Jak být chic – 30 denní výzva / 6. část
Konec 30 denní výzvy je skoro souhrnem všech tipů, které dosud Fiona ve své knize popisuje. Poslední pětice témat tak nabádá, jak žít hezky každý den. vytvořit si doma příjemné prostředí nebo jak působit na všechny své smysly a tím v sobě podporovat trvale příjemný pocit z vlastního života. Dozvíte se ale také, že šik je třeba vyřizovat své pochůzky pěšky nebo jaké benefity má kreativita v našem životě.
Pro připomenutí – knihu Fiony Ferris 30 chic days jsem se rozhodla rozčlenit postupně po 5 tématech, na každý běžný den v týdnu. Pokud sledujete mé články průběžně, zabaví vás místo 1 měsíce hned na 6 týdnů. Její tipy jsem pak doplnila vlastními nápady. Pokud vám unikl začátek 30 denní výzvy, najdete jej v článku Jak být chic – 30 denní výzva.
26) Každý den může být kouzelný
Každý den opravdu může být něčím kouzelný, i když je z větší části vyplněný prací nebo rutinními až nudnými úkoly.
Často se stává, že se těšíme na jednu velkou událost, která je před námi a všechny dny do ní bychom nejraději urychlili, skoro až přeskočili, jen abychom se už dočkali… Třeba svatba, nebo oslava kulatin, promoce, povýšení v práci, první rande nebo dovolená. Když je pak po té velké události, vrací se život opět do normálu. A nyní co?
Do little things that feel good every day.
Dělejte každý den pár maličkostí, díky kterým se budete cítit dobře. Žádný běžný den vám tak nepřijde nudný, fádní ani ubíjející. Najděte si své malé momenty, které vám dobijí baterky – kafe po obědě s něčím sladkým, pár minut u oblíbené hry nebo večerního seriálu, relaxační hudba, domácí manikúra… Cokoliv, u čeho nemusíte chvíli sledovat čas, složitě přemýšlet a můžete se jen bavit a odpočívat. A těšit!
Pro mě je takovým okamžikem třeba i ranní větrání. Pokud počasí aspoň trochu dovolí, miluju, když můžu ráno vstát a otevřít okno dokořán. Mám v tu chvíli pocit, jako bych vítala nový den a všechny příležitosti, které s sebou přináší. Líbí se mi, jak se v ložnici obmění vzduch po noci a všechno je takové nové a svěží.
Když mám aspoň deset minut času, pouštím si svou oblíbenou meditační aplikaci Calm. I kdyby nic jiného, přiměje mě aspoň na chvíli se zastavit, zhluboka se vydýchat a zkusit v hlavě vypnout všechny myšlenky.
Když budeme žít jen pro velké zajímavé okamžiky, přijdeme o spousty malých momentů mezi nimi. Přitom je tolik menších akcí, které si můžete pravidelně plánovat a těšit se na ně třeba každý den:
- oběd nebo večeře s přáteli
- noc v hotelu s ranní snídaní, kde si můžete vybrat všechno, co hotel nabízí
- procházka v historickém centru města, památky a architektura nejsou jen pro turisty!
- noc plná filmů a skvělého občerstvení
- začít s novou aktivitou nebo číst novou knihu
- masáž, kosmetika, návštěva sauny…
27) Zařaďte do svého života kreativní chvilky
Tvořit něco vlastníma rukama je neuvěřitelný pocit, ať už si to uvědomujeme, nebo ne.
Jako malé děti jsme se pořád v něčem patlali. Zkoumali jsme strukturu věcí, vymýšleli, co by z nich šlo udělat, tvořili z přírodnin i papíru a nenuceně rozvíjeli svou fantazii. S dospělostí a všemi povinnostmi na takové kreativní chvilky zbývá jen málo času a tak je často vytěsníme.
Zkuste si vzpomenout, co vás v dětství bavilo a tyto aktivity oprášit. Bylo to šití, ping pong po škole s kamarády, fotbal na plácku mezi domy, nekonečné tancování s kamarádkami na jakýkoliv rytmus? I dospělí si pořád mohou hrát s panenkami a autíčky, jen pro tyto záliby najdete třeba více aktuálnější formu.
Pro mě je nejvíc oddechovou kreativní činností vaření. A tak vařím obvykle i ve všední večery, když přijdu kolem šesté domů. Baví mě totiž to tvoření. To, že si uvařím cokoliv, na co mám chuť. I že při koukání do hrnce nemusím chvilku vnímat svět kolem sebe.
Novým koníčkem v dospělosti je pak zahradničení. Tomu se můžete věnovat i v garsonce velikosti 1kk, když si pořídíte pár bylinek v truhlíku na okno. Podle nálady je můžete sledovat a opečovávat a když vám pěkně vyrostou, existuje kupa způsobů, jak zužitkovat bylinky v kuchyni.
28) Přistupujte ke svému domovu jako k boutique hotelu
Když zařizujete nebo vylepšujete svou domácnost a nemáte úplně jasnou představu o stylu, jakým byste chtěli svůj domov zařídit, zkuste si představit typ hotelu nebo ubytování, které by vás nalákalo svými fotkami interiéru.
Je to minimalistický hotel v Kodani? Elegantní barvy a nadčasové materiály jako mramor a křišťál v Římě? Interiér plný osobně vybraného umění a knih v Paříži? Nebo třeba rustikální chata v Livignu. Vyberte si místo, které je vám nejbližší a prozkoumejte jeho styl a genius loci.
Pokud nepotřebujete od základu měnit svůj domov, zaměřte se třeba jen na jednu místnost a tu zkuste pozměnit hezkými doplňky. Nová deka ke křeslu na čtení, nové hrnky na ranní čaj do kuchyně, vonná svíčka a hezká lampička do ložnice…
Někdy k tomu, aby náš domov působil jako šik hotel nebo útulný B&B stačí jen pěkně uklidit. I uklízecí rutina se dá zpříjemnit, když:
- pořídíte si hezké úklidové produkty – zapomeňte na všechny ty strakaté obaly čističů z drogerie, které mají kolikrát ještě divočejší reklamy v televizi. Ekodrogerie už je dávno svými účinky dohnala, není dražší a její obaly jsou příjemné i pro oko. Pokud si nejste jisti výběrem eko prostředků, koukněte také na moje články Eko drogerie do domácnosti – co funguje na běžný úklid a Eko drogerie do domácnosti – co funguje na praní prádla.
- Když si k tomu pořídíte hezký úložný koš na domácí čističe, pár pratelných hadříků (hezké mají třeba v Tchibo) a přírodní kartáče na úklid, bude vám celý proces hned sympatičtější.
- nebudete perfekcionisti – když se snažím o dokonalý úklid, strávím jím celý den nebo víkend a nakonec jsem z toho všeho akorát vyčerpaná. Výsledkem je sice zářivá domácnost na pár dnů, ale rozhodně se mi do uklízení pak hodně dlouho zase nechce.
- Lepší je uklízet průběžně, rutinně a využívat třeba i malé volné chvilky. Děti jsou ve vaně? Umyjte v mezičase umyvadlo nebo toaletu. Dojíte jídlo? Ukliďte nádobí do myčky hned, aniž byste ho předtím nechali stát na lince nebo ve dřezu. Složili jste vyprané prádlo? Ukliďte ho do skříně rovnou, než se odložená kupička opět rozhází.
29) Vyřizujte své pochůzky pěšky
Chůze je nejpřirozenější způsob pohybu, který má současně mnoho benefitů. Pokud si naplánujete řadu pochůzek ve městě, které je potřeba vyřídit naráz, zkuste se alespoň mezi nimi pohybovat pěšky. Ideálně nechte auto úplně doma a projděte se za svými úkoly.
Chápu, že to není vždy možné a někdy to není ani praktické. Často ale vidím, že by to šlo, jen řidiče aut přemůže lenost a pohodlnost a vše si raději komfortně objezdí.
Když v průběhu týdne nestíhám žádné cvičení (což se stává často), jsou pro mě všechny tyhle pěší pochůzky nejlepším sportem. Stačí párkrát zajít pěšky do školky, v práci na oběd do restaurace o kousek dále a oběhnout pár povinností a hravě mám denní nachozený průměr okolo 5 kilometrů.
Je snazší rozhodnout se pro chůzi, když se na ní dopředu doma připravíte. Mějte v botníku pohodlné boty a na věšáku bundu do větru a deště. Když k tomu přidáte hezkou plátěnou tašku, případně větší kabelku, do které se vejde i malý nákup, máte rovnou nakročeno správným směrem. 😉
30) Prožívejte život všemi smysly
Příroda nám dala pět smyslů, které můžeme všechny využívat pro svou potřebu a příjemný pocit. Poslední tip je vlastně takovým malým cvičením, díky kterému si můžete vytvořit seznamy všeho, co příjemně působí na vaše smysly a potažmo tak na celkovou psychiku. Níže uvádím různé příklady pro vaší inspiraci.
Zrak
- živé květiny, plápolající svíčky
- hezky upravené vlasy a jemný make-up
- uklizený domov
- procházka hezkou scenerií
- hezky vedený šatník a postava po cvičení
- oblíbený film nebo výstava v galerii
Sluch
- ticho, nejmocnější lék
- terapie relaxační hudbou (zvonky, šumění vody, praskání dřeva v krbu)
- různé žánry hudby pro různé pocity, které v nás vyvolávají
- déšť, mořské vlny, křupání sněhu pod nohama
Hmat/pocit
- materiály příjemné na dotek
- hebká pleť a pokožka těla
- být obklopen vodou v moři nebo bazénu
- hladit zvíře a jeho kožíšek
Čich
- oblíbený parfém a aromaterapie
- čisté prádlo, které uschlo na sluníčku
- vůně jídla a nápojů (čerstvě umleté kafe, právě upečené pečivo, čokoláda)
- ranní chladný vlhký vzduch
- vůně lesa, vůně květin v květinářství
Chuť
- bublinky dobře chlazené minerálky na jazyku
- zralé ovoce plné šťávy, křehký salát
- comfort food (horká čokoláda, omáčka, šlehačka…)
- šálek Earl Greye
6. smysl intuice
- naslouchat sám sobě víc, než názorům okolí
- plnit si sny a přání hned, ne „až…“
- být otevřený a nebát se reakce okolí
- pracovat se svou energií v průběhu měsíce
7. smysl přijímání
- umět přijmout pomoc
- umět přijmout kompliment
- umět si říct o pomoc
- žít podle svých finančních možností
- přijmout sám sebe se všemi chybami
Fiona přidává ještě dvě „bonusové“ kategorie smyslů intuici a příjímání. Když se totiž naučíme vnímat svůj život opět všemi smysly a pochopíme, co jim dělá dobře, můžeme žít snáz v osobní harmonii.
Nikdo jiný tu není od toho, aby se staral o naše štěstí a pohodlí, jen my sami. A právě jednoduché podněty nám umožňují vnímat přítomný okamžik a vše co nás obklopuje, namísto toho, abychom pořád přemýšleli nad minulostí, kterou už nezměníme, nebo se strachovali budoucnosti, kterou nenaplánujeme.
Tím končí tato série článků, jak být víc chic a žít víc chic život. 🙂 Doufám, že vás bavila a budu ráda, když mi napíšete, které tipy a jak vás inspirovaly ke změně ve vlastním životě.
Napsat komentář