Prosincová výzva na téma pomalý život
Prosinec může být velmi snadno jedním z nejhektičtějších měsíců v roce. Máme snahu připravit své domovy na Vánoce. Od úklidu, přes pečení, až po nákupy jídla, dárků a jejich následné balení a dokupování na poslední chvíli. Máme potřebu dodělat vše v práci a stihnout všechny uzávěrky. A často k tomu přibydou ještě různé besídky, návštěvy a oslavy. A pak je vše pryč a koloběh začíná nanovo. Proto je tématem pro prosincovou výzvu tzv. slow living, nebo také pomalý život.
téma měsíce: pomalý život, snaha vnímat a užít si každý den, být trpělivý
barva měsíce: bílá (čistota Vánoc, zimní sníh, ale i cukrová výzdoba perníčků 🙂
1. úkol: Všeho tak akorát…
Hodně stresu a předvánočního shonu si často způsobujeme sami. A to tím, že věci necháváme na poslední chvíli nebo si je neumíme dopředu v klidu naplánovat.
A tak si zkuste jeden večer sednout s oblíbeným nápojem, tužkou a papírem a zamyslet se nad tím, jak chcete advent a konec roku skutečně strávit. Sepište si všechno, co je pro vás opravdu nezbytně důležité, a na to se zaměřte.
Promyslete, kolik druhů cukroví chcete letos upéct, aby vás to bavilo a vše se snědlo. A rozvrhněte si, které dny zaděláte těsto, kdy cukroví upečete a kdy dozdobíte.
Udělejte si plán návštěv, besídek a pracovních povinností, abyste předešli infarktovým stresům z nedostatku času. A naplánujte si i sváteční jídlo, včetně detailů jako pečivo na houstičky do polévky, dostatek kořenové zeleniny a strouhanky.
Můj seznam letos obsahuje:
- dát si domácí svařák nebo horký mošt z adventních hrnečků
- vytáhnout zimní flanelové povlečení
- upéct s dcerkou perníčky a pak je i s babičkou zdobit
- udělat si jednoduché a stylově čisté „skandinávské“ Vánoce v přírodních odstínech a bílé
- pustit si Louskáčka na YouTube
- pustit si vánoční klasiky od Sinatry, Arethy Franklin a jim podobných
- chodit večer s dcerkou koukat na světýlka
Dárky už máme nakoupené většinou od listopadu, cukroví pečeme obvykle jen 3-4 nejmilejší druhy, všechny své pracovní uzávěrky znám už od podzimu a to je to hlavní, co chci stihnout.
Všechno ostatní jako umytá okna, další cukroví nebo aktivity navíc beru už jen jako volitelnou nadstavbu. Pokud budu mít energii a náladu, ráda se jim budu věnovat. Pokud ne, trápit se jimi nebudu. Advent má pro mě nezapomenutelné kouzlo a to si nechci nechat ničím pokazit.
2. úkol: Bez nákladů
Předvánoční období svádí k tomu pořizovat si nové dekorace, nakupovat hotové výrobky a zdobit stromek letos třeba v úplně jiných barvách nebo stylu.
I když je to všechno krásné a mám adventní výzdobu moc ráda, neznamená to, že bychom se měli nechat obchodníky strhnout a opět pořizovat další věci.
Zkusme letos pro změnu vyzdobit svůj domov téměř bez nákladů. Na úvodní fotce je třeba vidět náš adventní svícen, pro který bylo potřeba koupit jen svíčky. Zbytek jsme měli doma nebo využili darů přírody. A tak to teď řeším skoro s každou sezónní výzdobou.
Skvělou inspirací je jako vždy Pinterest. A to i na tipy pro domácí výrobu ozdob na stromeček apod.
3. úkol: Bez odpadu
Koronavirus dal bohužel ekologii dost zabrat. Sice se možná dočasně zlepšilo ovzduší, ale narostl odpad v domácnostech a recyklace udělala zase několik kroků zpátky.
I k nám letos přijelo nadmíru moc kurýrů a dovezli nadmíru krabic a obalových materiálů. Sice jsme všechno pečlivě roztřídili, ale ani tak z toho moc dobrý pocit nemám.
Pokud bydlíte ve větších městech, porozhlédněte se, zda ve svém okolí nemáte menší firmu s e-shopem. Ty jsou totiž mnohdy rády za všechny krabice a obalové materiály (ochranné fólie a vzduchové polštářky), které jim lidé donesou k dalšímu použití. Firmy tak šetří své náklady a vy zase životní prostředí.
Některé hezké krabice v dobrém stavu se snažíme zužitkovat doma i sami. Sezónní dekorace mám uložené v krabici od Tchibo, papírové vystřihovánky dcerky v krabici od zimních kozaček Geox a dětská pexesa v dárkové krabici od kosmetické sady. Pokud jste kreativní, můžete si tyto krabice nazdobit v jednotném stylu.
I vánoční dárky jde zabalit skoro bez odpadu. Můžete použít recyklovaný hnědý papír a přírodní provázek a dárky dozdobit větvičkami, šípky, domácími perníčky, vlastní kresbou nebo tiskátkem apod. Hezký způsob balení dárků jsou i látkové pytlíky se šňůrkou, které pak vydrží doma několik let.
4. úkol: Pomalý život
Jestli nás koronavirus měl šanci něco naučit, tak skutečnost, že všechno nemusí být hned. Ať už jsme museli držet karanténu nebo se dlouho neviděli s babičkami a dědečky, abychom je ochránili. Nebo čekali na otevření oblíbeného obchodu, kavárny či restaurace. Zjistili jsme, že jsou věci, které prostě nezlomíme přes koleno.
A tak to má někdy být. Naučit se zase být trpělivý. Umět si počkat na to dobré. Technologie a informace nám umožnily mít všechno tady a teď. Takový život je určitě snazší, než dříve. Ale také nás zčásti deformuje.
Advent je hezkou připomínkou toho, jak je těšení se na jednu velkou událost hezké samo o sobě. A tenhle pocit a pomalý způsob života, bychom si mohli zkusit uchovat i do budoucích let.
Napsat komentář