Minut čtení: 6

Dětské venkovní hry na balkón, terasu i malou zahradu

co číst v létě, červenec

Když je konečně zase hezké počasí, snažím se, aby dcerka mohla být maximálně venku. A protože mě moc nebaví vysedávat na hřišti, snažím se jí vymyslet zábavné aktivity na doma. Máme terasu a malou zahrádku, na trampolínu, houpačky a skluzavku to ale není. Takže jsem potřebovala být trochu kreativnější. 🙂 A přijít s něčím kompaktnějším, co jí bude ale bavit na mnoho způsobů a využije přitom svou kreativitu a fantazii, které se u ní snažím maximálně rozvíjet. Pokud máte třeba jen balkón, terasu anebo také malou zahrádku, věřím, že vám mé tipy přijdou vhod…

Na své si přitom určitě přijdou holčičky i kluci, větší i menší děti, kreativci i peciválové a také vodomilové. 🙂

 

Dětský piknikový set

Děti milují pikniky a vše, co můžou jíst svobodně ručičkami a ideálně pod širým nebem. 🙂 Když jsem dcerce kupovala sadu nádobíčka, hledala jsem hlavně takovou, ze které bude možné opravdu jíst a nebude jen „jako“ na hraní.

 

Naše dětská pikniková sada (kupovaná asi před dvěma lety na Tchibo) je plechová a obsahuje 4 hrnečky s talířky, konvičku s víčkem, cukřenku s víčkem a malou mlékovku se zobáčkem a ouškem. Vše uložené v praktickém kufříku.

 

A dcerka ji opravdu miluje. Hraje si s ní doma s plyšáky (snad každý den někdo z plyšáků slaví narozeniny a je potřeba mu uspořádat oslavu). Vytáhne ji vždycky, když máme dětskou návštěvu – to si pak děti dělají piknik doma na dece i v zimě. A přes léto takhle třeba svačí i sama venku na zahrádce.

 

Proto jsme na léto sadu nádobíčka vylepšily ještě pasujícím ubrusem a děti opravdu baví jejich soukromá hra na „ubrousku prostři se“. 🙂

 

Oběhnou zahrádku, natrhají si drobné sezónní ovoce, doma nafasují sendviče, koláč, křupky, co je zrovna po ruce… a tomu přizpůsobíme i pití. Nejlepší je podávat jen vodu, protože když se náhodou rozlije, nic se neděje.

 

Když podáváme něco sladkého jako koláč nebo sušenky, dělám dětem vždy do hrnečku babyccino – našlehanou pěnu jako na capuccino, ale samozřejmě bez kávy. Navrch babyccino nazdobíme společně skořicí (máme na to šablonku hvězdičky a srdíček) anebo pěnu dětského kafíčka pomalujeme sirupem.

 

Nebojte se dětem dopřát i něco extra jako třeba vázičku na kytku, kterou si sami mohou natrhat. Bude je to bavit o to déle. 😉

 

Tabule na křídy

 

 

Jednoduchá tabule na malování křídami najde své uplatnění jak na balkonech a terasách, tak i menších zahrádkách.

 

Černou tabuli na křídy koupíte dnes už běžně na internetu, v hobby marketech anebo si ji můžete vyrobit sami doma. My měli na půdě zbytečnou dřevěnou desku a barvy, takže jsem se rozhodla pro DIY verzi tabule.

 

V obchodech s barvami nebo hobby marketu stačí jen zakoupit tabulovou barvu (vychází to cca na 250 Kč) a pokud doma nemáte žádné další vybavení, poraďte se i ohledně podkladové barvy (penetrace materiálu), vhodného štětce a ředidla.

 

S tabulovou barvou se poměrně slušně pracuje, je to v podstatě takový táhlejší lák, který se ale dá dobře roztírat už od první vrstvy. Počítejte však s delší dobou výroby domácí tabule na křídy, protože je potřeba nejdřív udělat jeden penetrační nátěr a nechat ho důkladně zaschnout a následně dva nátěry tabulovou barvou, která ale může zasychat až do druhého dne. Vždy záleží na typu barvy, materiálu a povětrnostních podmínkách.

 

Na tabuli o rozměrech cca 50×50 cm spotřebujete ani ne polovinu tabulové barvy. Když už jsem se pustila do díla, vyrobila jsem tabule hned dvě, i pro nejlepší kamarádku dcerky. I tak mi tabulová barva ještě zbyla, což se hodí v budoucnosti na drobné opravy a přetěry.

 

Nakonec jen tabuli zavěste na plot nebo zábradlí, přidejte kyblík s křídami a hadřík na jejich mazání a malí kreativci mohou popustit uzdu své fantazii. 🙂

 

Tabule se krásně doplňuje i s naším piknikovým setem pro děti. Když pořádáme větší piknik na zahrádce pro více děti, rádi tabuli používáme jako v restauraci, abychom na ní napsali, co se dnes bude podávat. 😉

 

Venkovní kuchyňka

 

 

Krásný nápad, jak rozvíjet dětskou fantazii a přimět je strávit spoustu času venku, je určitě venkovní kuchyňka. A nemusíte kvůli tomu ani hned běžet do obchodu!

 

Když se podíváte na Pinterest a zadáte hesla jako „outdoor kids kitchen“ nebo „diy mud kitchen“, vyběhne na vás spousta nápadů pro menší i větší zahrádky.

 

Záleží tedy, jak velkého máte doma kutila, zda se hned pustí do řezání prken a palet a vyrobí skutečnou kuchyňku, anebo jestli se spokojíte s jednodušším výtvorem menších rozměrů, jako my (naše kuchyňka je zrovna „work in progress“, takže fotku nahraju někdy později ;). Dětem totiž úplně stačí i prkno přivázané na plot jako polička. Nebo bedýnka, ve které si mohou prostě „štrachat to svoje“.

 

Kuchyňku pak stačí doplnit nádobím, které odolává venkovním vlivům, ale ani to nemusíte hned kupovat. Podívejte se doma nebo na chalupě, zda nemáte třeba plechové hrnky na vyřazení, starý cedník, nadbytečnou vařečku… my jsme vzaly s dcerkou zavařovací sklenice zajímavějších velikostí a tvarů, víčka nechaly jako talířky a sklenice jako hrnce a hrnky všeho druhu.

 

Pak už děti jen potřebují materiál na vaření – doma na zahrádce anebo při procházce je nechte natrhat si různé lístky, květy, stébla trávy. Přidejte pár šišek, kůry, kamínky, větvičky… fantazii se opravdu meze nekladou.

 

Variantou pro „odvážné rodiče“ je venkovní blátivá kuchyňka, kdy mají děti k dispozici písek, hlínu a vodu a míchají a patlají své výtvory pouze z nich. Radost dětí zaručena. 😉

 

Vodní stěna

 

 

Vodní stěna je další nápad, který jsem vykoukala na Pinterestu a chystám se na jeho výrobu během léta.

 

Opět totiž stačí mít k dispozici jen kousek plotu nebo zábradlí a můžete tvořit.

 

Na vodní stěnu využijete kuchyňské potřeby a prázdné plastové obaly z domácnosti, které jednoduše přestřihnete vejpůl tak, aby jimi mohla voda volně protékat. Na své si tak přijdou trychtýře, sítka, PETky, obaly od kosmetiky i jídla.

 

Pro děti je zábavné, když voda protéká plynule z jedné nádoby do druhé, až steče úplně dolů. Všechny nádobky řaďte kaskádovitě odshora dolů a mezi nimi vytvořte tunely nebo korýtka, kterými voda proteče do další „stanice“. K tomu vám poslouží třeba plastová hadice.

 

Některé plastové nádobky můžete zespodu i propíchat nožem nebo nůžkami, abyste vytvořili sprchový efekt a voda protékala o něco déle. Nebo využijte otočenou horní část PETky, kdy dítko bude muset odšroubovat víčko, aby voda vytekla.

 

Nakonec pod poslední nádobku umístěte velký plastový květináč, mísu nebo lavor – něco, kam se všechna voda bezpečně zachytí a dítko jí odsud může začít opět přelévat seshora dolů.

 

Do horkých letních dnů je vodní stěna pro děti ideální zábava, protože se při cachtání ve vodě příjemně osvěží. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *