Minut čtení: 5

Jak být chic – 30 denní výzva / 2. část

Moje třicetidenní výzva jak být více chic a vést více chic život založená na knize Thirty chic days od autorky Fiony Ferris pokračuje tento týden další nápaditou pěticí tipů. Tentokrát na téma pohyb, nastavení mysli, charita a minimalismus.

 

Pro připomenutí – knihu Fiony Ferris jsem se rozhodla rozčlenit postupně po 5 tématech, na každý běžný den v týdnu. Pokud sledujete mé články průběžně, zabaví vás místo 1 měsíce hned na 6 týdnů. Její tipy jsem pak doplnila vlastními nápady. Pokud vám unikl začátek 30 denní výzvy, najdete jej v článku Jak být chic – 30 denní výzva.

 

6) Buďte svou vlastní francouzskou tetičkou

Představte si, že máte v rodině chic francouzskou tetu, která žije v Paříži. Někdy přijede na návštěvu ona k vám, jindy vás pozve na dovolenou k sobě domů. Je laskavá, ráda o ostatní pečuje a chce pro vás jen to nejlepší. Inspiruje vás nejen svým chováním, ale má pro všechny situace a trable vždy nějaké moudro a radu.

 

Pokud máte jakýkoliv problém, můžete se s ní poradit a přiučit se něco z její elegantní moudrosti.

 

Being your own French aunt means you ask a question of yourself to lead by your own example.

 

She is kind and caring, not bossy and mean.

 

Být svou vlastní francouzskou tetičkou je kus sebelásky a důvěry v sama sebe. Příště, když budete řešit nějaký problém, poraďte se sama se sebou. Zkuste si dát takovou radu, která vás popostrčí vždy tím nejlepším směrem. Nebuďte k sobě zlí ani panovační, zkuste myslet na své vlastní dobro a své potřeby.

 

Najděte si v životě vlastní mentory, kteří vám dají nadhled a inspiraci. Ať už je potkáte naživo nebo on-line (přečtěte si také můj článek Ženy, které mně inspirují každý den). A buďte francouzskou tetičkou i pro ostatní, kteří se na vás obrátí pro radu nebo vás potřebují jinak…

 

7) Pečujte o své tělo pohybem

Pohyb vyplavuje endorfiny, pomáhá nám s elegantním držením těla a čistí hlavu. Ne každého ale baví vyloženě sportovat (mě tedy určitě ne).

 

Fiona je velkým zastáncem každodenní chůze. Nepotřebujete na ní speciální vybavení, začít můžete prakticky kdykoliv a při chůzi můžete doslova spojit příjemné s užitečným.

 

Mě baví život na maloměstě, kde všechny pochůzky i nákupy dokážu vyřídit pěšky. Vyloženě si to užívám, protože dlouhých jízd vlakem, metrem i autem mám v průběhu roku až dost.

 

Při chůzi se můžete i něco přiučit, a to když si pustíte podcast. Moje nejoblíbenější podcasty jsou od Pardon My French with Garance Doré a od Deliciously Ella. Oba kanály nabízí mix témat od zdravé výživy, přes životní styl až po zábavný „pokec s kamarádkami“.

 

8) Buďte mile pozitivní

Tohle motto zní hodně jako laciné klišé, tak se nenechte odradit nadpisem!

 

Lidé s pozitivním přístupem se neohlíží za minulostí se smutkem nebo záští. Po bitvě je každý generál a to, co se stalo v minulosti, už nemůžeme změnit. Namísto viny, za chyby, které jsme udělali, zkuste minulost brát jako cestu ke svému dnešnímu já. Chybami se člověk opravdu učí a jsou důležité pro jeho vývoj. Ne proto, aby se za ně celý život trestal.

 

A s tím souvisí i umění odpouštět ostatním. Fiona doporučuje trénovat odpouštění pravidelně. Já bych přidala notoricky známé „odpusť, ale nezapomeň“.

 

K pozitivnímu přístupu přispívá vše hezké, co sami pro sebe děláme. Když jíme a žijeme zdravě, když si uvědomujeme, za co vše jsme vděční, všechna péče, kterou si věnujeme a čas, který strávíme sami se sebou.

 

Be your own best friend and you will never be alone.

 

Buď si svým nejlepším přítelem a nikdy nebudeš sám. Zkuste si zajít sami do kavárny, na večeři nebo třeba do kina. Všechny ty aktivity, které vnímáme automaticky jako párové, si zkuste užít jen sami se sebou. Mobil vyměňte za časopis, kterých bývá v kavárně na půjčení dost a zkuste se na chvíli opravdu odpojit od světa. Možná budete překvapeni, jak je to hluboce relaxační.

 

9) Podporujte svou vybranou charitu

Možností, jak přispět na charitu je dnes možná až příliš. A tak všechny ty výzvy k přispění bereme mnohdy jako tlak platit na dobrou věc s nejasným výsledkem.

 

Vyberte si proto jednu oblast, která ve vás opravdu rezonuje a přispívejte jen na ní. Ať už to budou všechny sbírky věnované zvířatům, nebo jediný konkrétní útulek ve vašem okolí. Příště, až vás na ulici opět někdo zastaví se žádostí o příspěvek, můžete slušně odpovědět, že už máte svou charitu. Bez toho tlaku nebo pocitu viny, že jsme odmítli přispět na nemocné děti, staré lidi a další.

 

Pro mě je charita hodně důležité téma (přečtete si také můj článek Charita je umění přesáhnout sám sebe). A oblast, kterou jsem si vybrala, jsou „lidé, bez dostatečné pomoci“. Pravidelně posílám peníze na Dobrého anděla, podporuji nadaci Pink bubble, šikovné ruce místních seniorů a projekty jim podobné. A ráda si koupím „žluté kytičky“ od sousedovic skautíků.

 

Finanční podpora není jedinou možností, jak přispět na charitu. Můžete také:

  • věnovat potřebné věci
  • věnovat svůj čas
  • zapojit se jako dobrovolník a prodávat předměty vytvořené charitou
  • nabídnout své znalosti a jiné praktické dovednosti

10) Zjednodušte si život

Jedním z problému dnešní doby je hojnost. Všechno se dá pořídit tak levně, že se z nakupování stal koníček víc než potřeba. A tak si kupujeme věci, protože se nám líbí, protože máme rádi ten nakupovací adrenalin a nákupy si děláme radost.

 

Tohle téma bych bezpochyby vydalo na samostatný článek. 🙂

 

Víc věcí ale vytváří víc starostí. Kdo o ně bude doma pečovat? Kdo bude prát a žehlit všechno to nové oblečení? Neustále přerovnávat všechny nové hračky? Nebo vydělávat na novou skříň, kam se vejdou další „poklady“?

 

Zkuste se na své věci podívat s trochou nadhledu. Představte si, kolik peněz vás v součtu stály, i když každá vyšla jen na pár korun. A upřímně zhodnoťte, zda vám ta která věc opravdu slouží a dělá radost.

 

Obvykle když uklízíme, postupujeme podle jednotlivých místností, nebo oblastí. Při velkém úklidu, který vám má zjednodušit život, se zaměřte na jednotlivé kategorie věcí. Oblečení, boty, kosmetika a drogerie (co již prošlo, potřebuje obměnit nebo vůbec nepoužíváte), elektronika, knihy a podobně.

 

Začněte jednou kategorií a zhodnoťte všechny věci, které do ní spadají – co miluji a chci si nechat, co je na vyhození a co mohu ještě někomu věnovat. Jednoduché třídění, které vám s celým úklidem pomůže víc, než věci jen rovnat do poliček jako obvykle.

 

Pokud vás děsí myšlenka, že byste o některé věci měli hned přijít, zkuste je odložit do krabice „na později“ a tu na čas někam odložit. Když po čase zjistíte, že vám z krabice nic nechybí a nenahradili jste to ničím novým, můžete věci s klidem vyhodit nebo věnovat dále.

 

 

Pro více inspirace, která vám pomůže jednou pro vždy si doma pořádně uklidit, určitě doporučuju knížku Marie Kondo Zázračný úklid (The life-changing magic of tidying up). Pro nápady, jak vést promyšlený šatník, bez hromad oblečení, které stejně nenosíme, si přečtěte můj článek Příběh mé šatní skříně – podzim.

 

A za týden se těšte na další pokračování tipů, jak být víc chic. 😉

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *