Minut čtení: 4

Dubnová výzva na téma domácí karanténa

Už je to tak… Myslela jsem si, že hlavním tématem pro duben budou Velikonoce. Ale protože ještě možná pár týdnů zůstaneme zavření doma a každému tahle situace nesvědčí, vymyslela jsem pár nápadů, jak se na domácí karanténu podívat z jiného, třeba veselejšího úhlu.

 

téma měsíce: domácí karanténa, návod na přežití 🙂

barva měsíce: žlutá ve všech svých odstínech

 

1. úkol: Stolování

Kdy jindy máme opravdu čas, jíst všichni pořádně spolu a hezky, než právě teď?

 

Tak vytáhněte svůj hezký porcelán i pro každodenní použití, vyměňte ubrus nebo běhoun na stole a přidejte třeba hezkou sezónní dekoraci.

 

Nemá smysl všechny tyhle věci odkládat na „lepší zítřky“ nebo výjimečné slavnostní chvíle, když mnoho z nás ubíjí rutina a fádnost domácí karantény.

 

My máme doma tři druhy nádobí – klasické bílé pro univerzální použití, letní sadu nádobí značky Sabichi, na kterém nejraději podávám moučníky a středomořská jídla a slavnostní sadu bílého nádobí se stříbrným okrajem (překvapivě z Albert). Slavnostní sadu ale nešetřím jen na Vánoce a rodinné oslavy. Používám jí vždy, když uvařím „trochu lepší“ jídlo, do kterého jsem dala víc úsilí, než obvykle. Přesně proto, abych tím nádobím svou snahu podtrhla.

 

Když si objednáváte jídlo s dovážkou domů, věnujte těch pár ušetřených vteřin času tomu, abyste si doma jídlo přendali z krabiček na opravdové nádobí. Možná vám to přijde jako přidělané nádobí na mytí, ale někdy i tyhle drobnosti pomáhají změnit naše vnímání „zbytečně tráveného času“ doma.

 

O víkendu si zkuste připravit snídaní jako z francouzského bistra. Chladná mimosa (sekt a pomerančový džus ve skleničce na šampaňské), křupavé pečivo, chladné máslo, výborná marmeláda, kousek kvalitního sýra, vajíčko na hniličku, černá káva a čerstvé květiny, i kdyby to byla jen kytička sedmikrásek z trávníku naproti vašemu domu. Nezní to hned jako malá domácí dovolená?

 

2. úkol: Domácí oblečení

Domácí oblečení je velké téma a velmi kontroverzní, přesto se do něj pustím. 🙂

 

Nejsem zastáncem nošení tepláků doma. A je to venku. 🙂 Chápu, že jsou pohodlné a také jich pár v šuplíku mám. Ale nosím je jen, když je mi opravdu špatně (migréna, nemoc apod.) nebo dělám něco opravdu špinavého. Pro všechny ostatní situace mám radši „opravdové“ oblečení. Proč?

 

Protože když jsem celý den v teplákách, jde moje pracovní i domácí morálka do kopru. Prostě se mi chce jen lenošit. Nemuset se česat, ani malovat. Nemuset vařit, ani uklízet. Nemuset skoro nic… Ale přesně všechny tyhle „povinnosti“ jsou tím, co mě udržuje v chodu a dělá z naší domácnosti pořád domov, kde nás baví být aktuálně už měsíc v kuse.

 

Zkuste své tepláky alespoň na pár všedních dnů vyměnit za něco „opravdového“. Chcete se doma cítit pohodlně? Stejnou službu vám udělají i legíny a tunika, jednoduché domácí šaty nebo hodně strečové kalhoty.

 

Máte strach, že se při domácích činnostech ušpiníte? Noste zástěru! Já si bez ní vaření už neumím ani představit… a dnes jsou tak krásné vzory a střihy pro ženy i muže!

 

3. úkol: Ruční práce

Všimli jste si, jak jsou české ženy v současné situaci opravdu úžasné? Během pár dnů našily roušky jak pro sebe a své blízké, tak často i úplně cizí lidi. Také pečou chleba a rohlíky, jak kdyby to byla jejich druhá přirozenost.

 

Je mi jasné, že to není „zábava“ pro každého! Ale když vidím třeba Francouze, kteří remcají, že potřebují každý den chodit do obchodu pro svou čerstvou bagetu, přijde mi opravdu skvělé, jak jsme se jako národ dokázali zmobilizovat a bez zbytečného remcání postarat sami o vlastní komfort a bezpečí.

 

A tak je moje třetí výzva vlastně jednoduchá – zkuste si doma vyrobit od základu alespoň jednu věc, kterou jinak běžně kupujete v obchodě.

 

Napadá mě domácí pečivo, dezert ke kafíčku, domácí jogurt nebo paštika. Nebo si můžete něco vypěstovat – třeba takové ředkvičky zvládají v pohodě i truhlík za oknem a za dva týdny můžete sklízet. Třeba zvládáte šít, plést a háčkovat… Nebo namalujete dětem domácí omalovánky. Co si doma zahrát na kavárnu nebo lepší restauraci?

 

Nemusí to být nic extra velkého. Kromě času v obchodech a svého zdraví ale třeba ušetříte i pár korun.

 

4. úkol: Velikonoce

Ale tak jo, nakonec nám nesmí chybět ani ty Velikonoce. 🙂

 

Velikonoce jsou takovou bránou do opravdového jara a letos tomu docela krásně odpovídá i počasí. Nemusíte hned malovat vajíčka a plést pomlázku. Něco velikonočního do svých domovů ale přidejte.

 

Třeba jarní osení, které bude hezkou živou dekorací na jídelním stole. Mazanec, zajíčka nebo beránka (domácí nebo z místní pekárny). Navěste vajíčka na stromeček na zahrádce nebo jen větev, kterou si donesete z lesa. Anebo zařaďte špenát do svého jídelníčku – když to nepůjde jinak, vždycky ho můžete schovat do velikonoční nádivky. 😉

 

A buďme k sobě laskaví! Život je přesně takový, jaký si ho uděláme sami. Pokud máte jen trochu možnost volby, udělejte si ho hezký…

 

 

Tento příspěvek není nikým sponzorovaný. Uvedené linky na produkty jsou jen pro vaší lepší představu o věcech, o kterých mluvím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *