Ekologická domácnost pro pokročilé
Pokud hravě zvládáte vést ekologickou domácnost pro začátečníky a tohle téma vás baví a zajímá, pojďte se kouknout na moje tipy, jak své úsilí povznést ještě o kousek výš. Vítejte v článku na téma ekologická domácnost pro pokročilé, kde sdílím své zkušenosti z našeho domova…
1) Bezobalové nakupování
Pokud vedete svou domácnost ekologickým způsobem, určitě se jednou dostanete i k tématu jak snížit množství odpadu v domácnosti.
Moje tipy jak snížit produkci odpadu jsou hned čtyři:
- zkuste omezit nákupy ve velkých marketech – vše je tu potřeba balit do igelitových sáčků a spousta produktů má z marketingových důvodů víc než jeden obal (typicky papírový přebal nebo extra folie přes dětské jogurty, některé pomazánky, paštiky…)
- méně komunálního odpadu docílíte ještě lepším tříděním odpadu – my doma třídíme nejen sklo, papír a plasty, ale také tetra-pak, kovy včetně hliníkových víček, elektro, odložené oblečení a boty a větší objemy bioodpadu
- ještě lepší prevencí je odpad téměř nevytvářet – koukněte párkrát do svého koše a zamyslete se, jak by šly nahradit jednorázové odpadky něčím pro vícero použití (třeba nabíjecí baterky, formičky na led namísto sáčků, látkové sáčky namísto igelitových, pleťová žínka namísto vatových tamponů, sypaný čaj místo pytlíkového apod.)
- hodně odpadu vám ušetří nakupování v tzv. bezobalovém obchodu
Bezobalový obchod je takový typ prodejny, kam si donesete vlastní sáčky a nádobky z domova a koupíte si na váhu přesně jen to, co potřebujete.
Já si nechávám sáčky od spotřebovaných věcí, takže si ani nemusím psát nákupní seznam (typicky ovesné vločky, rýže, cukr…). Někdo si nosí na vše zavařovací skleničky. Mě přijdou úplně nejlepší tzv. ziplock sáčky – pevné igelitové pytlíky, které mají nahoře uzavírací systém, takže se nic nevysype a dají se dobře mýt, takže vydrží opravdu hodně použití.
V lepším případě se v bezobalovém obchodě dají pořídit i stáčené oleje, stáčená ekodrogerie (eko jar, mýdla, prací gely a prášky) a také mléčné výrobky, ideálně i čerstvá produkce a maso.
U mléčných produktů se nemusíte bát, že byste je také museli kupovat do svého kelímku! Typicky jsou tyhle produkty uskladněné v zálohovaných sklenicích, které příště donesete prázdné zpátky. A často jsou rovnou ve farmářské nebo bio kvalitě, ňam!
V bezobalovém obchodě ráda nakupuju na váhu luštěniny, kterých je těžké sníst celý běžný sáček. Müsli, kterého můžu vzít taky jen trochu, takže zůstane vždycky křupavé. Sušená semínka a ovoce, čokoládu a ořechy na mlsání. Mají dokonce i zdravé gumové medvídky. 🙂
A kdo by běhal pořád s odpadkovým košem, když nemusí. 🙂
2) Úspora vody, energií a peněz
Nedávno mě překvapilo, že máme v porovnání se sousedy asi o čtvrtinu menší spotřebu všech energií, hlavně vody.
Přitom myčka se u nás zapíná nejméně jednou denně a standardně vyperu takových 5 až 7 praček prádla za týden. Přes léto dokonce pitnou vodou i zaléváme zahrádku a napouštíme dětský bazének (to není moc eko, já vím…).
A tak mi došlo, že kromě toho, že máme úsporné spotřebiče, musí to být někdy až relativními maličkostmi, které děláme pro úsporu energií:
- úspora elektřiny – nesvítíme, kde nemusíme (chodba a místnosti, ve kterých nikdo není) a tam kde svítíme delší dobu, používáme LED osvětlení (kuchyňská linka, ložnice okolo postele, koupelna). Když peču, pracuju vždycky se zbytkovým teplem. V létě o chvíli dřív troubu vypnu a neotevírám, aby se jídlo dobře dopeklo. V zimě můžeme při častém pečení méně topit. Nemáme sušičku a prádlo se maximálně snažím sušit venku. Nežehlím, co opravdu nemusím (když vítr prádlo vyfouká, tak prakticky nic 🙂 )
- eko programy – když je nádobí nebo prádlo jen běžně zašpiněné, používám jak v myčce, tak pračce ekologické programy. Ty vždycky pracují s menším množstvím vody i energie, často jim stačí i méně mycího přípravku. Na praní lehce zašpiněného prádla používám mýdlové ořechy, protože ruku na srdce, často je prádlo jen zapocené a žádný silný detergent vlastně nepotřebuje. V létě také ždímu prádlo na 600 otáček, oproti obvyklým 800 – 1000 otáček. Ve vedru uschne i tak rychle a navíc mi přijde méně zmačkané.
- úspora vody – když potřebuju teplou vodu na mytí a chvíli to trvá, než začne téct, sesbírám všechnu tu vodu, co by jinak šla rovnou do odpadu, do varné konvice nebo do konvičky na zalévání. Pokud myjete často v ruce, můžete takhle během měsíce ušetřit až desítky litrů vody. Nedopitými zbytky čajů a vody zalévám domácí kytky (stejně jako používám lógr z kafe jako univerzální hnojivo na zahradu). A díky tomu, že myju podlahu eko způsobem (soda nebo biologicky odbouratelné prostředky), můžu celý kýbl po vytření nalít ke stromkům ven (to je 5-6 litrů několikrát do měsíce).
- lokální a sezónní produkce – miluju farmářské trhy, lokální farmy a bedýnky s ovocem a zeleninou. Podobně jako v bezobalovém obchodě, i tady můžu nakupovat do svých sáčků a nádob, sezónní věci bývají za hubičku a nemusíme do velkého marketu. Ten navštěvujeme max 1-2x za měsíc nebo ho „obejdeme“ on-line nákupem z Košík.cz. Lokální produkce nešetří tolik naše energie, jako spíš životní prostředí. Ano, taky miluju citrusy a avokádo, tyhle dobroty k nám ale nemusí létat přes půl světa každý týden. Drobnou zeleninu a bylinky si pěstujeme sami, to zvládne každý i s truhlíčkem za oknem. 🙂
- mrazák a spíž – sezónní ovoce uchovávám v mrazáku na zimu, kdy je ovoce obecně málo a je dost drahé. Do smoothie k jablkům stačí přihodit pár jahod, černého rybízu nebo borůvek z lesa a je z něj luxusní pochoutka. V sychravém ránu si dám dobrou letní marmeládu a v neděli po obědě upeču koláč z ostružin. Mrazák je během zimy vskutku truhlou plnou pokladů a spíž není jen pro babičky. 🙂
3) Věci na opakované použití
Každý, kdo má malé dítě, ví, jak rychle ze všeho vyroste. Proto jsem vyloženě nadšená, že dědíme oblečení v rámci rodiny.
Už od miminka nosí dcerka oblečení po starších sestřenicích a kamarádkách a my jí tak kupujeme jen boty a pár kousků oblečení vyloženě pro radost.
Některé věci nosí i jako třetí nebo čtvrtá v řadě a pořád jsou moc pěkné. Nebojte, žádného odrbánka v děravých teplákách doma nemáme. 🙂 Věci, ze kterých sama vyroste, pak ráda půjčuju dál. Pokud tuhle možnost nemáte, koukněte po dobrém second-handu s dětským a kojeneckým oblečením nebo lokálním bazárku třeba na Facebooku.
Výroba nového oblečení je extrémně náročná na spotřebu vody, ničí životní prostředí a často vykořisťuje ty, kdo oblečení skutečně vyrábí. Nekupujte tedy to, co vyloženě nemusíte. 😉
Další jednorázové věci, které lze snadno nahradit těmi na opakované použití, jsem objevila nejvíc v naší kuchyni. Už mám hezkou eko kuchyňskou výbavu, která obsahuje:
- dřevený kartáč na nádobí a pratelnou houbičku eCloth
- pratelné hadříky na úklid kuchyňské linky
- látkový filtr na překapávanou a filtrovanou kávu
- látkový pytlíček na sypané čaje (namísto sítka)
- uzavíratelné ziplock sáčky z IKEA (jednu krabičku sáčků mám už přes dva roky a tím, že je po použití myju a znovu používám, vydrží nám ta krabička snad pět let…)
- voskované ubrousky na svačiny
- látkové sáčky na pečivo, ovoce i zeleninu
Protože jak říká jedno hezké přísloví: Není bohatý ten, kdo hodně vydělává, ale ten, kdo zbytečně neutrácí. A také není žádná planeta B, když si tuhle úplně zruinujeme…
Napsat komentář