Minut čtení: 6

Jak být chic – 30 denní výzva / 3. část

Nový týden přináší novou várku tipů k zamyšlení, jak být víc chic. Tentokrát zaměřených na poklidný život, ženskost, principy, jak si zorganizovat a vést šatník a malou úvahu nad ideálním životem. Tak si uvařte svůj oblíbený čaj nebo nalijte sklenku vína a hurá do toho. 🙂

Pro připomenutí – knihu Fiony Ferris jsem se rozhodla rozčlenit postupně po 5 tématech, na každý běžný den v týdnu. Pokud sledujete mé články průběžně, zabaví vás místo 1 měsíce hned na 6 týdnů. Její tipy jsem pak doplnila vlastními nápady. Pokud vám unikl začátek 30 denní výzvy, najdete jej v článku Jak být chic – 30 denní výzva.

 

11) Žijte svůj život bez zbytečných dramat

Ano, každý den se určitě najde milion maličkostí, které nás dokážou spolehlivě rozčílit. Červená v nevhodnou chvíli, prázdný zásobník v kávovaru, drzý e-mail od kolegy… ale stojí to opravdu za to?

 

There is no surer way to ruin your peace of mind than with the habit of getting upset over every little thing that bothers you.

 

Nikdo netráví rád svůj čas okolo lidí, kteří jsou každou chvíli kvůli něčemu naštvaní. Tak se zkuste povznést alespoň nad všechny ty běžné věci, které nám život předhazuje každý den do cesty a vybírejte si své bitvy.

 

Má smysl hádat se o politice v rodině? Potřebujete v práci dokázat, že máte pravdu? Chcete trávit doma každý večer licitováním nad volbou televizního kanálu?

 

Možná ano, možná je pro vás právě tahle bitva důležitá. Pak ale zkuste nechat být všechny ty ostatní…

 

Když se setkáme s kritikou, chceme se automaticky začít obhajovat. Někdy jsou ale motivy kritika úplně jiné, než se na první pohled může zdát. Místo vlastní obhajoby si zkuste představit, že má váš kritik za sebou třeba náročný den, nebo rok… možná jim někdo před chvíli sdělil hodně nepříjemné novinky a oni se cítí podráždění, aniž by to dokázali ovládnout. A možná jen vedou bitvu sami se sebou, kterou si prostřednictvím vás řeší…

 

Kritika nemusí být vždy osobní a když se k ní naučíme tak přistupovat, bude se nás čím dál méně dotýkat.

 

A když nevíte kudy kam, představte si svou oblíbenou elegantní ženu (herečku, političku, kamarádku…) – umíte si představit, že by se s někým sprostě hádala? Že by druhého urážela, shazovala nebo k němu byla hrubá? A to je vaše odpověď. 😉

 

12) Veďte svůj šatník jako výstavní butik

Když vejdete do dobrého butiku, nenajdete v něm hromady prádla různých barev a velikostí, které by se mohly jednou hodit. Najdete úhledné hromádky, kvalitní kousky a barvy, které se hezky doplňují. Proč si nedopřát takový pocit i doma, kdykoliv otevřete svou šatní skříň?

 

Vezměte to hezky od píky a představte si, co by mělo nosit vaše ideální, nejvíc elegantní já. Jsou to černé legíny, dlouhá bílá košile a balerínky ve stylu Audrey Hepburne? Nebo šaty na tělo a výrazné doplňky ve stylu Elisabeth Hurley? Najít svůj vlastní styl není tak těžké, když budete postupovat podle těchto 5 kroků:

  1. představte si image, kterou chcete vykreslit
  2. najděte k ní popisná slova, která jí vystihují
  3. dejte dohromady své oblíbené barvy a střihy, které vám sluší
  4. prozkoumejte své oblíbené outfity a co se vám na nich líbí
  5. posbírejte nápady a obrázky toho, co vám přijde zajímavé

Moje image je ležérní elegance s ženskými prvky. Je sexy, ale ne vyzývavá, je pohodlná, ale upravená a je multifunkční (chci šaty, ve kterých můžu do města, pak rovnou na hřiště a večer klidně na zahrádku). Barvy mám nejraději přírodní a lomené a už vím, že mi sluší vše, co má zvýrazněný pas a ženskou siluetu.

 

A s touhle představou vedu nejen svůj šatník, ale chodím i nakupovat. Nekupuju si věci primárně podle toho, že se mi hned líbí, ale přemýšlím, jak odpovídají mé image a zapadnou mi do šatníku.

 

V průběhu roku si pak vedu wish-list věcí, po kterých toužím. Díky tomu nenakupuju impulzivně, ale mám čas promyslet své nákupy a s odstupem zjistit, jestli daný kousek opravdu potřebuju, nebo jen strašně moc chci…

 

A stejně jako dobrý butik, i já svůj šatník obměňuju sezóně. Nepřestává mě tak totiž bavit, i když oblečení moc často nenakupuju. Nevíte jak na to? Koukněte na můj článek Příběh mé šatní skříně – podzim a Příběh mé šatní skříně – jaro.

 

13) Užívejte si svou ženskost

Ženskost, to je téma, na které jsme v posledních dekádách trochu pozapomněly… Pro mě osobně je ženskost docela výzvou, protože jsem od přírody živel a ženskost mám spojenou spíš s klidnou tichou dívkou s velkýma očima, co sedí způsobně s rukama v klíně. 🙂

 

There is so much to be gained by remembering our gentleness and softness.

 

Přitom toho můžeme tolik získat, když budeme vědomě praktikovat jemnost a vlídnost, kterou nám příroda dala do vínku.

 

Ženskost je…

  • styl, jakým se oblékáme, od barev přes volbu materiálů až po střihy
  • způsob, jakým mluvíme se svým mužem i okolím a jak se chováme
  • nastavení mysli; místo na výkon a seznam úkolů se zkuste zaměřit na vše hezké okolo sebe, co dokážeme detailně vnímat jen my, ženy (květiny, barvy, vůně, zvuky…)
  • záliby, které si vybíráme, jako třeba tanec, kreativní psaní, šití, pletení, aranžování květin, tvoření s dětmi…

Pokud chcete podpořit svou ženskost, upravte hezky svůj zevnějšek (lehký make-up, osobní vůně, příjemný výraz v obličeji) a nastavte svou mysl na „jemnější vibrace“. Pozitivní myšlení a vnitřní klid je základem ženskosti.

 

14) Navrhněte si život svých snů

Možná to zní jako utopie, protože všichni máme své limity. Ale cílem není vybájit si život v nezměrném bohatství a luxusu, jako spíš přijít na to, jak vůbec chceme, aby náš život vypadal.

 

Vezměte si čistý papír a tužku a představte si svůj ideální svět:

  • jak by měl vypadat můj den
  • jaká práce by mě opravdu bavila
  • jak chci vypadat
  • kde a jak chci žít

Pro mě je dobrý den takový, kdy začnu dobrou snídaní, hezky se upravím, dám si své dopolední capuccino a večer můžu uzavřít den s tím, že jsem byla produktivní. To beru jako standard, od kterého se samozřejmě ostatní dny odchylují nahoru i dolů. Ale mám svou vizi a vím, co dělat, abych byla se svým dnem spokojená… Takže když pak přijdou stresy, náročné úkoly a obtíže, mám aspoň nějakou představu, čím se „nahodit zpět“.

 

Když si pak představím svůj ideální život jako celek, je to takový, kde:

  • jíme domácí jídlo a potkáváme se u něj i s rodinou a přáteli
  • žijeme v souladu s přírodou, sezónností a bez přetvářky
  • investujeme do vzdělání a zážitků víc, než do věcí
  • ve volných chvilkách vyhledávám umění ve všech podobách

Vidíte, není to tak složité. 🙂 Sepište si svůj seznam v bodech nebo jako příběh. Zcela upřímně a otevřeně, však ho nikdo nemusí číst. Slouží totiž hlavně vám jako záchytný návod ve chvílích, kdy se život odchýlí od normálu nebo se rozhodujete o své budoucnosti.

 

15) Pěstujte ve svém životě klid a harmonii

Poslední tip volně navazuje hned na ten první dnešní, ale jde ještě více do hloubky. Naše hlava je dnes přetěžovaná tolika informacemi, požadavky, hlukem a dalším, že je to mnohdy opravdu vyčerpávající.

 

Ale když jsme doma, nebo ve své kanceláři, můžeme dělat věci aspoň trochu po svém.

 

Zkuste se rozhodnout, že budete věci řešit v poklidu. Dělejte věci v tichosti, sedněte si s čajem do klidného koutku a chvíli „vypněte“ všechny rušivé okolní vjemy. Odhlašte všechny e-maily, které vám neustále plní schránku, málokdy je ale opravdu čtete. Zbavte se věcí, které vám již neslouží, ale musíte je stále uklízet nebo o ně jinak pečovat.

 

Tidy up all the little stressors in your life.

 

Vyřešte všechny ty malé stresory ve svém životě. Nemusí to být ani nepořádek, jako třeba dveře, co nejdou pořádně dovřít. Nebo hromady prádla, věčně prázdná lednička a hladová rodina, hektická rána (pokud bojujete s nástupem do školky, přečtěte si také můj článek Jak zvládnout nástup do školky – naše rutina).

 

A za týden se opět těšte na další pokračování tipů, jak být víc chic. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *