Sezónní koláč z čirokové mouky, který budete nakonec péct po celý rok
Každé léto se těším, až dozraje červený i černý rybíz, až nám na zahrádce zesládne josta anebo bude k dostání angrešt. A každé léto pak přemýšlím, co se vším tím ovocem vlastně dělat, když už se nám přejí syrové a zásoby rybízové šťávy, sorbetu nebo marmelád stačí zase na rok dopředu…
Nedávno jsem ve zdravé výživě narazila na BIOLINIE Čirokové sušenky s oříšky a úplně mě dostaly svojí chutí! Tajemstvím jídla, ze kterého jsou lidé nadšení a nepřejí se jim ani po několika soustech, je totiž „vícevrstevnost chutí“. To znamená, že na první ochutnání je jídlo například sladké, ale s každým dalším kousnutím se rozvíjí lehce jiná chuť nebo je dozvuk jídla jiný, než byl jeho začátek. Proto se do každého sladkého jídla má přidávat špetka soli a naopak do slaného jídla by se měla přidat špetička cukru. Zajímavé recepty ale přidávají i špetku kyselého nebo hořkého.
A přesně tak na mě působily čirokové sušenky od BIOLINIE – na první ochutnání sladké po kakau, oříšcích a vanilce, ale postupně i lehce nahořklé po čočkové mouce, prostě originální kombinace. Proto když jsem narazila v obchodě i na čirokovou mouku od Green Apotheke, věděla jsem hned, že z ní chci upéct něco podobně zajímavého.
Čirok je prapůvodní obilovina, která neobsahuje lepek, často se mu tedy také přezdívá „pšenice celiaků“. Podle informací na obalu lze pak až 60 % mouky v receptu nahradit právě tou čirokovou.
Na dortovou formu o průměru 25 cm budete potřebovat:
1 hrnek čirokové mouky
1 hrnek hladké mouky
1 lžičku kypřícího prášku do pečiva
1/2 lžičky jedlé sody
1/2 lžičky jemné soli
1/4 lžičky mleté skořice (já dala i špetku kardamomu)
4 celá vejce
2/3 hrnku javorového sirupu nebo medu
1/4 hrnku olivového oleje (část jsem nahradila dýňovým olejem pro jeho oříškovou chuť)
Ve větší míse nebo robotu smíchejte postupně všechny sypké suroviny. V jiné misce prošlehejte vejce a přidejte k nim zbylé mokré suroviny. Pak obě směsi spojte dohromady, promíchejte stěrkou a v dortové formě s odnímatelným okrajem nebo vymazané koláčové formě dejte péct do trouby na 180 stupňů a 35 – 40 minut.
Koláč je opravdu snadný, protože nevyžaduje žádné speciální ani složité postupy jako šlehání sněhu z bílků apod. Těsto se opravdu krásně upeklo, aniž by se střed příliš vyboulil nebo naopak propadl. A celá příprava zabere jen 10 až 15 minut.
Když je koláč upečený, můžete jej po vystydnutí podávat jen tak, třeba s marmeládou nebo zmrzlinou. Anebo jej dozdobit tím, co máte k dispozici. V tom případě hned po upečení ještě teplý korpus dortu ve formě potřete směsí ze 2 lžic citrónové šťávy a 1 lžíce medu/javorového sirupu. Pak počkejte, až koláč vystydne a navrch rozetřete řecký jogurt nebo ušlehanou smetanu (jde i kombinace žervé jako je lučina a mascarpone) a dozdobte ovocem.
Na svůj koláč z čirokové mouky jsem použila řecký jogurt (neslazený) a drobné ovoce z naší zahrádky. Stejně tak si jej ale umím představit v průběhu léta s meruňkami, broskvemi anebo švestkami. A na podzim a během zimy třeba s hroznovým vínem, domácím kompotem nebo jablky či hruškami.
Poznámky k receptu:
- pokud chcete udělat koláč bezlepkový, můžete všechnu mouku nahradit mandlovou moukou
- pokud chcete koláč udělat bezlaktózový, lze jej místo zdobení potřít marmeládou anebo dozdobit našlehaným kokosovým mlékem (musí být z plechovky, ne z Tetra Paku)
Baví vás Pruhované léto? Sledujte mě i na Instagramu! Nebo se přihlašte k odběru newsletteru a už vám neunikne žádný článek 🙂
Tento příspěvek není nikým sponzorovaný.
Napsat komentář