Zářijová výzva na téma investice
Nebojte, nestal se ze mě přes noc investiční bankéř, co vám tu bude nabízet své portfolio. 🙂 Zářijová výzva má víc spojitost se začátkem školního roku. Měsícem, kdy hodně „investujeme“ do svých dětí – čas, plány i finance. S hlavním cílem zajistit jim jednou hezkou budoucnost. A tak vybíráme kvalitní školy, zajímavé kroužky, rozvojové aktivity, investujeme do bot, školního a sportovního vybavení, které má podpořit i jejich zdraví atd. A ve všem tom frmolu na sebe nějak zapomínáme… Pojďme tedy použít stejný přístup i na dospělé a v září investovat do sebe! I to pověstné „trochu, ale pravidelně“ má nakonec velký efekt.
téma měsíce: investice do sebe
barva měsíce: zlatá (zlaté podzimní slunce, listí stromů, investiční zlato 🙂 )
1. úkol: Kvalitní časopis
Když ráno jedu vlakem a metrem do práce, všímám si, kolik lidí čte časopisy a noviny, které jsou buď úplně zdarma anebo přílohou jiných novin. Jako čtení do vlaku jsou určitě prima. Kolik lidí si ale dnes nekoupí kvalitnější čtení kvůli jeho ceně?
Obzvlášť u žen mi přijde, že si vystačí s životními, módními a beauty tipy z časopisů jako Blesk pro ženy nebo Chvilka pro tebe. Aniž bych je chtěla jakkoliv urazit, kvalita má prostě svou cenu a pokud nehledáte jen zábavu, ale chcete se něco opravdu přiučit a zjistit, je potřeba si za to trochu připlatit.
První zářijový úkol je úplně snadný – vyzkoušejte jednou pro změnu nějaký časopis alespoň za 50 korun. Volit můžete mezi lifestylovými i hobby tituly. Pokud chcete vyzkoušet něco úplně nového, sáhněte po časopisech jako Forbes nebo Reflex, které podněcují i kritické myšlení.
Pro časopis se můžete vypravit do trafiky, stejně jako do knihovny. A když už si nějaký opravdu dobrý pořídíte, pošlete ho pak dál – v rámci rodiny nebo známých.
Já mám už několik let předplacenou Marianne a baví mě, že kromě módy a kosmetiky obsahuje vždycky rozhovory se zajímavými lidmi, články terapeutů a psychologů, tipy na výlety i vaření a podobně. Není to jen oddechovka, ale inspirativní čtení, které mě často přiměje se nad něčím zamyslet.
A když jí přečtu, pošlu jí dokola mamce a kamarádkám. Jiná kamarádka mi takhle dává svůj Žena a život a sousedka časopis Moje psychologie. Všechny rády čteme a nestojí nás to balík.
2. úkol: Péče o sebe
Podobný úkol byl již v rámci srpnové výzvy na téma radost. A protože péče o sebe není jen jednorázovou akcí, ale měla by být spíš trvalým životním návykem, opakuje se tento úkol i v září. 🙂
Péče o sebe má být rituál, požitek, vyjádření sebelásky a sebeúcty k vlastnímu tělu i duši. A přesto v této oblasti často neinvestujeme do sebe dost. Dost času, dost úsilí i dost financí.
Až vám příště doma dojde kosmetika, káva, čaj nebo třeba vonná svíčka, pořiďte si novou věc v rámci svého rozpočtu v co nejlepší kvalitě. Třeba jednou nesáhnete po tělovém mléku v akci, ale po tom, které vám tak voní a do akce ho skoro nikdy nedávají. Nebo řasence za víc než tři stovky, protože oči jsou tím, co se vám na sobě nejvíc líbí.
Pořiďte si něco úžasného s plným vědomím, že si to hodláte pokaždé pořádně užít. Nemusíte utrácet majlant. Třeba vám ke štěstí bude stačit pravidelný večerní šálek čaje za 60 korun. Jde o tu vlastní radost, hezký vnitřní pocit a… smysluplnou investici do sebe. 😉
3. úkol: Duševní vzdělání
Podobně jako časopisy a noviny zdarma je i televize příjemnou oddychovkou. Pro mě je ale čas strávený u TV pořád časem, kdy můžu udělat něco pro svůj rozvoj. A tak z klasických kanálů zapínám obvykle jen dcerce ČT Déčko a sobě hudbu k vaření.
Každý seriál a film, který shlédneme, je určitou formou citové výchovy. Zanechá v nás nějaký pocit nebo názor. A pokud holdujeme jednomu hlavnímu žánru, tyhle pocity a názory se sčítají.
A tak si svou dávku Ordinace, Ulice, Slunečné nebo Prostřeno nechávám pravidelně ujít. 😉
Co mě ale opravdu baví, jsou placené služby typu HBO Go a Netflix. Jednak se nemusím přizpůsobovat žádnému programu, ale naopak se jejich nabídka přizpůsobuje tomu, co sleduju nejčastěji. A hlavně jejich obsah je oproti klasické TV mnohem kvalitnější. Životopisy silných osobností, pořady se špičkami ve svém oboru a kultovní filmy a seriály, to je moje citová výchova. 🙂
Předplatné těchto služeb není až tak drahé a hlavně ho můžete sdílet s více lidmi, takže my platíme HBO Go a brácha zase Netflix.
Investujte v září do svého duševního vzdělání. A nemusíte si hned pořizovat předplatné! Třeba HBO Go nabízí první měsíc zdarma na vyzkoušení. Sáhnout ale můžete i po klasickém YouTube, jen tentokrát zkuste vyměnit hudbu a vtipná videa za naučné tutorialy. Nabízí se vaření, cvičení, móda, krása a péče o pleť, tvoření, kutilství… z toho si už snad vybere každý. 🙂
4. úkol: Časová investice
Se začátkem září začínáme plánovat koníčky a aktivity pro děti. Aby se hýbaly, aby se něco naučily, aby patřily do dobré party a rozvíjely se. Máme k sobě, jako dospělí, stejný přístup? 🙂
Pojďme se podívat stejnou optikou na vlastní život. Naplánovat si nějakou pravidelnou aktivitu nebo koníček. Případně sáhnout alespoň po víkendovém nebo příležitostném kurzu na oblíbené téma.
Já si často od Ježíška přeju kurz vaření s kulinářskými špičkami. Není to levná sranda, ale z těch několika hodin s opravdovým profesionálem vždy těžím ještě několik let.
Také jsem byla na jednorázovém kurzu tvůrčího psaní a kurzu krasopsaní. To je aktivita, kterou bych teď ráda opět oprášila v pohodlí domova. I kdyby jen na deset minut večer vytáhnout krasopísanku a speciální fixy a trénovat pěkně psaní, jako děti v první třídě. 🙂
Čas, který investujeme do vlastních dětí, stejně jako čas, který investujeme sami do sebe, se totiž nikdy neztratí. Hlavní je s něčím začít. 🙂
Tento příspěvek není nikým sponzorovaný. Ani prodejci časopisů, ani placenými TV službami. 🙂
Napsat komentář