme“ zase u dalšího dílu…

 

Jsme přehlceni informacemi a vjemy, které se na nás valí ze všech stran. A místo abychom doma vypnuli a vyčistili si hlavu, dobrovolně zpracováváme ještě více informací. Zkuste jednou pro změnu udělat ze své ložnice oázu, kde je poklizeno, ticho a hezky vyvětráno. Uvidíte ráno tu změnu!

 

23) Buďte chic, i když řešíte finance

Mluvit o penězích není chic. Ani v práci, ani v rodině nebo před přáteli. Chic život je takový, kdy nežijete zbytečně nad svoje poměry a nemáte potřebu se okázale předvádět.

 

Žijte elegantní život sami pro sebe, pro svůj vlastní dobrý pocit.

 

A pokud chcete žít pohodlně i v rámci svého rozpočtu, není nic snazšího, než si osvojit co nejvíce z následujících pravidel:

  • vzdělávejte se – i když představují finance náročný obor, určité ekonomické minimum by měl mít každý z nás
  • zbavte se svých dluhů co nejdříve můžete – dluh by měl být investicí do vaší lepší budoucnosti, ne nákladem, který zatíží vaše budoucí příjmy bez většího užitku (jako třeba spotřební úvěry na Vánoce nebo dovolenou)
  • zamilujte se do svého domova – vaření, filmy, cvičení a další koníčky, vše vás vyjde levněji, když si dopřejete dané aktivity doma, než venku
  • pravidelné výdaje – pokud je váš rozpočet trvale napjatý, projděte si všechny své pravidelné výdaje a rozhodněte, které z nich můžete omezit nebo úplně vyškrtnout. Je to placená televize, časté nákupy, kafíčko s přáteli nebo spotřeba nafty? Každý velký výdaj má svou nízkonákladovější variantu. A nikdo neříká, že se musíte omezovat navždy…
  • půjčujte si – a teď nemyslím peníze :), ale třeba knihy z knihovny, nářadí od sousedů, oblečení od kamarádky, pekáč na kachnu od mámy… některé úspory jsou snazší, než se zdá.
  • nespěchejte na nové technologie – každá tech novinka je nejdražší na začátku při svém spuštění na trh. Zkuste s nákupem počkat o několik měsíců déle nebo si pořídit předchozí model.
  • používejte své nejhezčí věci – pravidelně, často a bez čekání „na tu pravou příležitost“. Když se budete cítit obklopeni těmi nejhezčími věcmi, co máte, bude vás o to méně lákat neustále nakupovat nebo jíst venku.

24) Luxusní život

Asi všichni jsme někdy snili o tom, jaký by byl náš život, kdybychom vyhráli v loterii. Cesta kolem světa, dům s garáží na pět aut, oblečení od nejlepších designérů?

 

Zkuste se zamyslet znovu a přijít se seznamem běžných věcí. Třeba jako:

  • čerstvé květiny na jídelním stole
  • hospodyně, která poklidí a navaří
  • elegantní dekorace a záplava kvalitních svíček po celém domě
  • časté cestování, doma i v zahraničí
  • sezónní jídlo připravené z nejlepších surovin na krasném porcelánu
  • domácí spa s masáží chodidel a kosmetickým ošetřením
  • upravený vzhled, pěstěná pleť a nehty, čisté a vyžehlené oblečení

Život milionářů se v mnohém nemusí lišit od toho našeho. Není hezké uvědomit si, že spoustu věcí, které považujeme za známku luxusního života, si vlastně můžeme dopřát sami a klidně hned?

 

Třeba paní na úklid už dnes není přežitkem a výmyslem zhýčkaných paniček. Je to paní, která vám pomůže ušetřit několik hodin volného času a ty pak věnovat něčemu smysluplnějšímu.

 

Jíst poctivě vařená jídla z nejlepších surovin na krásném porcelánu už také není výsadou boháčů. Stačí se jen zajímat o složení jídla, které kupujete. Upřednostňovat sezónní a lokální produkci a nastudovat si pár receptů, které vás uchvátily třeba v oblíbené restauraci.

 

A hlavně si neschovávat hezký porcelán jen na Vánoce a oslavu kulatin, ale vytáhnout ho pěkně každý víkend aspoň na nedělní oběd. Mnohem větší hřích je, kdyby krásné věci zůstaly nevyužité ležet roky v krabici, než když se poškodí během používání. 😉

 

25) Radujte se z maličkostí

Vděčnost je pocit, který bychom měli pěstovat a uvědomovat si co nejčastěji. Být vděčni za všechny velké věci, které se nám v životě podařily, ale i za ty maličké, se kterými se potkáváme každý den.

 

Jsem vděčná za život, který vedeme. Jsem vděčná za náš domov, kde se všichni cítíme v bezpečí a v pohodě. Za naše auto, které nás dostane tam, kam potřebujeme a ulehčí nám život. Za dcerku, která si nás vybrala, když jako dušička poletovala kolem.

 

Jsem vděčná za šálek dobrého cappuccina i sklenku chlazeného prosseca. Jsem vděčná za každé jídlo, na kterém si pochutnám, ať už ho vařím sama, nebo si ho vyberu v restauraci. Jsem vděčná za svou kosmetičku a že k ní můžu chodit každý měsíc. I za svůj šatník, který jsem překopávala tak dlouho, až mi konečně dává smysl.

 

Jsem vděčná za slunečná rána a čistý vzduch po dešti. Za lidi, se kterými se potkávám a posouvají mě v životě dál. I za svůj blog a že jsem našla odvahu ho spustit. Je toho opravdu mnoho…

 

Learn to appreciate the beauty of something without needing to own it.

 

Naučte se obdivovat krásu určitě věci, aniž byste měli pocit, že jí potřebujete vlastnit. Vděčnost není o stavu konta a nashromážděném majetku. Vděčnost je o stavu mysli.

 

 

A za týden se opět těšte na další pokračování tipů, jak být víc chic. 😉

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *