Minut čtení: 4

Březnová výzva na téma odlehčení

Březen přináší novou svěží energii, a tak je pro mně osobně často měsícem, kdy aspoň pomyslně odhazuji zimní „těžkost“ a chystám se na akčnější měsíce před námi. Téma pro březnovou výzvu je tedy odlehčení – jídelníčku, šatníku i hlavy. 🙂

 

Téma měsíce: odlehčení po zimě

Barva měsíce: zelená ve všech svých odstínech

 

1. úkol: Kousek zeleně doma

Miluju, když s přicházejícím jarem zkoumáme s dcerkou, kde už co roste a kvete. První sněženky na zahrádce sousedů cestou do školky, první pupeny na třešni, první drobné žluté kvítky na stromech lemujících hlavní třídu do centra.

 

V tu chvíli vím, že je potřeba i doma schovat zimní dekorace a přinést kousek té svěžesti dovnitř.

 

A tak sejeme řeřichu na vatičku a sledujeme s dcerkou každý den, jak postupně roste. Na farmářských trzích se kocháme záplavou pestrobarevných primulek a nechám ji vybrat jednu v barvě, která je jí nejmilejší. A pažitku si dáváme nejen na chleba, ale i míchaná vajíčka, polévku, bramborovou kaši, rizoto… je vůbec jídlo, které by nešlo na jaře vylepšit pažitkou? 🙂

 

Přineste si v březnu domů kousek čerstvé zeleně. Ať už ve formě bylinek, doma seté řeřichy nebo jarní květinové dekorace. Můžete sáhnout po již vypěstovaných květinách, kytici řezaných tulipánů anebo si zkusit květiny vypěstovat rovnou od cibulky.

 

2. úkol: Zelená na talíři

Zatímco v zimě přirozeně tíhneme k těžším, hřejivým jídlům, jarní energie jakoby sama nabízela k odlehčení jídelníčku.

 

Inspirací vám mohou být moje oblíbené lehké jarní recepty, které vám dodají energii i recepty z ředkviček.

 

Věděli jste, že ředkvičky jde zužitkovat v podstatě celé? A že jsou výborné i zlehka orestované na másle jako lehčí příloha třeba k masu? Tuhle skoro univerzální zeleninku si můžete vypěstovat i doma a svou roli najde nejen pokrájená na chlebu.

 

A pokud chcete po zimě rovnou shodit pár „komfortních“ kilo, koukněte na můj nový článek Proč Francouzky netloustnou – tipy na zdravé hubnutí. Inspirací pro článek mi byla stejnojmenná kniha, která by neměla chybět v žádné domácí knihovničce. 😉

 

Nevaříte, ale stejně byste rádi našli snadný způsob jak odlehčit svůj kalorický příjem? Zkuste si namísto ovocného smoothie objednat tzv. zelené smoothie. Kromě ovoce v něm bývá i avokádo, špenát, řapíkatý celer, řasa chlorela nebo spirulina a další zdravé a detoxikační lahody.

 

Mojí oblíbenou startovací očistou je vynechání masa a sladkého po celý březen, ideálně až do Velikonoc. Ale chápu, že to není úplně pro každého. 🙂

 

3.úkol: Sezónní šatník

Sezónní šatník je koncept, který jsem přijala už před několika lety a maximálně mi vyhovuje. Prakticky jde o to, že nemám ve skříni pořád celý šatník, ale mimosezónní věci ukládám do hezkých krabic.

 

Díky tomu ráno nikdy nestojím před narvanou skříní s nekonečným dilema „co si dnes vezmu na sebe???“.

 

Z těch pár kousků, na které je zrovna sezóna, je snadné vybírat, snadno se mi kombinují a také mě sezónní šatník naučil lépe nakupovat oblečení. Dřív jsem bloumala po obchodech a kupovala to, co mi padlo do oka. Kolikrát to byly levnější trendy kousky, které jsem pak stěží unosila. I třeba proto, že se moc nehodily k jiným věcem v mém šatníku.

 

Teď mám skvělý přehled o svém oblečení a nakupuju s plánem – to, co mi chybí, co se už obnosilo a co se bude hodit k víc kouskům v mém šatníku. Díky tomu si můžu kupovat i dražší věci, protože neutrácím průběžně za levné zbytečnosti.

 

Podívejte se na svůj šatník po zimě. Zhodnoťte co vás bavilo nosit opakovaně a co jste naopak vůbec nevytáhli. Klidně si udělejte poznámky pro příští zimu. A až se venku jaro definitivně vyklube ze své ulity, všechny ty ryze zimní věci vyperte a uložte třeba na horní polici.

 

Stejnou revizi si pak udělejte pro jaro – které barvy vás na jaře baví nosit, jaké materiály a typy oblečení (nosíte sukni i v zimě nebo až s teplejšími paprsky)? Inspiraci najdete i v mém článku Příběh mé skříně – jaro.

 

4.úkol: Kultura

Poslední úkol má za cíl pozvednout ducha. 🙂 A třeba i přijít na nové myšlenky…

 

Dejte plesovým šatům a botám ještě jednu šanci a vezměte je pro změnu do divadla. Pražská Státní opera letos opět otevřela své prostory po několika letech kompletní rekonstrukce, a to alespoň za mě určitě stojí za vyzkoušení.

 

Možná vás bere spíš činohra, balet nebo muzikál… Březen je určitě ještě ideálním měsícem vypravit se večer za kulturou a třeba jí spojit i s příjemnou večeří.

 

Anebo vyražte do botanické zahrady, načerpat sílu ze všech těch zelených rostlin a květů, které venku ještě nejsou k vidění. Nebo na kurz vaření, který vám dá inspiraci na recepty ze sezónních surovin, až budou opět k dostání?

 

Vyberte si jednu aktivitu „povznášející ducha“ a užijte si ji v březnu na maximum!

 

Upraveno 11.3.: Kdo by to byl řekl, že mi Andrej naruší jeden z úkolů z březnové výzvy. 🙂 A tak nezbývá, než si ještě pěkně zalézt doma a povznášet ducha jinými způsoby… Pokud milujete svůj Kindle, mohou se vám hodit moje tipy na knihy pro osobní rozvoj. Jestli holdujete spíš Netflixu nebo HBO Go, pusťte si jeden z mých filmových tipů na dlouhé zimní večery. A pokud je pro vás nejlepší volbou „krátkometrážní“ YouTube nebo další zajímavé blogy, koukněte na ženy, které mně inspirují každý den a jejich tvorbu.

 

A pokud se budete chtít pochlubit na Instagramu, přidejte #chicpruhovaneleto. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *