Minut čtení: 4

Klasická hudba pro děti

 

Sotva člověk otěhotní, už se na každém kroku dozvídá, že byl měl miminku pouštět hudbu, ideálně Mozarta. Že klasická hudba děti rozvíjí, zvyšuje jejich inteligenci a zlepšuje koncentraci. Co je na tom pravdy a co dělat, když se vám samotným Mozart nelíbí? Existuje mnoho způsobů, jak si vytvořit kladný vztah ke klasice a možná budete překvapeni, jak dětem opravdu prospívá.

Já osobně klasickou hudbu miluji snad od nepaměti. Takže mě neminula ani v těhotenství, ani při výchově a beru jí jako jednu z oblastí, kterou jsem vždy chtěla na dcerku předat dál. A povedlo se 🙂 a tak můžu s čistým svědomím říct, že vše, co se tvrdí o vhodnosti klasické hudby pro děti je pravda a má smysl ji dětem pouštět dokonce už od miminka.

 

Klasická hudba totiž dokáže děti opravdu zklidnit a prohloubit jejich koncentraci při jakékoliv činnosti. Když třeba společně tvoříte nebo si hrajete a dítě neustále činnosti střídá a někam odbíhá. Zkuste mu pustit klasickou hudbu jako kulisu a uvidíte, že u aktivit vydrží déle a s větším zájmem. Často si dokonce děti vydrží najednou hrát soustředně i úplně samy nebo pokud máte sourozence či dětskou návštěvu, budou se méně tahat o hračky a pošťuchovat.

 

Nebo když je dítě přetažené už natolik, že se nedokáže zklidnit ani k odpočinku nebo ke spaní. I tady klasická hudba pomáhá skoro jako zázrak uvolnit přetíženou hlavičku a jít si odpočinout. V instrumentální podobě totiž představuje klasická hudba pro děti ideální ukolébavku a příjemnou melodii s dlouhými tóny a klidným tempem, které je pomůže naladit podobným způsobem.

 

 

Když byla dcerka ještě v kolébce, ráda usínala při hrajícím kolotoči nad postýlkou, který vydával buď zvuky jungle (jemné cvrkání, zpěv ptáků apod.) nebo hrál krátké melodie od Bacha, Mozarta a Beethovena. Když pak povyrostla a začali jsme s ní hodně cestovat, hledala jsem vhodnou alternativu usínáčka, kterého bychom mohli vozit s sebou. A po dlouhém vybírání jsme narazili na uspávacího medvídka od společnosti Vtech.

 

Vzhledově se mi sice tolik nelíbil, jako jiní uspáváčkové pro děti, ale ta hudba! Nejen, že má opravdu příjemný zvuk, což se nedá říct o všech uspáváčcích na trhu, ale kombinuje vždy krátkou ukolébavku zpívanou Petrou Černockou s instrumentálními melodiemi od Bacha, Brahmse, Mozarta, Beethovena a mnohých dalších.

 

Celý cyklus vždy trvá 10 minut, pak se medvídek sám vypne. Stiskem hvězdičky na bříšku jej ale dítě zvládne zapnout hravě znovu samo. Medvídek dcerku bavil zhruba od 6 měsíců do 3 let věku a i teď si ho někdy ráda pustí třeba během dne jen tak při hraní.

 

Její vztah ke klasice jsem prohlubovala i aktivně třeba tím, že si v období adventu pouštíme Louskáčka od Tchaikovského, buď jako kulisu při hraní nebo jako balet přes YouTube na televizi. Louskáčka milovala dokonce natolik, že sotva začala zhruba ve 2 letech lépe mluvit, chodila a ukazovala na TV a říkala „Čáčovsky pustíme, pustíme, jo?“

 

 

Odtud byl už jen krůček k dalším Vánocům, kdy jí Ježíšek nadělil knížku z vydavatelství Axioma s názvem Moje první klasika. Jestli se nějaká knížka pro děti opravdu povedla a byla bych ráda, kdyby jí měli v každé školce, škole i doma, pak je to právě tato 🙂 Krásné ilustrace, skvělý formát i technické zpracování a hlavně ten výběr skladeb!

 

V knize jich najdete celkem šest, každá hraje půl minuty a střídá se Mozart, Vivaldi, Strauss, Schubert, Čajkovskij a Paganini. Když dcerka knížku dostala ve 3 letech pod stromeček, byla z ní úplně nadšená a přehrála si jí hned několikrát dokola, zatímco na nás dělala významně pssssst, abychom poslech nerušili 🙂 Teď si s ní ráda hraje během dne, pouští jí svým dětským návštěvám a pouští si jí i sama před spaním, když už je moc unavená na čtení klasické pohádky, ale stejně bez ní neusne.

 

Pokud tedy sami milujete klasiku, ale nevíte, jak jí představit ideálně svým dětem anebo si k ní i sami hledáte teprve cestu, vyzkoušejte některých z mých tipů, které se nám za skoro 4 roky ještě neomrzely:

  • pro nejmenší miminka třeba tato kompilace Baby Einstein
  • pro větší děti, které již smí koukat na televizku určitě Little Einsteins – kdysi tuto sérii dávali na ČT Déčko v češtině a mě pořad nadchnul natolik, že jsem na něj koukala možná víc sama než dcerka 🙂 Kombinuje totiž klasické umění s klasickou hudbou, přitom v hravé a zajímavé formě, jak geniální nápad!
  • opravdová klasika a námi nejoblíbenější The best of Tchaikovsky – tuhle kompilaci jsme si společně pouštěly snad nejčastěji zhruba od 1 roku jejího věku, někdy jako kulisu k jiným činnostem a jindy jsem s ní tancovala po obýváku a byla nadšená
  • klidný a harmonický i dynamický Edvard Grieg – jméno vám třeba nemusí moc říkat, ale hudbu budete určitě znát 😉
  • uklidňující Erik Satie, který během pár minut možná uspí i vás
  • hravý Vivaldi a jeho nejznámější Čtyři roční období

 

Máte svůj vlastní osvědčený tip? Podělte se o něj s ostatními v komentářích!

 

Baví vás Pruhované léto? Sledujte mě i na Instagramu! Nebo se přihlašte k odběru newsletteru a už vám neunikne žádný článek 🙂

 

Tento příspěvek není nikým sponzorovaný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *