Minut čtení: 4

Červnová výzva na téma osobní rozvoj

Červen je posledním měsícem před letní anarchií velkých prázdnin a letos i prvním měsícem, kdy se život vrátil téměř úplně do normálu po epidemii koronaviru. Než se opět všichni rozeběhneme do světa na letní prázdniny, mohli bychom ještě pár chvilek věnovat jen sami sobě. Téma pro červnovou výzvu je tedy osobní rozvoj.

 

téma měsíce: osobní rozvoj

barva měsíce: modrá ve všech svých odstínech

 

1. úkol: Meditace

Pokud jste nikdy nezkoušeli meditaci, možná konečně nastala ta chvíle, dát jí alespoň první šanci. 🙂

 

Meditace v moderním pojetí není o žádném hledání třetího oka a nekonečném sezení v tureckém sedu na tvrdé zemi. Je to chvilka absolutní koncentrace, hlubokého vydýchání se a pokud zvolíte jako pomocníka meditační aplikaci, dostanete pokaždé i zajímavý podnět nebo vědomost k zamyšlení.

 

Při pravidelném praktikování meditace budete lépe spát, lépe se soustředit a hlavně se naučíte vytvořit si odstup od drásavých problémů. Nadhled řeší spousty obtíží a smutků…

 

Mojí nejmilejší meditační aplikací je Calm (Klid). Stažení aplikace a základní programy jsou vždy zdarma. Pro začátek je nejlepší vyzkoušet program 7 days of calm, který krok za krokem vysvětluje principy meditace, dýchání, jak pustit z hlavy nekonečný proud myšlenek a další. Když se rozhodnete přejít na placený obsah, otevře se vám celá galerie tematicky zaměřených meditací. Největší vliv na mě měl asi program Loving kindness, který mě odnaučil mluvit sama se sebou příliš kriticky a zbytečně se „bičovat“.

 

Vyzkoušejte v červnu alespoň pár dní věnovat chvilku jednoduché meditaci.

 

Úplně postačí pohodlně si sednout, pustit si oblíbenou klidnou hudbu, zavřít oči a pár minut jen zhluboka dýchat a nechat všechny myšlenky v hlavě plynout, aniž bychom je následovali. Pokud vás láká vyzkoušet řízenou meditaci a nemáte problém s angličtinou, stáhněte si aplikaci Calm nebo Headspace.

 

2. úkol: Nová sezóna, nová šance

V červnu začíná astronomické léto a s ním i nová sezóna co se šatníku a botníku týče.

 

Pro mě osobně dost možná nejmilejší sezóna kvůli své lehkosti v oblékání. Kdy jindy stačí ráno vstát, hodit na sebe lehké šaty, řasenku a vyrazit do světa? 🙂

 

Nebudu vás posílat nakupovat nové věci, pokud je vyloženě nepotřebujete. Nová sezóna nám dává šanci svůj osobní styl opět zhodnotit a o kousek vylepšit.

 

Obklopte se materiály a barvami, ke kterým v létě přirozeně tíhnete. Zrevidujte svou kosmetickou taštičku. Obměňte stíny nebo tužku na oči, sáhněte po jiném tělovém mléku, než jaké používáte v zimě, vytáhněte své oblíbené letní doplňky…

 

Představte si loňské léto – jak jste ho prožili, co jste zažili a co vás na něm nejvíc bavilo. A tomu pak přizpůsobte i svůj letní styl. Ať je letos léto ještě ikoničtější než vloni. 🙂

 

3. úkol: Den otců

V květnu jsme slavili Svátek matek a na červen připadá Den otců. Svátek, který je u nás bohužel stále trochu opomíjený.

 

Jasně, že maminka zastává v životě dítěte nezaměnitelnou a důležitou roli. Mužská role a mužská energie mají ale úplně jinou podstatu.

 

Muž dává rodině rámec, který pak žena vyplňuje svou tvořivou a laskavou energií. Vztah otec-dítě stanovuje základy toho, jak budeme přistupovat k ostatním lidem v životě a vycházet s nimi (vztah matka-dítě určuje náš vztah k sobě samým). Žena učí laskavosti a muž toho, jak se občas překonat a podat výkon.

 

Pojďme tedy muže v jejich rodičovské roli podporovat, podněcovat a také oslavovat. Příležitost je samozřejmě každý den. 🙂 Letos oficiálně také 21.6.

 

4. úkol: Meditace rutinou

Nakonec se ještě jednou vrátíme k meditaci, ale v trochu jiné podobě. Pojďme se zaměřit na všechny ty činnosti a chvíle, které musíme dělat, ale nijak extra nás nebaví nebo dokonce nudí. Úklid, dlouhé cestování, vaření, … (dosaďte dle svého 🙂 ).

 

Každý z nás má alespoň jednu činnost, kterou vnímá jako nutnou, přitom ho ale nijak netěší. Během mateřské dovolené i „korokrize“ jsem přišla na to, že mnohdy stačí změnit způsob, jakým tu činnost vnímáme a změní se i náš postoj k ní.

 

Proč musím pořád uklízet? Protože si chci pak užít ten pocit, kdy si sednu v klidu s kafem na gauč a kolem mě bude hezká domácnost.

 

Proč musím pořád vařit? Protože chci, abychom se jako rodina sešli u stolu, pochutnali si a užili si to.

 

Někdy je potřeba dělat chvíli něco neoblíbeného, abychom si pak mohli užít něco oblíbeného. A tomu říkám meditace rutinou. Nudné úkoly vykonávané vědomě a s jasným úmyslem nejsou vlastně nudné. Jsou důležité. Pro chod domácnosti i života.

 

Mantrou pro měsíc červen mi je i citát z kanálu Bümoparent, který sleduju na Instagramu:

 

I am working…

 

on myself

for myself

for my kids

for my family

 

Protože přesně v tomto pořadí by osobní rozvoj měl být:

 

Pracuji…

 

na sobě

pro sebe

pro své děti

pro svou rodinu

 

Dejte mi vědět, jak to vnímáte vy. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *