Minut čtení: 6

Eko drogerie do domácnosti – co funguje na běžný úklid

Eko drogerie do domácnosti mě baví čím dál víc. Umí totiž to stejné, co chemické přípravky, ale neškodí přírodě. Voní lépe, má zajímavé obaly a často i příběh na pozadí svého vzniku. Ano, mám doma i Savo a Sanytol a párkrát do roka jsou situace, kdy je potřebuji, ale na veškerý běžný úklid mezi tím jsou opravdu zbytečné. Jako ženy přijdeme za celý život do styku s velkým množstvím úklidových prostředků a jejich výpary, proč se dobrovolně máchat v něčem chemickém?

 

Eko drogerie je skvělou volbou i ve chvíli, kdy máte doma malé děti. A to jak pro úklid, tak i pro praní.

 

V předchozím článku jsem se zaměřila na přípravky eko drogerie, které fungují na praní prádla. Dnes se pro změnu podívám na zoubek různým značkám eko drogerie pro běžný úklid. Všechny jsem zakoupila a otestovala za vlastní peníze, takže je moje recenze zcela upřímná a nefalšovaná. 😉

 

Yellow & Blue od Tierra Verde

 

 

Yellow&Blue od Tierra Verde mě nadchla už v oblasti praní, zajímalo mě tedy přirozeně, jak na tom budou jejich úklidové prostředky.

 

Pro začátek jsem si pořídila jejich Gel na nádobí s citrónovou silicí.

 

Citrónová vůně je nejběžnější parfemací úklidové drogerie, protože snad neexistuje nikdo, komu by vůně citrusů vyloženě vadila. Přesto nevoní všechny přípravky stejně a u tohoto je obzvlášť rozdíl ve vůni, protože se nejedná o umělou parfemaci, ale o skutečně přírodní silice. Ty navíc na rozdíl od syntetických parfemací neškodí životnímu prostředí.

 

Až tedy budete příště po lokty v dřezu (a já opravdu nejsem typ, který by si zrovna v mytí nádobí extra liboval), bude to díky přírodní vůni gelu na nádobí od Yellow&Blue alespoň o trochu příjemnější. 😉

 

Protože čím jiným se gely na nádobí z pohledu uživatele liší, než svou vůní? Ooo ano, ještě svými účinky! A ty jsou naštěstí u gelu na nádobí od Tierra Verde skvělé, proto je také mým osobním vítězem. Dříve jsem totiž zkoušela gel na nádobí od značky Frosch, který je ve stejné cenové relaci – ten sice myl dobře, ale neseděla mi ani jedna z vůní. A pak také gel na nádobí z řady DM Denkmit nature, který stojí jen okolo 30 Kč, ale mastnější hrnce a pánve jsem s ním musela mýt třeba i třikrát dokola, než byly opravdu čisté.

 

Naopak zklamaná jsem bohužel z Gelu do myčky Yellow&Blue.

 

Lehce zašpiněné nádobí a sklo umyje sice výborně a do vysokého lesku, ale jakmile dám do myčky hrnky od kafe, čaje anebo hrnce od vaření, musím je nakonec domýt ještě ručně.

 

Věřím, že to je naší extrémně tvrdou vodou a zřejmě by to spravila nebo alespoň vylepšila leštěnka do myčky (sůl máme doplněnou nonstop). Tu jsem ale přestala kupovat již před lety, protože „jste to, co jíte“. 😉 A i když se dnes leštěnky na nádobí dělají v eko variantě, nemám touhu kupovat další přípravek, bez kterého jsme se dosud obešli.

 

Gel do myčky od Tierra Verde tak používám primárně ve chvíli, kdy máme velkou návštěvu a potřebuju rychle umýt talířky a příbory, abych mohla servírovat další chod – čili málo zašpiněné nádobí bez skvrn od čaje nebo kafe.

 

Bio-D

 

 

Bio-D u nás zatím nepatří mezi masově „profláknuté“ značky jako třeba Frosch nebo Ecover, rozhodně ale stojí za povšimnutí a vyzkoušení.

 

Pro začátek jsem si pořídila jejich Čistič na podlahy a parkety s lněným mýdlem.

 

Zaujal mě totiž jak svým složením, tak i svou univerzálností. Jako přírodní saponát využívá mýdlo z oleje ze lněných semínek, kromě toho, že podlahy umyje, je tak automaticky i naleští a to vše v jednom kroku a bez zbytečné chemie.

 

Hodí se na všechny typy tvrdých podlah, které máme doma – čili vinyl, plovoucí laminátové podlahy a keramickou dlažbu. Používat ho můžete bez obav ale i na dřevo, parkety a lino.

 

A to už je na jeden výrobek v ceně do 150 Kč (750 ml) opravdu skvělé kombo.

 

Po kladných zkušenostech s čističem na podlahy jsem časem zakoupila i Bio-D WC čistič.

 

To je totiž také oblast, ve které jsem vyzkoušela různé eko alternativy, ale ani jedna mě dosud nenadchla. DM Denkmit nature má opět skvělou cenu, ale při naší ultra tvrdé vodě slabé účinky. Sonnet WC čistič měl sice zajímavou vůni cedru, byla na můj vkus ale až moc silná a čistící účinky s naší tvrdou vodou byly spíše průměrné.

 

WC čistič od Bio-D je parfémovaný jen jemně éterickým olejem z citrónové trávy a přesto, že neobsahuje chlór ani jinou těžkou chemii, funguje zatím opravdu dobře. Navíc má opravdu hustou konzistenci, takže po cca 2 měsících užívání ho ještě moc neubylo. Při ceně do 100 Kč to zatím vypadá velmi slibně!

 

Mimochodem Bio-D znamená bio degradable, čili biologicky odbouratelný a jedná se o britskou rodinnou značku. Pokud fandíte klukům z e-shopu Econea.cz tak jako já, můžete si tuto drogerii pořídit dokonce se slevou 15 % a to po celý březen 2019.

 

Ecover

 

Ecover se u nás řadí možná mezi nejznámější značky eko drogerie. Je totiž běžně dostupný v mnoha obchodech, a to nejen komerčních drogeriích, ale i e-shopech s ekodrogerií a dokonce i v obchodech se zdravou výživou.

 

Když jsem hledala eko verzi tekutého písku na čištění naší koupelny věčně obalené usazeným vodním kamenem, sáhla jsem po tekutém písku Ecover.

 

Prodává se běžně okolo 70 Kč, což mi přijde jako dobrý poměr cena/výkon. Tekutý písek Ecover je můj první produkt tohoto typu, tak ho můžu zatím porovnat leda s chemickými alternativami typu Cif apod.

 

Osobně mi přijde, že čistící účinky jsou prakticky srovnatelné, protože tekutý písek dohání mnoho svými „fyzickými“ účinky – tedy hrubším drhnutím.

 

Je velmi vydatný, takže se pomalu spotřebovává a voní velmi nenásilně. Zatím nedokážu říct, jestli je mým favoritem a budu jej kupovat i nadále.

 

Ale funguje, je šetrný k povrchům i k pokožce a osobně mi přijde důležité mít na umývání vany, kde se pak koupou malé děti, takový přípravek, který snadno opláchnu a vanu můžu hned s čistým svědomím napustit.

 

DM Denkmit nature

 

 

Asi největší výhodou drogerie Denkmit nature je její nízká cena a snadná dostupnost (prodává se v každé DM drogerii).

 

Také věřím, že domácnosti s měkkou vodou a mírným běžným znečištěním budou s touto řadou spokojeny, protože poměr cena/výkon/složení pro ně bude zcela bezkonkurenční.

 

S naší ultra tvrdou vodou je ale bohužel tato řada velmi slabá a její účinky spíše průměrné.

 

Vyzkoušela jsem přitom WC čistič a jar na nádobí (viz krátké recenze výše), otestovala jsem i tabletky do myčky, které myjí podobně jako gel do myčky Yellow&Blue a nakonec se ustálila pouze na tomto přírodním čističi koupelen, který mám už možná dobré dva roky a stále ještě nedošel!

 

S čističem koupelen Denkmit nature jsem ale opravdu spokojená. Snadno se používá, nevtíravě voní a kromě mycích účinků současně i hezky leští pákové baterie, kovové armatury i keramické obklady.

 

Baví vás Pruhované léto? Sledujte mě i na Instagramu! Nebo se přihlašte k odběru newsletteru a už vám neunikne žádný článek. 🙂

 

Tento příspěvek není nikým sponzorovaný. Máte své osobní favority eko drogerie pro běžný úklid? Podělte se o ně v komentářích níže, vždycky se ráda dozvím něco zajímavého. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *