Minut čtení: 6

Eko drogerie do domácnosti – co funguje na praní prádla

Eko drogerie do domácnosti mě baví čím dál víc. Umí totiž to stejné, co chemické přípravky, ale neškodí přírodě, voní lépe, má zajímavé obaly a často i příběh na pozadí svého vzniku. Ano, mám doma i Savo a Sanytol a párkrát do roka jsou situace, kdy je potřebuji, ale na veškerý běžný úklid mezi tím jsou opravdu zbytečné. Jako ženy přijdeme za celý život do styku s velkým množstvím úklidových prostředků a jejich výpary, proč se dobrovolně máchat v něčem chemickém?

 

Eko drogerie je skvělou volbou i ve chvíli, kdy máte doma malé děti. A to jak pro úklid, tak i pro praní. Výrobky s označením „sensitive“ jsou sice testované pro dětskou pokožku, ale přípravky, které se přirozeně po použití rozkládají tak, že více jak z 90 % (často i 99 %) neškodí životnímu prostředí, takovou atestaci skoro ani nepotřebují.

 

A protože mám dcerku s lehkým atopickým ekzémem, je pro mě použití přírodní kosmetiky a eko drogerie i skoro nezbytností. Otestovala jsem (za vlastní peníze) postupně různé značky a různé přípravky, až jsem se ustálila na několika volbách, které zůstanou zřejmě nadlouho mými favority.

 

Yellow & Blue od Tierra Verde

 

 

Výrobky na praní od Tierra Verde, které se prodávají jako produktová řada Yellow&Blue, si mě získaly hned na první vyzkoušení.

 

S naší ultra tvrdou vodou jsme totiž nikdy neměli dost měkké prádlo. Ani když jsem prala v gelech k tomu určených a používala drahé komerční aviváže s příměsí olejů. A přesto po jednom vyprání v pracím gelu z mýdlových ořechů Yellow&Blue (nejradši mám ten s vůní levandule) bylo prádlo měkké hned. Bez aviváže i bez speciálních pracích programů.

 

Druhý pozitivní šok jsem zažila po použití sypkého pracího prášku, který je vhodný zejména na bílé prádlo a dětské látkové plenky. Ten totiž obsahuje puer, nebo-li perkarbonát sodný, což je prací soda obohacená kyslíkem.

 

Puer je biologicky zcela odbouratelný a přitom vybělí bílé prádlo tak, že jsme ho tak bílé snad ani nekoupili. 🙂 Poradil si jak se zašedlými ručníky, tak běžným bílým prádlem. Co mě opravdu překvapilo, na jedno vyprání vyčistil skvrny od opalovacího krému, se kterými si ani chemie neporadila a také typicky zašlá místa na košilích – límeček a skvrny po deodorantu v podpaží, která jsem dřív potírala ještě speciálními přípravky na skvrny.

 

Po těchto zkušenostech jsem začala rozšiřovat svou „sbírku“ Yellow&Blue pracích výrobků a pořídila si tři specialitky:

  1. máchadlo prádla – máchadlo není to stejné, co aviváž. Zatímco aviváž vlákna obaluje a tím je změkčuje a chrání proti skvrnám, máchadlo ve finální fázi praní pomáhá z prádla vypláchnout i poslední zbytky pracího přípravku a celou prací lázeň neutralizuje. Je tak výborné pro alergiky, enzymatiky a všechny s citlivou pokožkou.
  2. prací gel na vlnu a funkční textil z merino vlny – chemických přípravků na vlnu proti jejímu žmolkatění existuje hodně a poměrně dobře fungují. Tento je ale zcela přírodní a obsahuje lanolin – přirozenou impregnaci srsti ovcí. Peru v něm svetry, jemné prádlo i funkční textil, vše na 30 stupňů a prádlo je hezky měkké, pružné a můj svetr s příměsí vlny z alpaky konečně přestal kousat. 🙂
  3. mýdlové ořechy – mýdlové ořechy jsou základem všech pracích prostředků Yellow&Blue, dají se ale používat i samostatně. Několikrát jsem o této metodě praní četla, ale recenze byly rozporuplné. Na jedné straně se jedná snad o nejlevnější a nejekologičtější způsob praní, na straně druhé údajně s nízkou účinností. Moje zkušenost je naštěstí ale opět pozitivní – mýdlové ořechy jsou super na běžně znečištěné prádlo, překvapivě ho rozjasňují (i barevné) a nepotřebují ani máchadlo, ani aviváž, aby bylo prádlo vhodné pro alergiky a super měkké.

 

Celá Tierra Verde si mě získala ještě mnoha dalšími věcmi:

  • je to 100% česká firma s lokální výrobou.
  • jejich výrobky se dají doplňovat! ve speciálních stáčírnách po celé ČR. Tím se výrazně šetří odpad, energie a životní prostředí úplně novým způsobem.
  • kromě pracích gelů nabízí i účinné úklidové přípravky a pomůcky po bezobalové nakupovaní – o tom zase ale příště. 😉

Ecover

 

 

Ecover se u nás řadí možná mezi nejznámější značky eko drogerie. Je totiž běžně dostupný v mnoha obchodech, a to nejen komerčních drogeriích, ale i e-shopech s ekodrogerií a dokonce i v obchodech se zdravou výživou.

 

Protože jsem byla spokojena se svými pracími přípravky, rozhodla jsem se od Ecoveru vyzkoušet jejich speciální přípravky: Ecover bělící prostředek na prádlo a Ecover odstraňovač skrvn.

 

První zmíněný je vlastně taková malá krabička (400 g) s práškem, který lze libovolně přidávat k praní, Funguje také na principu kyslíku, takže je ekologicky rozložitelný a šetrný i k citlivé pokožce dětí.

 

Obvykle se do prádla přidávají zhruba 2 polévkové lžíce, takže krabička, jejíž cena se pohybuje okolo 80 korun, vydrží docela dlouho. Puer od Yellow&Blue mi ale při stejném dávkování přijde mnohem účinnější, a tak jsem další krabičku bělícího prostředku od Ecover už nekoupila (proto není ani na fotce).

 

S čím jsem ale naprosto spokojená je Ecover odstraňovač skvrn. Krásně voní po levanduli, nanáší se jemným kartáčkem, který pomáhá fleky odstranit ještě před praním a opravdu funguje! Díky snadné aplikaci s ním ráda pracuje i dcerka a mě baví, že si „výchovně“ pomůže odstranit všechny fleky, které na sebe nacákala. 🙂 Typicky u nás skvrny od jídla jako omáčky, rajčata, kečup, kakao a čokoládka, ale i vodovky a fixky.

 

Odstraňovač mám obvykle uložený u koše se špinavým prádlem, protože čím dřív se flek potře, tím lépe přípravek funguje. Pokud ho chcete aplikovat až před praním, nechte ho alespoň pět minut účinkovat, než pračku zapnete, jinak se hned vypláchne a efekt bude slabší.

 

Mýdla na skvrny

Některé skvrny jdou vyčistit opravdu ztuha (typicky třeba když miminku proteče plínka). Nejdříve jsem vyzkoušela žlučové mýdlo Sonett, což je tuhé mýdlo, které se aplikuje také přímo na skvrnu. Můžete jej ale i nastrouhat a přidat trochu do praní anebo pokud si děláte svůj domácí prací gel (což je vlastně kombinace nastrouhaného mýdla a prací sody), hodí se z části i do něj.

 

Stejnou službu ale udělá i mýdlo s Jelenem, a tak nakonec raději podporuji opět českou firmu.

 

Ubrousky na praní

Můj trochu netradiční ekotip na závěr jsou tzv. color-catcher ubrousky. To jsou malé ubrousky z netkané textilie, které přihodíte přímo do bubnu pračky. Ubrousky zachytávají všechny barvy, které se z prádla během praní uvolňují a nedochází tak k jeho vzájemnému obarvení. Na jedné straně sice vyprodukujete extra odpad (ubrousek se vyhazuje do směsného odpadu), na straně druhé ale můžete vyprat mnohem víc prádla v jedné várce, takže ušetříte vodu, přípravky i energii.

 

Colour catcher se jmenuje zřejmě po nejznámějším výrobci tohoto produktu s červenou krabičkou, který měl reklamu i v TV. Pravda je, že tyto ubrousky dnes vyrábí již víc značek a některé jsou i výrazně levnější. Třeba ty od Denk mit, které kupuji v DM drogerii a jsou zobrazené jako malá modrá krabička na úvodní fotografii výše.

 

Baví vás Pruhované léto? Sledujte mě i na Instagramu! Nebo se přihlašte k odběru newsletteru a už vám neunikne žádný článek. 🙂

 

Tento příspěvek není nikým sponzorovaný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *