Minut čtení: 3

Důmyslné umění jak mít všechno u pr**le

Vůbec bych se nezlobila, kdyby letošní rok už skončil. Ano, možná ten příští bude ještě náročnější a tohle je jen zahřívací kolo (no uff). Ale možná je letošek, a v to osobně doufám, jedním z těch zlomových, reformačních let, kdy se vše přeskládá, nastaví odznovu a v příštích letech na tom novém základu budeme už jen stavět. Titul dnešního článku vypadá, že na můj blog ani nepatří. Ale nenechte se zmást 🙂 Jedná se o název jedné z, řekla bych, moudrých knih, které by si měl za život přečíst každý. Dává totiž problémy běžného života do úplně jiného kontextu, než v jakém jsme zvyklí na ně myslet…

 

A protože autor knihy Důmyslné umění jak mít všechno u pr**le Mark Manson (ve skvělém českém překladu Jana Kučery) vystihnul mnoho věcí na výbornou, dovoluji si v tomto článku prakticky jen citovat. Některé myšlenky by se měly dokonce tesat do kamene, třeba jako:

 

Nedoufej v bezproblémový život,řekla Panda. Nic takového neexistuje. Místo toho doufej v život plný dobrých problémů.

 

Následující pasáže mně v knize oslovily nejvíc. Nejsou v chronologickém pořadí, ale dávají mi takto ucelenější smysl…

 

Za dědových dob, když ten se cítil na hovno, tak si jen pomyslel: Sakra, dneska se opravdu cítím naprd. Ale co, takový je zkrátka život. Zpět k otáčení sena.

 

„Dnešní společnost je přehnaně zaměřená na nerealisticky pozitivní očekávání. Buď šťastnější. Buď zdravější. Buď nejlepší, lepší, než ostatní. Buď chytřejší, rychlejší, bohatší, svůdnější, populárnější, produktivnější, víc záviděníhodný, víc obdivovaný.“

 

Za posledních třicet let vystřelily se stresem spojené zdravotní problémy, návaly úzkosti a případy deprese obrovskou rychlostí směrem nahoru i přesto, že má každý plochou televizi a může si nechat doručit nákup až domů. Naše krize už dávno není materiální, je existenční, spirituální. Máme tak zkurveně moc věcí a možností, že už ani nevíme, co mít a co nemít u prdele.

 

Pokud se zeptám: „Co chcete od života?“ a vy odpovíte něco jako: „Chci být šťastný, mít velkou rodinu a práci, která mě bude bavit,“ je vaše odpověď tak častá a předpokládaná, že vlastně nic neznamená.

Všichni mají rádi to, co nám přijde dobré. Všichni chtějí žít bezproblémový, šťastný a jednoduchý život…

Všichni chtějí něco takového. Je jednoduché chtít to. Zajímavější otázka, otázka, nad kterou většina lidí nikdy nepřemýšlí, je: „Jakou bolest chceš ve svém životě? Pro co jsi ochotný trpět?“ Protože to se zdá být mnohem lepším determinantem toho, jak dopadnou naše životy.“

 

Sebeuvědomění je jako cibule. Má také více vrstev, a čím více je loupete, tím spíše budete brečet v nevhodných situacích.

 

Uvědomění si a přijetí vaší vlastní pozemské existence vás eventuelně osvobodí a vy dokážete něco, co si opravdu dokázat přejete, bez předsudků a podělaných očekávání.

Čím dál víc budete oceňovat základní životní zkušenosti: radosti z přátelství, vytváření čehokoliv, pomoci osobě v nouzi, čtení dobré knihy, smíchu s někým, na kom vám opravdu záleží.

Zní to nudně, že ano? To proto, že jsou to obyčejné věci. Možná jsou však obyčejné z určitého důvodu: protože na nich opravdu záleží.“

 

…většina vašeho života bude nudná a bezvýznamná, což je v pořádku.“

 

Na závěr bych ráda skončila jednou myšlenkou, kteoru mi letošní krize na všech frontách připomněla. Když se dotknu dna, není to o tom, jak rychle zase dokážu vyplavat na povrch. Je to pro mně spíš přípomínkou toho, že bych se měla vrátit ke svým vlastním základům. Vzpomenout si na principy, které mi fungují, věci, které mě baví a hodnoty, které jsou pro mě opravdu důležité. A ty začít ode dna opět skládat vzhůru…

 

Mark Manson to podobně shrnul jako:

Tím v podstatě sebezlepšování je: upřednostňování lepších hodnot, volba podstatnějších věcí, o které se zajímat. Protože když se budete starat o lepší věci, budete řešit i lepší problémy. Jakmile budete řešit lepší problémy, zlepšíte si život.

 

 

*Pozn.: Kniha Důmyslné umění jak mít všechno u pr**le vyšla v roce 2017 v nakladatelství Edice knihy Omega. Všechny citace uvedené v uvozovkách výše pochází z této knihy autora Marka Mansona.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *