Minut čtení: 3

A ty jsi taky feministka?

Já nevím. Možná není potřeba dávat všemu škatulky a nálepky. Sama věřím na to, že mužská a ženská energie jsou odlišné a každá má na světě svou podstatu. A že když jedna z nich dominuje, může to někoho vyvést z míry. Protože zdravý balanc je důležitý ve všem… Pokud si na tohle téma také třídíte myšlenky v hlavě, čtěte určitě dál. 🙂

 

Na určitou nerovnost v životě nebo ve vztahu určitě narazí asi každá žena s příchodem miminka. A protože je pro mě tohle čerstvé téma a v poslední době jsem shodou okolností narazila i na pár zajímavých tematických seriálů, knih a článků, začala jsem o něm celkově víc přemýšlet.

 

Jak už jsem psala v úvodů, jsem zastáncem myšlenky, že ženská a mužská energie jsou ze své podstaty odlišné. Zatímco ta ženská je více budující, věrná a pečující, mužská energie je založená na síle a boji (v dobrém slova smyslu) a větší pragmatičnosti.

 

To ale automaticky neznamená, že ženská energie rovná se žena a mužská energie rovná se muž. Naopak věřím, že každý z nás má v sobě obě části a ty různě upřednostňuje podle konkrétní situace, životní fáze, úkolu, který má před sebou apod.

 

Balanc se podle mě ztrácí ve chvíli, kdy například v ženě trvale převládají mužské atributy. Přestane si umět říct o pomoct. Přestane spoléhat na kolektiv nebo svou podpůrnou partu. Přestane se cítit dost jako žena… ať už to pro ní znamená nosit růžové šaty s volánky a podpatky nebo jen určitou vnitřní jistotu a pohled na svět.

 

Protože jsem současně mámou malé dcerky, přemýšlím nejen, jak si uchovat svou ženskou podstatu, ale co předat i dceři do budoucího života, vztahů a názorů.

 

Tyhle seriály a publikace se zabývají stejnými úvahami a pomůžou vám třeba se lépe zorientovat ve vlastních myšlenkách:

 

Mrs. America (HBO) – skvělý seriál s úžasnou Cate Blanchett v hlavní roli, který zpracoval skutečný příběh boje za ženskou rovnoprávnost v USA v 70. letech. Nabízí pohledy obou táborů. Tedy jak moderních feministek, které bojují za rovné šance v práci, v rodinném soužití i volbu žít jinak, než jak diktovala dosud zažitá „šablonka“. Tak i postoje tradičních žen, které se nechtějí cítit ohroženy přílišnou změnou a svobodou, která pro ně znamená třeba to, že je manžel bude moct po odchodu dětí opustit nebo že jejich dcery budou třeba jednou muset narukovat do armády.

 

Shine On with Reese (Netflix) – minisérie z produkce známé herečky Reese Witherspoon nabízí krátké medialonky s různými ženami, které excelují ve svých odvětvích. A je to nejen inteligentní podívaná, ale i nadmíru milá. Každá z inspirativních žen krátce popisuje svou životní cestu, cestu za úspěchem v oboru, ve kterém exceluje, ale i problémy, se kterými se musela popasovat nebo stále potýká. Řeší se tak témata jako výchova dcer, hodnoty, které by měla naše generace předat dalším generacím, pracující mámy vs. mámy, které se naplno věnují svým rodinám, smíšené rodiny, ženy podnikající v mužském světě apod.

 

Žít sama a užít si to aneb Stylový průvodce samostatné ženy (Grada) – kniha vydaná ve 30. letech 20. století je překvapivě svými myšlenkami nadčasová a na svou dobu psaná i lehkým, místy až hravým tónem. Přelouskáte ji za víkend, ať už opravdu žijete sama nebo vzal zrovna partner děti k babičce. 🙂 Protože i ve vztahu je potřeba zachovávat si určitou samostatnost a vlastní prostor, stejně jako single život se dá pojmout jako dobrodružství. Kniha vám připomene, že věci jako domácí župánek, snídaně do postele, péče o sebe i domácí koktejly k večeři mají své kouzlo v každé životní situaci…

 

časopis Heroine (Partners media) – články publikované v rámci Heroine nejsou vždy lehkým čtením a ne vždy s nimi člověk musí zrovna souhlasit. Na druhou stranu ale skvěle drží prst na tepu doby a to hlavně bez jakýchkoliv příkras a „filtrů“. Pokud se považujete za moderní feministku (ano, to o sobě dnes mohou prohlašovat i muži) nebo prahnete po článcích, které provokují zajímavou diskusi a zamyšlení, tady si určitě přijdete na své. Heroine lze sledovat na webu, sociálních sítích nebo si ji pořídit v tištěné podobě.

 

Inspiraci na zajímavé ženské vzory najdete také v mém článku Co sledovat na YouTube v angličtině – inspirace, krása, elegance, vaření, článku Ženy, které mně inspirují každý den a článku The woman I want to be – inspirativní knihy pro osobní rozvoj.

 

Pošlete mi své tipy na zajímavé mužské vzory!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *