Výbava pro snazší péči o novorozence
Možná čekáte své první dítko a přemýšlíte, co je tou vhodnou výbavou pro novorozence. A možná jste si jen mezi dětmi dali delší pauzu jako my a neznáte aktuální trendy ve výbavě pro miminko. Vždycky se mi nejlépe píše o tom, co zrovna sama řeším nebo prožívám. A protože se nám nedávno narodil malý synek, mám přirozeně plnou hlavu výbavy pro miminko a první dny s ním. Proto bych zde ráda sdílela své osobní tipy na výbavu pro novorozence a nastávající maminky. Aneb co nám osobně usnadnilo první týdny s miminkem doma. 🙂
Moje tipy na výbavu pro snazší péči o novorozence volně navazují na článek Moje tipy pro těhotné maminky. Pokud jste jej nečetli a je to pro vás ještě aktuální téma, tak šup nejdřív sem. 🙂
Kojení
Kojení je první hlavní téma hned po narození miminka. Bude maminka kojit? Jak dlouho jí potrvá, než se rozkojí? Bude mlíčka pro miminka dost? Otázek a teorií na toto téma je až až. Proto se zaměřím ryze na praktickou stránku a pomůcky ke kojení, které je šikovné mít doma ještě před narozením miminka.
Kojící kloboučky
Může se stát, že miminko bude mít problém pořádně vtáhnout bradavku a správně se přisát. Kvůli tomu se pořádně nenají, bude plačtivější a to všechno může být stresující i pro maminku. Šikovným řešením pro prvních pár týdnů až měsíců mohou být kojící nebo také prsní kloboučky.
Mě osobně se osvědčily ty od značky MAM, které se navíc dají pořídit v šikovném pouzdře. Pouzdro na prsní kloboučky je dobré nejen na jejich uchovávání a přenášení, ale také i na jejich snadnou sterilizaci! Nemusíte je vůbec vyvářet. Stačí jen do pouzdra nalít vodu po rysku a vložit do mikrovlnky na 3 minuty.
To, zda budete potřebovat kojící kloboučky, můžete již v těhotenství konzultovat se svým lékařem/lékařkou, laktační poradkyní anebo vám je pak doporučí v porodnici, když se miminko nedokáže ideálně přisávat.
Odsávačka na mateřské mléko
Pokud se chystáte miminko kojit, bude se vám určitě hodit alespoň manuální odsávačka mateřského mléka. Odsávačka pomáhá rozběhnout kojení, ulevit nateklým prsům při přebytku mléka (svůj užitek tak najde na začátku kojení i časem při odstavování miminka), ale i odsát mléko, pokud potřebujete miminko na chvíli svěřit do péče někomu jinému.
Mě se osvědčila ruční odsávačka Tommee Tippee Made for me, a to hned z několika prostých důvodů. Není potřeba jí nijak montovat dohromady, super snadno se tak čistí a udržuje. Je z měkkého silikonu, takže je příjemné ji používat. Vespod má praktickou přísavku, aby nehrozilo rozlití mléka při odkládání odsávačky. A není nákladná.
Medela Calma
Medela Calma je speciální láhev pro kojené děti. Pokud plánujete svěřovat miminko čas od času do péče i tatínkovi nebo někomu blízkému a nechcete riskovat, že se miminko pitím z lahvičky odnaučí kojit (což je přeci jen větší fuška, než jen lokat z lahvičky), zainvestujte do lahvičky Medela Calma.
Tu využijete i ve chvíli, kdy kojení nejde úplně podle plánu a miminko je potřeba částečně přikrmovat umělým mlékem. Kojení ale ještě nechcete vzdávat. Medela totiž funguje na stejném principu, jakým miminko saje mléko od maminky – musí vytvořit podtlak, aby se mléko z lahvičky uvolnilo.
Medela Calma sice nepatří mezi nejlevnější lahvičky, ale snadno ji seženete i z druhé ruky za třetinu ceny a doma vysterilizujete.
Sterilizační sáčky
Mým největším objevem po narození druhého dítka jsou sterilizační sáčky na kojenecké vybavení. Díky nim už není potřeba dudlíky, prsní kloboučky, části odsávačky nebo lahvičky vyvařovat v hrnci plném vody! Ale stačí vše umýt, vložit do sáčku s trochou vody a ten pak do mikrovlnky na pár minut. Ta dá, vše je krásně sterilní s minimem úsilí, a to i na cestách. 🙂
Sáčky, alias cestovní sterilizační pouzdro, používám také od značky Tommee Tippee, protože mají asi nejlepší poměr cena/výkon. Jeden sáček se dá využít 30krát a v balení jich je rovnou 5 za cca 200 až 250 Kč.
sterilizační sáček a ruční odsávačka Tommee Tippee
Prdíky a koliky
Po krmení přichází přirozeně na řadu bříška miminek. Pokud patříte k těm šťastným, jejichž miminka téměř netrápily prdíky nebo večerní koliky a bolesti bříška, lehce vám závidím. 🙂
Pro ostatní z nás, co vytrvale nosí miminko na tygříka, cvičí mu nožičkami, přestávají jíst cokoliv, co se jen z dálky jeví nadýmavě a někdy si popláčou s plačícím miminkem v křečích, jsou určeny následující tipy, jak si poradit s prdíky u novorozence.
Kapičky
Asi nejznámější a nejrozšířenější jsou kapičky Espumisan. Mívají je již v porodnicích a určitě není od věci pořídit si alespoň malé balení preventivně domů. Prdíky a bolesti bříška se u miminek projevují někdy hned po narození, ale obvykle až s nástupem druhého nebo třetího týdne života. Některá miminka trápí hlavně přes den a v noci je úspěšné zaspí. Jiná naopak propláčou kus noci, protože se v nich prdíky během spaní více nahromadí. Kapičky Espumisan je možné dát miminku už od narození. Kapají se před kojením (pořiďte si na to plastovou dětskou lžičku) anebo rovnou do lahvičky s mlékem.
Od prvního ukončeného měsíce života pak můžete vyzkoušet i Babycalm, což je směs přírodních olejíčků, která se doředí kojeneckou vodou. Nám u prvního dítka fungoval lépe Babycalm a u druhého pro změnu Espumisan.
Nahřívací polštářek
Kdybych měla s nadsázkou pořídit nejtypičtější fotku našich miminek během prvních tří měsíců, byla by na ní s nahřívacím polštářkem na břiše. Nahřívací polštářek pro miminka může být úplný zachránce během noci, v kočárku, i přes den, když je miminko nafouklé a trápí ho tvrdé bříško.
Hřejivých polštářků existuje několik typů podle náplně. Nám se osvědčil ten s pohankovými slupkami, které se nahřejí během 1 minuty v mikrovlnce a vydrží příjemně hřát desítky minut. Přitom jsou lehoučké, takže miminko netíží a nebrání mu volně dýchat. A také hezky šustí, což se malému líbí.
Polštářek máme od české sympatické firmy Gadeo. Není drahý a tak ho plánuju kupovat všem kamarádům nastávajícím rodičům. 🙂 I kdyby miminko prdíky netrápily, polštářek ho bude bavit i ve vyšším věku na spaní a tulení a své využití najde i u zbytku rodiny (bolesti břicha, menstruační bolesti, zatuhlé svaly apod.).
hřejivý polštářek Gadeo
Oblečení pro miminka
Od spaní s nahřívacím polštářkem se volně dostáváme k oblečkům pro miminka. My měli to štěstí, že jsme oblečky pro děti podědili v rámci rodiny i od kamarádek. Pořizovala jsem tedy jen úplné minimum, spíš jen pro radost… Pokud bych ale kupovala výbavičku pro miminko od nuly, pořídila bych mu na spaní určitě pár overalů se zipem! Není totiž nic otravnějšího, než ve 3 ráno měnit plínku a snažit se s napůl zalepenýma očima trefit všechny ty cvakací patentky na správné místo. 😉
Osvědčila se nám i zavinovačka typu „swaddle“. Další z vymožeností, které jsem objevila až s druhým dítkem, 6 let po prvním těhotenství.
Zavinovačky typu wrap nebo swaddle jsou specifické tím, že zabalují děťátku ručičky k tělu a připomínají mu tak pocit, které mělo v bříšku u maminky. Kyčle a nožičky mají přitom dost prostoru a volnosti, aby nedocházelo k jejich nesprávnému vývoji. Miminku po zabalení do takové zavinovačky vykukuje jen hlavička a připomíná malé „burrito“. 🙂
Tím, že miminko nemává volně ručičkami ve vzduchu, což ho samotné leká, bývá v této zavinovačce klidnější a kolikrát se lépe a déle vyspinká. Zavinovačka typu swaddle také nepatří mezi nejlevnější položky na seznamu výbavičky pro miminko. Ale opět ji snadno pořídíte z druhé ruky s minimálními známkami obnošení.
zavinovačka typu swaddle
Koupání
Poslední položkou, kterou jsem objevila až teď s druhým dítkem a také mě absolutně uchvátila, je vanička Shnuggle. A ano, i tuto jsme koupili z druhé ruky, protože dát cca 800 Kč za plastovou vaničku mi přijde dost. 🙂
Vanička Shnuggle má hned řadu výhod. Je krátká, takže v koupelně zabírá méně místa než třeba typická vanička pro miminko z IKEA. Je vyšší, takže kombinuje výhody vaničky a koupacího kyblíku pro miminka. A hlavně má speciálně navržený tvar včetně vnitřní zarážky/sedátka pro miminko, takže se ani novopečení rodiče nemusí bát, že by jim při koupání miminko vyklouzlo a loklo si vody.
Sedátko ve vaničce pro miminko vám naopak uvolní obě ruce a miminko se při koupání cítí jistější, takže nepláče. Bude to znít asi jako z laciné reklamy, ale náš synek svou vaničku miluje natolik, že paradoxně brečí vždy, když ho z ní vyndáme. 🙂
vanička Shnuggle
Poznámka na závěr: Článek není nikým sponzorovaný. Všechny tipy uvedené v tomto článku jsou mé osobní a vyplývají z naší vlastní zkušenosti. Před použitím jakýchkoliv léčiv a přípravků z lékárny se vždy poraďte s dětským pediatrem. A samozřejmě kojení je nejlepší možnost pro miminko. 😉
Napsat komentář