6 jídel, která vařím, když se mi vůbec nechce vařit
Všichni tak nějak víme, že domácí jídlo je nejlepší. Co když nám ale chybí inspirace, čas nebo nálada vařit? Mě se to za poslední „korona“ rok, kdy jsme víc doma, než v práci a po návštěvách, stává už docela často. A myslím, že nebudu jediná. 🙂 Proto jsem dala dohromady svých šest oblíbených receptů, které chutnají doma všem a jsou opravdu nenáročné. Vyzkoušíte? 🙂
V čem jsou skvělé recepty, které vařím, když se mi vůbec nechce vařit:
- zvládne je uvařit úplný začátečník – třeba někdo, koho doma „uvěznil“ home-office a musel se popasovat i s vařením
- často používám mraženou zeleninu – je sklizena v plné zralosti a připravena rovnou k použití, bingo
- uvaříte si zdravé jídlo
- některé recepty jsou skvělé i bez masa
- nepotřebujete žádné speciální ingredience ani složité kuchyňské vybavení
- recepty jsou vhodné pro singles i rodiny – další bingo 🙂
Pastýřský koláč
Pastýřský koláč, známý spíš pod svým originálním anglickým názvem Shepherd´s pie, uvaříte během hodiny a jíst ho můžete klidně i víc dnů. Pokud vám tedy nějaký zbyde. 🙂
Shepherd´s pie má dvě patra, která se dají společně zapéct do trouby. Ve spodním patře je orestované mleté maso na cibulce se zeleninou (hrášek, mrkev, případně i fazolky, kukuřice…). Vrchní patro pak tvoří bramborová kaše. Mezi obě patra můžete přidat strouhaný sýr pro ještě lepší chuť.
Postup:
1) Oškrabejte brambory, pokrájejte je na menší kousky a nechte je vařit v dostatečném množství osolené vody cca 25 minut.
2) Zatímco se vaří brambory na kaši, připravte v pánvi masovou směs se zeleninou. Na troše rostlinného oleje orestujte cibulku pokrájenou najemno, pak mleté maso a nakonec přidejte zeleninu.
Zeleninu používám často mraženou. Stačí jí jen ke konci vaření do směsi vmíchat a dovaří se během pečení v troubě.
můj tip: Nejlepší je zvolit na vaření takovou pánev, kterou pak můžete rovnou přendat do trouby.
3) Na masovou směs nastrouhejte trochu výraznějšího sýru. Ideálně cheddar nebo goudu. Sýr se během pečení rozpustí a zapeče do masa, ale nehrozí, že by se spálil. Což by se mohlo snadno stát, kdyby byl až na vrchu kaše.
4) Dokončete bramborovou kaši (brambory umixujete s mlékem a kouskem másla) a navrstvěte ji na masovou směs. Hotový Shepherd´s pie nechte v troubě cca půl hodinky zapéct na 160 stupňů. Podávejte samotný nebo s miskou čerstvé křupavé zeleniny.
Proč vás tohle jídlo bude bavit: Je rychlé, nevyjde draho a dokáže zasytit davy. Pastýřský koláč milují děti a přitom se do něj dá schovat spousta zeleniny. Pro mě osobně je to asi nejmilejší jídlo, když mám náladu zalézt si na gauč pod deku k televizi a dát si k tomu něco hřejivého.
Smetanové rizoto se zeleninou
Smetanové rizoto se zeleninou patří mezi rychlá a pohodová vegetariánská jídla, která je potřeba jen čas od času promíchat. Možná nevypadá úplně sexy na talíři, ale chutí nezklame.
Aby tohle jídlo nebylo nudné, sáhněte po trojbarevné rýži, která má sama o sobě zajímavou výraznější chuť.
Rýži nejraději kombinuju s Bretaňskou směsí mražené zeleniny (Nowaco), která chutná i těm, kteří jinak květáku a brokolici moc neholdují. Pak už stačí jen trocha olivového oleje, cibule a kelímek 33% smetany.
Postup:
1) V hluboké pánvi zahřejte trochu olivového oleje a zlehka orestujte cibuli nakrájenou na větší kousky.
2) Pak přidejte propláchnutou rýži (1 velký hrnek), promíchejte krátce s cibulkou a nakonec vsypte sáček Bretaňské zeleniny.
3) Zalijte vodou tak, aby celá směs byla zlehka ponořená a přiveďte k varu. Zakryté jídlo nechte probublávat na mírný až střední stupeň tak dlouho, dokud se rýže neuvaří. Čas od času směs promíchejte. Tahle fáze zabere 30 – 45 minut a není dobré ji uspěchat, protože se při ní pozvolna spojují všechny chutě.
4) Když je rýže měkká a v pánvi nepřebývá moc vody, vmíchejte do směsi kelímek smetany. Dochuťte solí (ideálně bylinkovou) a pepřem. Rizoto nechte ještě pár minut probublat, aby se vsákla přebytečná tekutina a můžete servírovat.
Proč vás tohle jídlo bude bavit: Divoká rýže, smetana a cibule jsou skvělé trio. Bretaňská směs pomalu dušená s rýží přidá další chuťovou dimenzi a přitom se zavděčí i dětem nebo odpůrcům květáku a brokolice. Nezapomeňte na pořádnou dávku čerstvě namletého pepře a ideálně bylinkovou sůl.
Pro milovníky masa můžete na začátku zarestovat drůbeží prsa na kousky. S divokou rýží a smetanou si také skvěle rozumí čerstvé žampiony nebo sušené houby.
Zapečené tortilly
Zapečené tortilly ve stylu mexické quesadilly patří mezi skvělé rychlovky na oběd nebo večeři a zvládnou je s vámi chystat i malé děti!
Doma tomuto jídlu říkáme „jaro-léto-podzim-zima“, podle toho, že si tortillu rozdělíme pomyslně na čtyři kvadranty. Ty plníme jednotlivými ingrediencemi třeba takto:
- jaro – to je ideálně pesto (na fotce je domácí pesto z medvědího česneku, můžete použít i kupované) nebo něco podobně svěžího jako ledový salát, avokádo, rukola…
- léto – vyzrálá rajčátka, výborně chutnají i sušená, papriky, olivy, černé fazole…
- podzim – to je v našem případě mozzarella, výborný je i cheddar, žampiony
- zima – to je slanina „ze zimní zabijačky“, pršut, tuňák, případně další zelenina, pokud chcete čistě vegetariánskou verzi
Postup:
1) Každou tortillu nařízněte od středu ke kraji a naplňte podle své chuti (viz foto níže).
2) Pak na sebe překlápějte jednotlivé kvadranty po směru hodinových ručiček, až z celé kulaté placky vznikne jen naplněný „trojúhelník“.
3) Ten je potřeba krátce zapéct – v sendvičovači, na pánvi nebo v troubě (troubu jsem nezkoušela, ale tortillu bych raději potřela zvenčí zlehka olejem).
Tortilly jsou skvělé doplněné o dip ze zakysané smetany, guacamole nebo čerstvou zeleninu.
Proč vás tohle jídlo bude bavit: Zapečená tortilla chutná skoro jako pizza, můžete do ní tedy volit stejné ingredience, jaké si objednáváte na své oblíbené pizze. Tím pádem jí milují dospělí i děti, které můžete hravě zapojit do příprav. Zužitkujete i zbytky z lednice.
Domácí grilovačka
I když je za oknem sychravo anebo nemáte venkovní prostor na grilování, tohle jídlo vás přenese do léta!
Pečená kuřecí křidélka na okusování a zajímavá příloha, to je připomínka letní grilovací sezóny, která nás baví po celý rok i doma.
Když tohle jídlo chystám na oběd, volím jako přílohu kuskus se zeleninou. Skvělá je cuketa, papriky, rajčata… I tady můžete sáhnout po zajímavé směsi hotové mražené zeleniny. Detailní recept na výborný kuskus se zeleninou najdete v mém dřívějším postu Lehké letní večeře, které vyžadují minimum vaření.
Když chystáme křidélka na večeři, třeba o víkendu na rodinný večer u pohádky, dělám k nim přílohu opravdu ve stylu grilovaček. Dip ze zakysané smetany s česnekem, kukuřičné nachos a mix čerstvé zeleniny. Skvělá je i bageta s bylinkovým máslem a grilované kukuřičné klasy (koupíte mražené nebo předvařené).
Postup:
1) Na marinádu na kuřecí křidélka smíchejte řepkový olej, mletou papriku, sůl, pepř, trochu škrobu, worcestrovou omáčku a kapku medu.
2) Křidélka nechte krátce marinovat a pak je upečte v troubě cca 30 minut na 200 stupňů.
3) Zatímco se křidélka pečou, připravte přílohu podle své chuti nebo příležitosti (viz výše).
Proč vás tohle jídlo bude bavit: Protože zabere chvilku, není nákladné a přenese vás do atmosféry letního grilování venku. Hodí se k večerům u TV a děti baví jíst rukama. Křidélka případně nahraďte spodními stehny, pak ale počítejte s delší dobou pečení.
Gnocchi se špenátem a smetanou
Gnocchi se špenátem a smetanou připravíte opět bleskově, vystačíte si jen s pár ingrediencemi a přitom nasytíte celou rodinu nebo sami sebe na víc dnů. Připravte si balíček hotových noků, 33% smetanu, mražený listový špenát a česnek.
Postup:
1) Hotové gnocchi uvařte podle návodu (v hrnci přivedete vodu k varu, vhodíte noky a jakmile vyplavou, jsou po minutě vařené).
2) Mezitím v pánvi rozehřejte kousek másla s olivovým olejem. Krátce orestujte česnek pokrájený najemno, zaprašte lžící hladké mouky, promíchejte a vsypte mražený špenát. Směs zalijte kelímkem smetany, promíchejte a nechte zakryté probublávat na mírný stupeň, aby špenát povolil, mouka se provařila a všechny chutě spojily.
3) Když je špenát vařený a směs v pánvi je akorát hustá (trvá to cca 15 – 20 minut), přisypte do ní uvařené noky, promíchejte a můžete podávat. Nezapomeňte dochutit solí a pepřem. 🙂
můj tip: na hotové noky strouhám ještě čerstvý parmazán
Proč vás tohle jídlo bude bavit: Je rychlé a ingredience na něj můžete mít doma v záloze takřka pořád. Pro milovníky masa můžete přidat drůbeží prsa na kousky nebo pokrájenou slaninu, které orestujete na začátku s česnekem. Pokud děti odmítají špenát, zkuste třeba variantu s cibulí, slaninou, houbami a smetanou.
Jídlo z jednoho pekáčku
Když se mi opravdu, ale opravdu nechce vařit, není nic jednoduššího, než udělat jídlo z jednoho pekáče.
Typicky takhle peču naporcované kuře rovnou s očištěnými a pokrájenými bramborami. Brambory vespod se krásně navoní od vypékajícího se tuku a šťávy z kuřete. Kuře navrch brambor naopak zůstane krásně křupavé.
Skvělá a rychlá je i tato varianta jídla z jednoho pekáče se pstruhy a pečenou zeleninou.
Postup:
1) Vespod pekáčku jsou očištěné a pokrájené brambory a mrkev. Brambory se pečou cca hodinu, proto je potřeba s nimi začít. Jakmile je vložíte do trouby rozehřáté na 200 stupňů, jděte očistit a pokrájet mrkev na větší špalíčky. Mrkev se peče cca 40 minut, jídlo se tak dá krásně chystat postupně za chodu…
2) Směs zeleniny v pekáčku pokapejte olivovým olejem, osolte, opepřete a promíchejte.
3) Pstruhy opláchněte, osolte a do bříška jim vložte silný plátek másla a plátek citrónu. Zvenčí je potřete tenkou vrstvou rostlinného oleje. Pak je přidejte navrch zeleniny cca 30 minut před koncem pečení.
4) 10 minut před koncem pečení můžete vhodit pár cherry rajčátek. Nespálí se a pustí trochu šťávy do směsi zeleniny, takže jídlo vůbec není suché. Po hodině pečení a postupného přidávání jednotlivých ingrediencí můžete servírovat. 🙂
Proč vás tohle jídlo bude bavit: Protože se tváří jako lehký nedělní oběd, nemusíte kvůli němu ale trávit půl dne u plotny! Brambory a mrkev má doma trvale snad každý, takže už stačí přihodit jen oblíbené maso a za hodinu je oběd na stole. 🙂
A můj bonusový tip na vyloženě SOS jídlo během chviličky jsou buchtičky se šodó. Buchtičky koupíte v každé lepší pekárně, k tomu sáček vanilkového pudinku nebo ideálně sáček na šodó omáčku (najdete ho mezi pudinky, vaří se stejně, ale je voňavější, jak se na šodó sluší a patří 🙂 a půl litru mléka. Do deseti minut mezi pracovní poradou přes Teams a distanční výukou máte oběd na stole. 🙂
Tak dobrou chuť!
Napsat komentář