40denní půst do Velikonoc bez masa a cukru – co jím?
Tradice říká, že od Popeleční středy, která je přesně 40 dnů před Velikonocemi, by mělo začít postní období. Je to křesťanská tradice, která má svá pravidla. A i když nejsem věřící, beru to jako impuls k pozvolné jarní očistě. Dobrovolně tak alespoň během března nejím sladké a ideálně ani maso a výrobky z něj. I když to může znít trochu drasticky, vůbec nemám pocit, že bych nějak trpěla. 🙂 Tohle jsou moje oblíbené recepty, kterými se můžete inspirovat pro svůj vlastní, klidně i jen příležitostný půst.
Na úvod bych ještě ráda zdůraznila, že půst není volbou pro každého a existuje v mnoha podobách. Vždy tedy zvažte svůj aktuální zdravotní stav, možnosti a případně konzultujte i svého praktického či odborného lékaře.
1) Chléb s pečenou dýni, camembertem a vlašskými ořechy
Ingredience:
- jako základ žitný chléb, opečený celozrnný toast anebo libovolné pečivo dle chuti
- menší hokkaido dýně
- žervé nebo lučina (klidně i kozí)
- camembert
- vlašské ořechy
- olivový a dýňový olej
- sůl a čerstvě namletý pepř podle chuti
Troubu rozpalte na 200 stupňů. Hokkaido dýni dobře opláchněte, rozkrojte, vydlabejte semínka a zbylé půlky nakrájejte na stejné půlměsíčky. Ty pak položte na plech, osolte, opepřete, zakápněte olivovým olejem a dejte péct cca na 20-30 minut do trouby do změknutí.
Pečivo zlehka potřete žervé, přidejte pečenou dýni, plátek kvalitního camembertu, vlašské ořechy a čerstvě namletý pepř. Pokud máte doma dýňový olej, můžete jím celý toast ještě zlehka zakápnout.
2) Chléb s restovanými žampiony, camembertem a rukolou
Ingredience:
- jako základ žitný chléb, opečený celozrnný toast anebo libovolné pečivo dle chuti
- miska čerstvých žampionů
- žervé nebo lučina (klidně i kozí)
- camembert
- rukola
- máslo na opečení žampionů
- sůl a čerstvě namletý pepř podle chuti
- volitelně semínka typu černý seznam, konopné apod. na posypání navrch
Na nepřilnavé pánvi rozpusťte plátek másla a orestujte na něm očištěné žampiony. Já je obvykle krájím na čtvrtky a čistím jen kuchyňským papírem.
Pečivo zlehka potřete žervé, pokryjte rukolou, přidejte plátky camembertu a navrch teplé žampiony. Osolte a opepřete podle chuti a pokud máte doma směs semínek vhodnou na posyp chleba, určitě jich trochu přidejte navrch pro extra živiny a zdravé tuky.
3) Dýňová pomazánka z tvarohu a dýňového oleje
Ingredience:
- jako základ žitný chléb, opečený celozrnný toast anebo libovolné pečivo dle chuti
- tvaroh
- dýňový olej
- sůl a čerstvě namletý pepř podle chuti
- volitelně prolisovaný česnek
- dýňová semínka
V misce smíchejte tvaroh, 1-2 lžíce dýňového oleje, sůl a pepř podle chuti.
Pokud máte rádi výraznější chutě, přidejte 1-2 prolisované stroužky česneku, jeho antibakteriální účinky se v jídle nikdy neztratí. 🙂
Pak pomazánku natřete na pečivo a přidejte dýňová semínka pro extra vlákninu a živiny.
Pokud jste nikdy nevyzkoušeli dýňový olej, tak vězte, že za tu investici stojí. 🙂
Vydrží poměrně dlouho, má výbornou oříškovou chuť, sametovou konzistenci a dají se s ním skvěle dochucovat libovolné obložené chleby i zeleninové polévky, když na vrch přidáte pár kapek. A po zdravotní stránce je to skoro všelék.
4) Květáková rýže
Pokud milujete květák, budete milovat i tohle snadné jídlo!
Ingredience:
- čerstvý květák
- 1/2 hrnku mletých ořechů (ideálně mandle se slupkou nebo vlašské ořechy)
- 1-2 prolisované stroužky česneku
- olivový olej
- sůl, čerstvě namletý pepř a případně bylinky podle chuti
Recept na květákovou rýži je opravdu rychlý a snadný, vyžaduje ale ideálně elektrický sekáček nebo kuchyňského robota, ve kterém ingredience zprocesujete. Květák by šel nejspíš i nastrouhat na hrubém struhadle nebo nasekat nožem najemno, ten bordel bych ale uklízet nechtěla. 😉
Květák nasekejte na co nejdrobnější kousky, velikostí připomínající zrnka kuskusu. Odsajte z něj přebytečnou vlhkost kuchyňskou utěrkou. Díky tomu bude nakonec hezky křupavý a ne gumový a dušený.
Na olivovém oleji krátce orestujte prolisovaný česnek, přidejte namleté oříšky, také je krátce opražte a pak už přisypejte všechen květák a restujte celou směs ještě 5-10 minut do křupava.
Nakonec osolte a opepřete podle chuti. Výborné jsou ke květáku i středomořské bylinky jako tymián, oregáno, saturejka nebo špetička rozmarýnu.
5) Pečená zelenina s bulgurem
Bulguru jsem se dlouho vyhýbala, asi proto, že jsem pořádně nevěděla, jak se vaří a jak chutná. Ale je to v podstatě větší kuskus, takže jeho přípravu zvládne i úplný začátečník.
Ingredience:
- velký hrnek bulguru
- mix zeleniny (papriky, cuketa, rajčata, ředkvičky, cibule, česnek, mrkev, řepa apod.)
- olivový olej
- sůl a pepř podle chuti
Troubu rozpalte na 200 stupňů. Zeleninu očistěte, pokrájejte na stejně velké kousky a zakápněte olivovým olejem. Pozor, že každý typ zeleniny potřebuje jinou dobu pečení, a tak je na plech nebo do pekáčku přidávejte postupně. Díky tomu je vaření snadné, protože než se jeden druh zeleniny předpeče, v klidu stihnete pokrájet ten další.
Nejdelší dobu pečení potřebuje určitě červená řepa. Po ní následuje kořenová zelenina typu mrkev, petržel a klidně i celer, pokud jej máte rádi. Pak přijdou na řadu cukety, papriky, ředkvičky, celé stroužky česneku a cibule. A úplně nakonec rajčátka, která mají jen pustit šťávu. Ta pak všechny chutě hezky spojí dohromady.
Bulgur dejte do hrnce a zalijte vodou v poměru 1:3 (1 díl bulguru, 3 stejné díly vody). Když voda začne vřít, nechte bulgur 5 minut povařit a pak sporák vypněte a bulgur nechte zavřený v hrnci pod pokličkou dojít ještě 10 minut.
Nakonec vše smíchejte a dotáhněte solí a pepřem podle své chuti. Volitelně můžete přidat i nastrouhaný sýr. Bulgur s pečenou zeleninou je výborný teplý i studený a dá se dokonce i zamrazit na příště…
Nemyslím si, že cílem zdravějšího stravování je být vyloženě striktní a trpět, ale spíš vyzkoušet a oblíbit si nové chutě v lehčí podobě. A zařadit do svého jídelníčku co nejvíc zeleniny se dá… Tak ať vám chutná. 🙂
Napsat komentář